X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Spakowali raka do plecaka i poszli... żyć [REPORTAŻE]

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 09:01
4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Portal Polskiego Radia od lat włącza się w inicjatywy, których celem jest wspieranie osób dotkniętych tą chorobą. Bohaterowie naszych reportaży nigdy się nie poddali. Doświadczenia onkologiczne paradoksalnie wyzwoliły w nich siły, o które nigdy by się nie posądzili. Zdobywaliśmy z nimi góry i doliny, płyneliśmy przez rwące rzeki. Dziś przypominamy ich inspirujące historie.

Z Fundacją Pokonaj Raka zaprzyjaźniliśmy się w 2016 roku dzięki Adamowi Bieleckiemu i Jackowi Czechowi. Na jednej z konferencji poświęconych wyprawie himalaistów na Nanga Parbat (podjęli wówczas próbę zimowego zdobycia góry) poznaliśmy Katarzynę Gulczyńską, założycielkę fundacji. Kasia z udziałem znanych sportowców organizuje wyprawy, na które zaprasza osoby doświadczone chorobą onkologiczną.

Marcin Inni pacjenci powiedzieli mi: młody ty z tego nie wyjdziesz

Oko w oko z Diablakiem

Dwa lata temu w jej głowie narodził się "niecny plan". Postanowiła zaprosić himalaistów na wyprawę z jej podopiecznymi. Cel. Zimowe wejście na Babią Górę. - "Diablak Stegu Ekspedition" jest odpowiedzią na wyprawę na Nanga Parbat - argumentowała wówczas. Wspinacze chętnie się zgodzili. - Zwykliśmy mówić: "w górach wolniej idziesz, dalej zajdziesz". Tego uczą się też osoby dotknięte chorobą - tłumaczył Adam Bielecki.

Wolno, ale konsekwentnie przez swoją chorobę przeszedł Marcin, jeden z uczestników wyprawy, który pokonał raka kości piszczelowej. - Inni pacjenci powiedzieli mi: młody ty z tego nie wyjdziesz - wspominał ze łzami w oczach w rozmowie z portalem Polskiego Radia. Jego walka o życie trwała ponad rok, z kości miał przerzuty do płuc. Stracił nogę, ale nie stracił ducha. Pokonał chorobę i podjął nowe wyzwanie. Dołączył do grupy Kasi. W śniegu i mrozie, uzbrojony w raki, w nieprzystosowanej do takich wyczynów protezie parł konsekwentnie do góry.

- Ta wprawa pokazała mi, że mogę, że moja proteza mnie nie dyskwalifikuje w żadnym stopniu - mówił pełen energii.

Więcej o zimowym wejściu na Babią Górę możesz przeczytać tu>>>

Polskie "K2" - czyli z Kalatówek na Kasprowy Wierch

Dokładnie rok później, czyli w styczniu 2017 roku, z nowymi podopiecznymi fundacji ruszyliśmy w Tatry. Tam himalaiści Adam Bielecki, Jacek Czech i Piotr Tomala (Bielecki i Tomala to uczestnicy trwającej zimowej wyprawy na K2) zagrzewali do boju Onkotwardzieli podczas wejścia na Kasprowy Wierch. W dniu, w którym wyruszaliśmy, prognozy nie były łaskawe. Na szczycie wiał wiatr w porywach do 100 km/h.

Paweł Cały czas żyję ze świadomością choroby i wiem, że nie będę żył długo. Moim celem na razie jest osiągnięcie pięćdziesiątego roku życia. Potem chciałbym postawić sobie kolejny i iść przez życie, tak krok po kroku, jak podczas tej naszej wspinaczki w górach

Gdy z moją redakcyjną koleżanką Anetą Hołówek szliśmy w górę brodząc w śniegu i walcząc z halnym, nie mogliśmy wyjść z podziwu jak nasi współtowarzysze wyprawy, ludzie, którzy dopiero zwalczyli chorobę - lub wciąż z nią walczą - dają radę. Szliśmy 12 godzin bez przerwy, ale nikt nie narzekał, nikt nie myślał o zawracaniu. Szczyt zdobyliśmy późnym popołudniem.

