Rok 1975 - sukcesy Polaków i "Ziemia obiecana"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 12:20
W cotygodniowym cyklu "Spod lady" Justyna Majchrzak zabiera nas w podróż do czasów PRL. Tym razem sprawdzimy, co się wydarzyło w roku 1975.
Audio
Ryszard Szurkowski na ostatnim wirażu zwycięskiego XXVIII Wyścigu Pokoju.
Ryszard Szurkowski na ostatnim wirażu zwycięskiego XXVIII Wyścigu Pokoju.Foto: PAP/Zbigniew Matuszewski

Rok 1975 obfitował w emocje sportowe i muzyczne. To właśnie tamtej wiosny wygrywamy XXVIII Wyścig Pokoju, a Ryszard Szurkowski staje się bohaterem narodowym. To było już czwarte zwycięstwo kolarza w tej jednej z najpopularniejszych imprez sportowych PRL. W tych zawodach Szurkowski przejechał w sumie 89 etapów (z czego 52 w koszulce lidera), wygrał 13, 9 razy był drugi i 9 razy trzeci.

Tego samego roku w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina także wygrywa Polak - Krystian Zimerman. W tym jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie wcześniej triumfowali także Halina Czerny-Stefańska i Adam Harasiewicz.

A co się ogląda w 1975 roku? Na małych ekranach, za sprawą słynnego "Czterdziestolatka" w reżyserii Jerzego Gruzy, zaznajamiamy się z rodziną Karwowskich. Przeżywamy też smutki i radości, a także poznajemy trud pracy na roli, dzięki filmowi "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego Antczaka. Wtedy odbyła się również premiera filmu Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana", który powstał na podstawie powieści Stanisława Reymonta. Wspaniałe kreacje stworzyli w nim Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak i Kalina Jędrusik.

W roku 1975 nieco zmieniła się mapa administracyjna kraju. Liczba województw wzrosła z 17 do 49, a do wszystkich mogliśmy pojechać pociągiem z otwartego właśnie Dworca Centralnego w Warszawie. Notabene, budował go filmowy czterdziestolatek - inżynier Stefan Karwowski.

Od tego też roku wiadomo, że "uszczelka jest najszybciej zużywającą się częścią instalacji".


Sprawdź też:


***

Na audycję z cyklu "Spod lady" w sobotę (04.06) o godzinie 15.05 zaprosiła Justyna Majchrzak.

aw

Czytaj także

1952 rok - narodziny sekcji polskiej RWE i prezent od Stalina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 12:00
1952 rok dla Polaków był szczególny - centrum Warszawy zmieniło się w wielki plac budowy Pałacu Kultury i Nauki. Z Monachium RWE zaczyna nadawać audycję w języku polskim. W lipcu Warszawa tętni życiem, za sprawą międzynarodowego wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 1971 - odbudowa Zamku Królewskiego i sukcesy Ryszarda Szurkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 16:35
Jak co tydzień w audycji "Spod lady" wraz z Justyną Majchrzak przenosimy się do czasów PRL. Tym razem sprawdzimy, co się wydarzyło w roku 1971.
rozwiń zwiń