Nowe Technologie

Marek Zagórski: 5G da większy dostęp do usług cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:00
- Każdy z nas potrzebuje coraz większej przepustowości sieci informatycznych, ponieważ nasze życie w coraz większym stopniu zależy od informacji, które potrzebujemy i sami tworzymy. Bez technologii 5G systemy informatyczne będą miały coraz większe problemy z zapewnieniem dostępu do mobilnego Internetu - powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji, gość "Expressu Gospodarczego" PR1.  
Audio
  • Minister Cyfryzacji Marek Zagórski mówi o 5G w "Expressie Gospodarczym" PR1
Marek Zagórski
Marek ZagórskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W opinii szefa resortu cyfryzacji 5G jest następnym etapem rozwoju rynku telekomunikacyjnego, który coraz bardziej opiera się na systemach mobilnych. 5G spowoduje nie tylko większą stabilność transferu danych, ale także umożliwi komunikację pomiędzy różnymi urządzeniami. A to oznacza podniesienie jakości poziomu życia dla każdego, szczególnie w miastach.

Marek Zagórski pytany, czy pandemia koronawirusa nie wpłynie na możliwości inwestycji w infrastrukturę 5G, zapewnił że telekomy są dziś w lepszej sytuacji ekonomicznej niż wiele innych branż. Dlatego nie ma realnego powodu, aby ten system telekomunikacyjny nie został u nas wprowadzony.

Zdaniem szefa resortu cyfryzacji obecna sytuacja pokazała wszystkim, jak wiele w naszym życiu znaczą cyfrowe technologie. A te nie mogą być ograniczane możliwością starych systemów IT do przekazywania lawinowo rosnących bitów informacji. Dlatego technologia 5G jest wręcz niezbędna dla rozwoju naszej gospodarki. 

Pytany o obawy niektórych osób o szkodliwość 5G, Marek Zagórski powiedział, że to tylko kolejny krok w rozwoju fal radiowych, z którymi mamy do czynienia od powstania radia, aż po dobrze znane sieci 2G i 4G. Dlatego plotki o jej zdrowotnej szkodliwości są nieracjonalne. 

Szef resortu cyfryzacji, wyjaśnił także, dlaczego przetarg na dostęp do częstotliwości, które wykorzystuje 5G, został wstrzymany, kto za to odpowiada i jakie są do tego podstawy prawne.  


Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rozwój sieci 5G: przed nami technologiczna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 14:11
Polska ma nie tylko uczestniczyć w rewolucji cyfrowej, ale także ją współtworzyć. Ma być jednym z pierwszych państw Unii Europejskiej, które będą wdrażać sieć 5G. W tym celu zostało podpisane porozumienie, które ma być otwartym forum współpracy między administracją rządową, operatorami telekomunikacyjnymi, izbami gospodarczymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi i polskimi start-upami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Zagórski: w kwestiach bezpieczeństwa 5G bardzo silnie współpracujemy z USA

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 18:25
– Jesteśmy unikalnym państwem Unii Europejskiej. W Polsce nie tylko wytwarza się oprogramowanie wykorzystywane w sieciach 5G, ale także produkuje konkretne urządzenia tej technologii – powiedział w radiowej Trójce Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister cyfryzacji: sieć telekomunikacyjna jest przygotowana na zwiększony ruch

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 15:00
- Nie ma żadnego problemu z siecią, operatorzy są przygotowani na większy ruch - powiedział w Radiu Plus minister cyfryzacji Marek Zagórski, powołując się na sprawozdania operatorów. Zapowiedział wprowadzenie możliwości "stawiennictwa wideo" w urzędach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza polska sieć 5G rozpoczyna pracę. Na początek 7 miast i 900 tys. użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 11:30
Polkomtel, operator sieci Plus, uruchamia pierwszą w Polsce sieć nowej generacji 5G na częstotliwości 2,6 GHz. W jej zasięgu znajdzie się blisko 900 tys. osób. To pierwszy etap budowy sieci 5G w całym kraju. Telekom zapowiada, że wkrótce w zasięgu 5G znajdzie się 3 mln osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 14:15
5G to piąta generacja bezprzewodowej transmisji głosu i danych, kolejny krok w ewolucji dzisiejszych sieci LTE czwartej generacji. 5G jest projektowane do tego, by sprostać bardzo dużemu wzrostowi przepustowości sieci oraz liczby połączeń – czytamy w serwisie emfexplained.info. To milowy krok w kierunku budowy społeczeństwa informacyjnego oraz Internetu Rzeczy.
rozwiń zwiń