Polskie Radio

Słuchowisko i reportaż Polskiego Radia w finale Festiwalu Prix Europa

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 20:02
Słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia "Taki, co umiera" Magdaleny Miecznickiej w reżyserii Łukasza Lewandowskiego oraz reportaż "Wyluzowana ciocia" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego znalazły się wśród 26 najlepszych europejskich produkcji radiowych z 2023 roku i zostały zakwalifikowane do finału festiwalu "Prix Europa". 
  • Festiwal "Prix Europa", na którym nagradzane są najlepsze europejskie produkcje telewizyjne, radiowe i cyfrowe, odbędzie się w dniach 22-26 października 2023 roku w Berlinie, a nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w Rotes Rathaus (Czerwonym Ratuszu) w Berlinie w piątek, 27 października. 
POSŁUCHAJ SŁUCHOWISKA "TAKI, CO UMIERA": 
 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu II Polskiego Radia 

Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej "Taki, co umiera" w reżyserii Łukasza Lewandowskiego nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku w komisariacie przy ul. Jezuickiej, na Starym Mieście w Warszawie, zmarłego dwa dni później w szpitalu. W maju 1983 roku, pod koniec stanu wojennego, 18-letni poeta Grzegorz Przemyk wybrał się z przyjaciółmi na Stare Miasto w Warszawie, by celebrować zakończenie egzaminów maturalnych. Świętując, zdjął sandały, a poproszony przez milicjanta o okazanie dokumentu tożsamości, odmówił. W ramach kary za ten "skandaliczny przejaw indywidualizmu" został zabrany na komisariat i pobity - zmarł po dwóch dniach.

Po jego śmierci władze uruchomiły machinę kłamstw i manipulacji, aby bezpośrednio odpowiedzialni za to funkcjonariusze uniknęli kary. Według milicji odgłosy dochodzące z celi nie pochodziły z pobicia, ale z ruchów karate Grzegorza. Obwiniano pielęgniarki i lekarzy, którzy później leczyli go w szpitalu. Jedna lekarka odsiedziała 13 miesięcy więzienia. Przez lata prześladowano matkę Grzegorza i jego przyjaciół przesłuchaniami i oszczerstwami w prasie, starając się, żeby został uznany za degenerata. Władze liczyły, że morderstwo rzekomo zdeprawowanego młodego mężczyzny zostanie zaakceptowane przez społeczeństwo. Dzieciom, podobnie jak autorce tekstu, przez lata rodzice powtarzali, że w miejscach publicznych nie powinny okazywać przejawów indywidualizmu, a nawet unikać warszawskiej Starówki, gdzie wydarzyła się tragedia Grzegorza. Stał się on symbolem tego, jak władze przeciwstawiają sobie różne klasy społeczne, i wielu innych rzeczy. Jest to jednak przede wszystkim historia samotnej śmierci łagodnego, młodego człowieka.


Obsada: Magdalena Czerwińska (Matka), Ignacy Liss (Grzegorz), Przemysław Bluszcz (Generał), Bartłomiej Nowosielski (Zomowiec), Izabela Dąbrowska (Nauczycielka), Sławomir Grzymkowski (Anglik), Karolina Piwosz (Polka/Dziewczyna), Robert Majewski (Poeta), Marta Dobecka (Prezenterka), Modest Ruciński (Ekspert), Ewa Kania (Kobieta z siatką), Wojciech Machnicki (Mężczyzna z gazetą i parasolem).

  • Słuchowisko zostało nagrodzone na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu w czerwcu br.: Łukasz Lewandowski otrzymał nagrodę za reżyserię, a Andrzej Izdebski - za muzykę oryginalną.
  • Słuchowisko, zrealizowane przez Andrzeja Brzoskę, zostało nagrane w systemie dźwięku binauralnego - słuchając za pomocą słuchawek, odbiorcy mogą doświadczyć pełni wrażeń przestrzennych.
  • Słuchowiska można posłuchać w portalu radiowej Dwójki: https://www.polskieradio.pl/8/433/artykul/2911369,sluchowisko-o-grzegorzu-przemyku-taki-co-umiera-posluchaj

