Polskie Radio
Section05
Jerzy Antczak

Jerzy Antczak: pozostałem wierny Marii Dąbrowskiej [ZOBACZ WIDEO]

- Są dwa gatunki reżyserów. Jedni, biorąc dzieło literackie na warsztat, próbują mieć specjalny punkt widzenia, tak żeby stworzyć coś innego. Ja postanowiłem być wierny Marii Dąbrowskiej. Oczywiście musiałem skracać, zagęszczać, ale niczego nie dodawałem. Pozostałem wierny duchowi powieści - mówił w Dwójce Jerzy Antczak o swoim najsłynniejszym filmie "Noce i dnie", na podstawie książki Marii Dąbrowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Antczak film polski kino reżyser Jakub Kukla FILM Maria Dąbrowska

Wołyń... tam jest początek. Spotkanie z Jerzym Antczakiem

O książce "Jak ja ich kochałem" mówi, że to kolejny film. Kręcony/pisany z tym większą swobodą, że w całkowitym oderwaniu od problemów budżetowych, produkcyjnych czy obsadowych. Kolejne strony/sceny przywołują zapachy i smaki dzieciństwa, obrazy przedwojennego Wołynia i przede wszystkim ludzi, z którymi uznany reżyser zetknął się w trakcie bogatego życia zawodowego.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Jerzy Antczak Jakub Kukla Dwójka

To, co przedwojenne. Zapomniane losy polskiego ziemiaństwa

– To, co przedwojenne, kiedyś wydawało się lepsze. Dobrze jest odwołać się do czegoś, co jest lepsze, ułożone, szlachetniejsze, dobrze wykształcone – mówił autor audycji "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz. Właśnie w takim przedwojennym świecie możemy zanurzyć się dzięki książce "Przedwojenni. Zawsze był jakiś dwór. Historie ziemian" Anny Mieszczanek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mateusz Matyszkowicz literatura literatura polska felieton KSIĄŻKA Maria Dąbrowska Jerzy Antczak kino II wojna światowa