Karty Mocy Lasu “Leśne Medytacje" - jak poczuć las?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 12:50
Karty Mocy Lasu "Leśne Medytacje” zapraszają do świadomej i samodzielnej praktyki kąpieli leśnych. - Kąpiel leśna jest to powolne uważne, bezwysiłkowe obcowanie z naturą - mówi współtwórca kart Przemek Węgłowski. - W tym celu stworzyliśmy karty, które w tym pomogą. 
Spacery po lesie mają na nas dobroczynny wpływ
Spacery po lesie mają na nas dobroczynny wpływFoto: Shutterstock/Piotr Krzeslak

Kąpiele leśne to coraz popularniejsza metoda kontaktu z naturą i relaksu. Przynoszą spokój, wytchnienie, podnoszą odporność i obniżają poziom stresu. Praktyka pochodzi z Japonii, gdzie nazywa się shinrin-yoku (shinrin - las; yoku - zanurzać się, kąpiel). W pełnym doświadczaniu kontaktu z lasem mogą pomóc Karty Mocy Lasu "Leśne Medytacje". Ich twórcami są Joanna i Przemek Węgłowscy.

Jesteśmy dyplomowanymi przewodnikami kąpieli leśnych. Jest to sztuka świadomego powolnego bycia w lesie wśród natury - mówi Przemek Węgłowski. - Badania naukowe dowodzą, że kontakt z naturą ma na nas bardzo dobry wpływ. Wszystkie zmysły w kontakcie z przyrodą regenerują się i odpoczywają. Nasza psychika i ciało podlega korzystnemu działaniu lasu. Kąpiel leśna jest to powolne uważne, bezwysiłkowe obcowanie z naturą. W tym celu stworzyliśmy karty.

W skład zestawu Kart Mocy Lasu “Leśne Medytacje" wchodzi trzydzieści pięć przepięknie ilustrowanych kart autorstwa Aleksandry Świder. Do ich wykonania czerpano z wielu źródeł. - Między innymi były to zielniki, baśnie, ilustracje z książek dla dzieci. Są też karty bardziej abstrakcyjne, które pobudzają naszą wyobraźnię - mówi Joanna Węgłowska. - Karty są bardzo spójne, a jednocześnie zróżnicowane.

Karty Mocy Lasu w cudowny sposób urozmaicą spacer pośród natury. Nie ma znaczenia czy miejscem przechadzki będzie las czy miejski park. Kontakt z naturą to szansa na chwilę głębokiego relaksu.  

Źr. Facebook/Moc Lasu

Jak zapewniają pomysłodawcy kart, każda z nich jest zaproszeniem do wykonania jakiejś aktywności. Karta zawiera zadanie i instrukcję jego wykonania. - Głównie aktywności odnoszą się do naszych zmysłów. Chodzi o to, żebyśmy ten las zobaczyli w inny sposób, poczuli i zanurzyli się w nim - tłumaczy Przemek Węgłowski. - Jest to coś innego niż spacer - to aktywność kontemplacyjna. Tylko kilka kart odnosi się do ruchu, większość aktywności możemy robić siedząc albo leżąc.


Posłuchaj
04:28 Czwórka/Stacja Kultura - karty mocy las 22.06.2022.mp3 O korzyściach płynących z kąpieli leśnych opowiadają twórcy KartyMocy Lasu “Leśne Medytacje" Joanna i Przemek Węgłowscy (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W trakcie kąpieli leśnej zwracajmy uwagę na detale, obudźmy w sobie ciekawość dziecka, wąchajmy ziemi, dotykajmy i starajmy się usłyszeć jak najwięcej dźwięków. Kąpiel leśna jest praktyką relaksacyjną podczas której odpuśćmy sprawy bieżące i skupimy się na tym, żeby być w kontakcie ze sobą i naturą.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ola Opala

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 10.35

aw

Czytaj także

Jak zacząć na wiosnę przygodę z rolkami?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 21:17
- Jeśli nie przywykliśmy do uprawiania aktywności na co dzień, to pierwsze rolki warto wypożyczyć zamiast inwestować w zakup. To wymagający sport i szybko można się zniechęcić - przestrzegał w Czwórce rolkarz i instruktor tej dyscypliny Patryk Przyczyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medytacja to "ćwiczenie na mięsień akceptacji"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 21:15
Jeśli nie potraficie odpoczywać, regenerować się po treningach, prowadzicie stresujący tryb życia i macie problem ze skupieniem. W wyciszeniu może pomóc medytacja.
rozwiń zwiń