Poza słuchowiskiem "Taki, co umiera" do finału festiwalu zakwalifikowano również reportaż "Wyluzowana ciocia" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego. To opowieść o zbrodni, którą trudno pojąć. Nawet prokuratura w Poznaniu, prowadząca śledztwo, nie potrafi zrozumieć, jak mogło dojść do tak wyjątkowego przestępstwa. Rzecz o porwaniu w biały dzień i gwałcie w lipcu ubiegłego roku na 14-letniej Katarzynie. Gwałtu dokonał 17-letni Alan O. z polecenia 39-letniej Pauliny K. - kobiety, która zgromadziła wokół siebie grupę młodzieży. Dlaczego miała na nich tak silny wpływ? Co zdecydowało, że wykonywali jej polecenia - nawet gwałtu na koleżance. Ta także należała do tej grupy. Kim jest tajemnicza Paulina K. - główna oskarżona w tej zbrodni? Jej oraz gwałcicielowi grozi do 15 lat więzienia. On przyznaje się do winy, ona ją umniejsza. Od ponad pół roku trwa śledztwo. Udało się dotrzeć do znajomych sąsiadów głównej oskarżonej, którzy ujawnili szczegóły dotyczące jej życia codziennego - wychowanie w rodzinie patologicznej i zachowania dysfunkcyjne. Prawdopodobnie zajmowała się również sprzedażą narkotyków/dopalaczy. Być może na przełomie marca i kwietnia będzie gotowy akt oskarżenia. Czy gwałciciel będzie miał zmniejszony wyrok ze względu na - jak twierdzi jego matka - nieleczoną skutecznie chorobę psychiczną? 

POSŁUCHAJ REPORTAŻU "WYLUZOWANA CIOCIA": 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

informacje pras. / zch / rk  

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Słuchowisko o Grzegorzu Przemyku - "Taki, co umiera" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 13:29
Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku. Dzięki ogromnej machinie kłamstw i manipulacji uruchomionej przez urząd bezpieczeństwa, kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni milicjanci. Premiera spektaklu odbyła się w sobotni wieczór (5.03) na antenie Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Grand PiK 2023 dla Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 09:15
Adam Bogoryja-Zakrzewski otrzymał nagrodę Grand PiK 2023 za reportaż "Wyluzowana ciocia" podczas Konkursu Artystycznych Form Radiowych i Warsztatów Sztuki Radiowej w Bydgoszczy. Uhonorowany utwór został zgłoszony do konkursu przez Program 3 Polskiego Radia. Nagrodę Specjalną dostali Magda Skawińska i Maciej Kubera ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyluzowana ciocia" - reportaż nagrodzony na Grand PiK 2023  [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 10:40
"Wyluzowana ciocia" to reportaż autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego nagrodzony na Grand PiK 2023 podczas Konkursu Artystycznych Form Radiowych i Warsztatów Sztuki Radiowej w Bydgoszczy. Zapraszamy do wysłuchania! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie festiwalu "Dwa Teatry" 2023 w Zamościu [POSŁUCHAJ NAGRODZONYCH SŁUCHOWISK]

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 09:00
Słuchowisko "Post mortem. Historia Zofii Dwornik" Mikołaja Szczęsnego i Sebastiana Adamkiewicza oraz spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego, w reżyserii Igora Gorzkowskiego, zdobyły Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Zapraszamy do posłuchania nagrodzonych słuchowisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stajemy się dla nich opoką, wsparciem". Reportaż "Bohaterowie i my" o kulisach pracy reportażystów [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 07:45
Nagrywaj ludzi w ich domach – to jedna z rad, którą dostaje od starszych kolegów młody reporter. Wyrusza w drogę. Idzie na sąsiednią ulicę lub jedzie na drugi koniec kraju. Z notatnikiem, mikrofonem lub kamerą… Zanim usłyszy od bohatera reportażu to, na czym mu najbardziej zależy, musi zdobyć zaufanie rozmówcy i w pełni oddać się szczerym rozmowom. Rozmowom, które mogą potrwać kilka godzin, tygodni, a czasami – miesięcy lub nawet lat.
rozwiń zwiń