Modopolis - moda na odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 09:15
Moda bywa nie tylko kapryśna, ale i samolubna. Czasem zapomina o jakości, poszanowaniu środowiska i ludzi. Coraz więcej działań ma na celu promowanie etycznej produkcji. Jednym z nich jest konkurs Modopolis - Forum Mody Polskiej.
Coraz częściej w modzie zwraca się uwagę na promowanie etycznej produkcji i stosowanie praktyk fair trade
Coraz częściej w modzie zwraca się uwagę na promowanie etycznej produkcji i stosowanie praktyk fair tradeFoto: Shutterstock/CatwalkPhotos

- Zależy nam na promowaniu etycznej produkcji, praktyk fair trade, podejścia zero waste. Szukamy projektantów i projektantek czy marek, którym te idee są równie bliskie - mówią organizatorzy piątej już edycji Modopolis - Forum Mody Polskiej.

Ponadczasowość form, trwałość surowca, możliwość odnawiania, tworzenie z drugiego obiegu - świadomi projektanci mody coraz częściej sięgają po ekologiczne rozwiązania, pokazując swoją wrażliwość na otaczający ich świat i odpowiadając na zachodzące w nim zmiany.

- To właśnie ich chcemy wyróżniać i promować. Chcemy wraz z nimi mówić głośno o zrównoważonej modzie, konieczności zmiany nawyków zakupowych i podejścia do mody - mówi Maria Sobczyk, dyrektorka Modopolis. - Naszym celem jest nie tylko odnalezienie wartościowych marek i pokazanie ich oferty szerszej grupie odbiorców, ale też wsparcie w rozwoju biznesowym - podkreśla.

Do konkursu zgłaszać się mogą projektanci, studenci, małe przedsiębiorstwa łączące działalność projektową, artystyczną, oraz twórczą. Ważne jest, aby marka miała na względzie zrównoważony rozwój, dbałość o środowisko, trwałość produktów, transparentność, wsparcie gospodarki i korzystała z materiałów przyjaznych środowisku, od wiarygodnych dostawców. W Czwórce powiemy więcej o idei i samym konkursie. 

W audycji także zajmiemy się tematem "Ekologia w edukacji". Sprawdzimy jakie eko rozwiązania wprowadzono w szkołach i co w tym zakresie mogą robić uczniowie. 

Sprawdź także:


***

Na audycję Ratujemy świat zapraszamy w piątek (02.09) po godz. 15.05. Program poprowadzi  Kasia Dydo.

aw/mat.pras.

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia moda
Czytaj także

Ekologia. Jak zrobić fashion revolution w swojej szafie?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 16:20
- Ludzie nie lubią określenia "moda odpowiedzialna", bo kojarzy im się z ubraniami nudnymi, mało atrakcyjnymi i takimi, które kończą zabawę z modą. To, co dystansuje ich do tego zagadnienia, to także obawa, że to dużo kosztuje. Tymczasem są to stereotypy, z którymi próbuję walczyć - wyjaśnia Katarzyna Zajączkowska, autorka publikacji "Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologia w modzie i designie. "Musimy myśleć o naszej planecie"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 20:30
Myślenie eko to globalny trend w architekturze, sztuce i modzie, charakteryzuje się zastosowaniem ekologicznych metod produkcji i zastosowaniu materiałów przyjaznych środowisku. - Dziś już właściwie nie da się projektować mody inaczej - podkreślała podczas Wrocław Fashion Week Magdalena Kęskiewicz, wykładowca w Szkole Artystycznego Ubioru w Krakowie. 
rozwiń zwiń