Rok 2021 w modzie: ekologia, pandemia i setne urodziny marki Gucci

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 14:00
Rok temu o tej porze w świecie mody dużo mówiło się o nadziei, o zmianach i o nowym początku. 2021 rozwiał większość złudzeń i pokazał, jak bardzo ta branża musiała skonfrontować się z niepewnością współczesnego świata. 
Co królowało na światowych wybiegach w mijającym roku?
Co królowało na światowych wybiegach w mijającym roku?Foto: Shutterstock/CatwalkPhotos
  • Ekologia to najważniejszy trend sezonu
  • Znikają skrzydlate aniołki Victoria's Secret i marka odzieżowa Rihanny
  • Dom mody Gucci świętuje stulecie istnienia
  • Świat mody żegna Elsę Peretti, Alberta Elbaza i Virgila Abloha

- To był szalony rok dla mody, a najważniejszym tematem stała się ekologia - przekonuje Ada Janiszewska, autorka modowego cyklu Czwórki. - Troska o planetę, zero waste i zrównoważony rozwój przestały być hasłami zarezerwowanymi tylko dla niszowych marek. Teraz to także cel największych domów mody. 

Na początku 2021 roku branżę zelektryzowała wiadomość o tym, że gwiazda popu Rihanna zawiesza swoją markę modową Fenty i to zaledwie w dwa lata od głośnego debiutu. - Taką decyzję podjął koncern LVMH, do którego należy marka Barbadoski, a powodem miała być pandemia - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - Dom mody Rihanny był drugim stworzonym przez LVMH od podstaw i pierwszym stworzonym przez kobietę. I to kobietę czarnoskórą, co także jest precedensem w historii koncernu. Na pocieszenie fanom artystki została linia kosmetyków Rihanny, która ciągle rozwija się i cieszy dużą popularnością. W tym roku zmieniło się także oblicze słynnej marki bieliźniarskiej Victoria’s Secret. - Nowymi ambasadorkami firmy zostały aktorka i przedsiębiorczyni Priyanka Chopra Jonas oraz piłkarka i feministka Megan Rapinoe - dodaje.

W marcu wybuchł skandal związany z redaktor naczelną "Teen Vogue". - Alexi McCammond została zwolniona po trzech tygodniach urzędowania, kiedy do sieci wyciekły jej rasistowskie i homofobiczne tweety. Nową szefową magazynu, który cieszy się dużą popularnością wśród nastolatek i młodych kobiet, została Danielle Kwateng - mówi Ada Janiszewska. - W kwietniu marka Gucci świętowała setne urodziny i z tej okazji zaprosił do współpracy dom mody Balenciaga. 15 kwietnia odbył się wielki pokaz mody, o którym już teraz mówi się, że to "pokaz stulecia".

Posłuchaj
11:04 CZWÓRKA Stacja Kultura - moda 30.12.2021.mp3 Jak zmienił się świat mody w 2021 roku? (Stacja Kultura/Czwórka)

W 2021 roku świat mody pożegnał legendarną projektantkę biżuterii. - Elsa Peretti odeszła w wieku 80 lat. Przez ponad pół wieku współpracowała z marką Tiffany & Co. Projektowała biżuterię, która amerykańskiej firmie zapewniła sukces, a jej samej drogę do międzynarodowej kariery - opowiada dziennikarka. - W kwietniu zmarł Albert Elbaz, wieloletni projektant i dyrektor kreatywny domu mody Lanvin. Stało się to kilka miesięcy po tym, kiedy Elbaz powrócił z własną marką AZ Factory. Pod koniec listopada 2021 roku odszedł Virgil Abloh. - Był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, lecz także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości. Dyrektor artystyczny męskiej linii Louis Vuitton, założyciel streetwearowej marki Off-White, producent muzyczny i współpracownik Kanye Westa zmarł w wieku 41 lat - mówi Ada Janiszewska. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Plus size na plusie. "Możemy wyglądać tak, jak chcemy"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 18:00
Zapanowała moda na rozmiar plus size. Ashley Graham, Jill Kortleve, Barbie Ferreira, Crystal Renn podbijają Instagram i światowe wybiegi, a projektanci coraz częściej oferują kreacje nie tylko dla osób w rozmiarze XS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kupujesz nowe, wyrzucasz stare? Tony ciuchów-śmieci na chilijskiej pustyni

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:30
Większość z nas każdego roku czyści swoją szafę i wyrzuca z niej kilogramy nieużywanych ubrań. Często chcemy, by trafiły one do potrzebujących, tymczasem nie zawsze się tak dzieje, a tysiące ton odzieży, której nie potrzebujemy i której nie sprzedały sklepy - lądują w kilku innych krajach świata. 
rozwiń zwiń