Dolina Pięciu Stawów. "Tu zobaczysz drugiego człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 17:20
Tu wszystko jest "naj": najbardziej rozległa dolina, najwięcej stawów i najwięcej śniegu. - W Dolinie Pięciu Stawów jest też najwyżej położone w polskich Tatrach schronisko, w którym rezerwacje robi się nawet z rocznym wyprzedzeniem - opowiada Beata Sabała-Zielińska, autorka książki "Pięć Stawów. Dom bez adresu". 
Turyści przed schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach - 20.08.2010 r.
Turyści przed schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach - 20.08.2010 r.Foto: PAP/Lech Muszyński

Przygodę z Tatrami warto rozpocząć gdzieś gdzieś niżej. Oczywiście to nie znaczy, żeby nie chodzić do Pięciu Stawów, bo to jedno z najładniejszych miejsc w polskich Tatrach Beata Sabała-Zielińska

Dolina Pięciu Stawów Polskich to jeden z najcenniejszych obszarów Tatrzańskiego Parku Narodowego, a schronisko, które się tam znajduje, zyskało już status miejsca kultowego. - To jedyne schronisko, do którego nie można dojechać, można za to dojść kilkoma trasami, ale żadna z nich nie jest szlakiem łatwym - zaznacza gość Czwórki. - Zimą to wyprawa dla wytrawnych turystów, latem najłatwiejsza droga prowadzi przez Dolinę Roztoki, ale jest to naprawdę forsowna wycieczka, która daje mnóstwo satysfakcji, jednak wymaga niezłej kondycji.

Posłuchaj
14:25 CZWÓRKA Dajesz rade - piec stawów 22.07.2021.mp3 Beata Sabała-Zielińska o historii schroniska w Dolinie Pięciu Stawów (Dajesz radę/Czwórka)

Wysokogórskość i niedostępność schroniska sprawia, że docierają do niego ludzie świadomi tego, czego szukają w górach Beata Sabała-Zielińska

Jak przyznaje Beata Sabała-Zielińska, "Piątka" to miejsce, w którym ma się szansę poznać drugiego człowieka. - Nic nas nie zagłusza, telefony nie dzwonią. W górach zaczynamy widzieć ludzi i przyrodę - wyjaśnia Beata Sabała-Zielińska. - W schronisku są wielkie stoły, przy których zasiadają turyści, jeden obok drugiego, i nie ma możliwości, żeby ze sobą nie porozmawiać. Ludzie są tu na siebie bardziej otwarci, poznają się i nawiązują przyjaźnie, a czasami nawet się w sobie zakochują.

Posłuchaj
02:28 CZWÓRKA Dajesz rade - tipy 22.07.2021.mp3 Podróżnicze tipy - Dolina Pięciu Stawów (Dajesz radę/Czwórka)

Od 1876 roku schronisko działa jako dom bez adresu, a mimo to wszyscy wiedzą, jak je znaleźć. Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz. Tu wciąż warunki dyktuje natura Beata Sabała-Zielińska

Schronisko "bez adresu" od 100 lat prowadzone jest przez rodzinę Krzeptowskich. - Zanim powstało to miejsce, w Dolinie Pięciu Stawów turyści zatrzymywali się w szałasie pasterskim i spali z owcami, juhasami i pchłami, o czym pisał m.in. Stanisław Witkiewicz - opowiada rozmówczyni Ani Hardej. - Z czasem Towarzystwo Tatrzańskie, zajmujące się propagowaniem turystyki górskiej, postanowiło wybudować tam schronisko. Miejsce, do którego dziś docierają turyści, to piąte schronisko. Cztery wcześniejsze znajdowały się gdzie indziej.     

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Beata Sabała-Zielińska (autorka książki "Pięć Stawów. Dom bez adresu")

Data emisji: 22.07.2021

Godzina emisji: 14.10

kul


Czytaj także

Lato 2021. Dokąd pojedziemy na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 16:20
Podróżowanie w pandemii to trudne wyzwanie, do którego należy się bardzo dobrze przygotować. - Zapewniam, że to wszystko jest do zrobienia. I z biurem podróży, i na własną rękę, i samolotem, i samochodem - mówi podróżniczka Małgorzata Szumska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamper - wakacyjny dom na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
Od zeszłego roku wzrasta zainteresowanie kamperami, taka forma podróżowania daje swobodę i wolność. Wiele osób zamiast wakacji "all inclusive" wynajmuje kampera i rusza przed siebie.
rozwiń zwiń