Nowe Technologie

Szczepionka przeciw COVID-19 na celowniku hakerów z Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 15:31
Północnokoreańscy hakerzy próbowali włamać się do systemów brytyjskiego producenta leków AstraZeneca - poinformowała agencja Reuter. Atak się nie powiódł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Według dwóch osób zajmujących się szczepionką, hakerzy udawali rekruterów w serwisie internetowym LinkedIn i WhatsApp, aby skontaktować się z personelem AstraZeneca z fałszywymi ofertami pracy.

Według jednego ze źródeł Agencji, próby włamania były skierowane do "szerokiego kręgu ludzi", w tym pracowników zajmujących się badaniami nad COVID-19, ale uważa się, że nie zakończyły się one sukcesem.

Shutterstock haker 1200.jpg
Atak hakerów z Korei Północnej. Chcieli wykraść informacje o szczepionce na COVID-19

Udawali rekruterów z LinkedIn i WhatsApp

Następnie wysłali dokumenty, które rzekomo były opisami stanowisk, które były przeplatane złośliwym kodem zaprojektowanym w celu uzyskania dostępu do komputera ofiary.

Misja Korei Północnej przy ONZ w Genewie nie odpowiedziała na prośbę o komentarz. Pjongjang wcześniej zaprzeczył przeprowadzaniu cyberataków.

AstraZeneca, która pojawiła się jako jeden z trzech największych twórców szczepionek COVID-19, odmówiła komentarza.

Atak przypisywany hakerom z Korei Północnej

Źródła, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziały, że narzędzia i techniki użyte w atakach wykazały, że były one częścią trwającej kampanii hakerskiej, którą amerykańscy urzędnicy i badacze cyberbezpieczeństwa przypisali Korei Północnej.

shutterstock nauka zdalna lekcje zdalne free 1200.jpg
NASK, Facebook i UNICEF ruszają z projektem "Przystań w sieci". Ma chronić polską młodzież przed cyberprzestępcami

Kampania wcześniej skupiała się na firmach zbrojeniowych i organizacjach medialnych, ale w ostatnich tygodniach dotyczyła celów związanych z COVID.

Reuters zauważa, że cyberataki na organizacje zajmujące się zdrowiem, naukowców zajmujących się szczepionkami i na producentów leków gwałtownie wzrosły podczas pandemii COVID-19.

Zachodni przedstawiciele twierdzą, że każda skradziona informacja może zostać sprzedana dla zysku, wykorzystana do wyłudzenia ofiar lub aby dać zagranicznym rządom cenną przewagę strategiczną w walce o powstrzymanie choroby, która zabiła 1,4 miliona ludzi na całym świecie.

Reuter, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nadciąga fala phishingu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 14:12
Rośnie liczba stron internetowych, które chcą wyłudzić nasze dane wykorzystując phishing. Wszystkiemu winna jest pandemia koronawiusa - tak wynika z raportu przygotowanego przez Atlas VPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uwaga na hakerów. Ekspert: pandemia to czas wzrostu aktywności cyberprzestępców

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 09:16
- Pandemia to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców wyłudzających dane osobowe. Liczba ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania wzrosła w III kw. o 42 proc. - wskazuje Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl. związanego z Krajowym Rejestrem Długów.
rozwiń zwiń