- Cały czas żyję ze świadomością choroby i wiem, że nie będę żył długo. Moim celem na razie jest osiągnięcie pięćdziesiątego roku życia. Potem chciałbym postawić sobie kolejny i iść przez życie, tak krok po kroku, jak podczas tej naszej wspinaczki w górach – podkreślał Paweł jeden z Onkotwardzieli, który po zdobyciu "K2" i dotarciu do bazy gdzieś zniknął. Gdy wrócił, wyjaśnił, że musiał "wziąć chemię".

Więcej o zimowym wejściu na polskie "K2" możesz przeczytać tu>>>

Marycha i do przodu - czyli amazonki w akcji 

Dorota To, że jestem tutaj dedykuję tym, którzy są na początku starcia z rakiem. Właśnie kończymy pierwszy etap Onko Tour 2017, z Bryzgiela do Augustowa, licznik pokazuje 104 km i ja pokonałam ten odcinek. Mówię wam, warto walczyć i warto się badać

Latem Kasia rzuciła hasło: dziewczyny, "marycha" i rowery. Przed wyjazdem pomyśleliśmy sobie z Anetą, że będzie się działo. Nie przeliczyliśmy się. "Onko Tour 2017 z Marychą w tle" był niezwykłą przygodą. Wzięły w niej udział kobiety, które stoczyły w swoim życiu bój o przetrwanie i o godność. 

Każda z nich musiał się zmierzyć z rakiem piersi, z chemią i wyrokiem - mastektomią. Z opresji wyszły z podniesioną głową i siłą godną antycznych amazonek. Przeżyły dla swoich mężów, dzieci, dla siebie. Pragnąc od życia więcej. Stąd udział w wyprawie zorganizowanej przez fundację. Miał być relaks, ale sobie nie odpuszczały. Jednym z etapów Onko Turu był ponad 30 km spływ kajakami znajdującą się na Pojezierzu Suwalskim rzeką Marychą. Popieramy bój o legalizację leczniczej marihuany - wyjaśniała wówczas Katarzyna Gulczyńska.

Kajaki to był jedynie przedsmak "relaksu". W ciągu kolejnych dni dziewczyny miały do pokonania ponad 400 km na rowerach. Jechały szlakiem Green Velo.  – To, że jestem tutaj dedykuję tym, którzy są na początku starcia z rakiem. Właśnie kończymy pierwszy etap Onko Tour 2017, z Bryzgiela do Augustowa, licznik pokazuje 104 km i ja pokonałam ten odcinek. Mówię wam, warto walczyć i warto się badać - mówiła Dorota, jedna z amazonek. Ostatecznie przejechały całą trasę, a w międzyczasie udało się im też odlecieć... balonem.

Katarzyna Gulczyńska Należy zawsze wierzyć i słuchać siebie

Więcej o rowerowej wyprawie szlakiem Green Velo możesz przeczytać tu>>>

Nie wolno się poddawać

Przygotowując podsumowanie naszych wypraw na okoliczność Światowego Dnia Walki z Rakiem zapytałem Kasię, co by radziła ludziom, którzy walczą z tą straszną chorobą. Odpowiedziała krótko i konkretnie: "należy zawsze wierzyć i słuchać siebie".

My, Aneta Hołówek i Paweł Kurek, autorzy załączonych reportaży podpisujemy się pod tymi słowami. Dodając - NIE PODDAWAJCIE SIĘ!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 13:41
Głównym celem Strategii jest poprawa populacyjnych wskaźników zachorowalności i umieralności związanej z chorobami nowotworowymi w naszym kraju oraz jakości życia chorych na nowotwory. O tym w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat chorych na raka. Czy nowa strategia skróci i ułatwi drogę pacjenta?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 03:00
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia za kilkanaście lat nowotwory będą główną przyczyną zgonów na świecie. W Polsce w ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na raka podwoiła się. O tym, jak skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi rozmawialiśmy w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raka da się wyleczyć? Spada umieralność na najczęstsze nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 08:15
Spada w USA umieralność z powodu najczęściej występujących nowotworów, takich jak rak płuca, piersi, jelita grubego oraz prostaty - powiedziała prof. Margaret Tempero z University of California w San Francisco.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proton na raka

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 11:42
Cyklotron wykorzystywany jest do walki z rakiem. Urządzenie z instrumentu czysto naukowego stało się narzędziem bezpośredniej terapii. Ewa Chyra, dziennikarka Jedynki wybrała się do Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie, by sprawdzić jak to działa.
rozwiń zwiń