Rok 1971 - odbudowa Zamku Królewskiego i sukcesy Ryszarda Szurkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 16:35
Jak co tydzień w audycji "Spod lady" wraz z Justyną Majchrzak przenosimy się do czasów PRL. Tym razem sprawdzimy, co się wydarzyło w roku 1971.
W 1971 roku podjęto decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.
W 1971 roku podjęto decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Foto: PAP/Longin Wawrynkiewicz

W roku 1971 powiało optymizmem, a to za sprawą nowego, budzącego zaufanie przywódcy. Edward Gierek znacznie się różnił od swojego poprzednika Władysława Gomułki. - Był ujmujący. Potrafił zwracać się bezpośrednio do konkretnych osób - mówi prof. Jerzy Eisler. - Odwiedzał zakłady pracy, spotykał się z tzw. przeciętnymi ludźmi. Także dość szybko, dzięki zręcznej propagandzie powszechnie obdarzono go szacunkiem i sympatią. Gierek znał Zachód i wielu sądziło, że zliberalizuje realny socjalizm, będzie umiał go zmodernizować i popchnąć na nowe tory. 

To właśnie w tym roku, podczas spotkania I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka ze stoczniowcami z Gdańska pada słynne pytanie: "Pomożecie?". W tym roku także po licznych protestach społecznych władza zapowiada podwyżki płac i obniżki rosnących cen.

Również w 1971 roku, na wniosek Edwarda Gierka Biuro Polityczne KC PZPR podjęło ostatecznie decyzję o rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie. Odbudowa miała być finansowana ze składek społecznych, a nadzorował ją Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Na jego czele stanął szef stołecznego PZPR Józef Kępa, a wiceprzewodniczącym został zasłużony muzealnik prof. Stanisław Lorentz. Nadzór nad pracami budowlanymi według projektu prof. Jana Bogusławskiego i jego zespołu prowadził przewodniczący Komisji Architektoniczno-Konserwatorskiej prof. Jan Zachwatowicz.

Ten rok to także czas rozwoju technologicznego Telewizji Polskiej. W telewizji pojawiają się pierwsze programy rejestrowane w kolorze. A jest co oglądać, bo w 1971 swoje premiery miały takie filmy jak "Hydrozagadka" Andrzeja Kondratiuka, "Wakacje z duchami" w reżyserii Stanisława Jędryki czy serial "Przygody psa Cywila" reżyserowany przez Krzysztofa Szmagiera.

Premiery nie tylko na ekranach, ale także na antenie Polskiego Radia. To w tym roku słuchacze po raz pierwszy usłyszeli słynną "Polkę Dziadek", charakterystyczną muzykę zapowiadającą letnią audycję "Lato z Radiem". Radiowa Jedynka w zeszłym roku hucznie świętowała 50-lecie tej popularnej wśród milionów Polaków audycji.

Sprawdź też:


- Rok 1971 to także czas kolarskiej potęgi Polski i wielkiej fascynacji coroczną majową imprezą, jaką był Wyścig Pokoju - opowiada Justyna Majchrzak. - To właśnie wtedy w języku komentatorów sportowych utarło się powiedzenie: "Szkoda, że państwo tego nie widzą". Na szczęście były codzienne relacje Polskiego Radia.

- To wtedy swoje największe sukcesy święcił Ryszard Szurkowski i królował na kolarskich trasach. W Wyścigu Pokoju zwyciężał czterokrotnie - mówi dziennikarz sportowy Dariusz Matyja. - W 1971 roku został też wybrany najlepszym sportowcem Polski.


Posłuchaj
14:38 Czwórka/Spod lady - Rok 1971 01.05.2022.mp3 Justyna Majchrzak opowiada o wydarzeniach 1971 roku (Spod lady/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Spod lady

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Data emisji: 01.05.2022

Godzina emisji: 15.10

aw

Czytaj także

Scorupco w miłosnym trójkącie. 23 lata od premiery "Ogniem i mieczem" Hoffmana

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 05:40
12 lutego 1999 roku na ekrany kin wszedł film "Ogniem i mieczem". Tym samym zakończyła się sienkiewiczowska przygoda reżysera Jerzego Hoffmana, który od 1969 roku ekranizował kolejne części "Trylogii", ale od końca. I to wcale nie jest przypadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1952 rok - narodziny sekcji polskiej RWE i prezent od Stalina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 12:00
1952 rok dla Polaków był szczególny - centrum Warszawy zmieniło się w wielki plac budowy Pałacu Kultury i Nauki. Z Monachium RWE zaczyna nadawać audycję w języku polskim. W lipcu Warszawa tętni życiem, za sprawą międzynarodowego wydarzenia. 
rozwiń zwiń