Polskie Radio

Szef PSL: Gowin ma ostatnią szansę, żeby przejść na "dobrą stronę mocy"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 14:35
- Wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin ma ostatnią szansę, żeby przejść "na dobrą stronę mocy", ale nie będziemy czekać wiecznie. Nie można do końca tkwić w rozpadającym się rządzie Zjednoczonej Prawicy - powiedział w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Władysław Kosiniak-Kamysz, Jarosław Gowin
Władysław Kosiniak-Kamysz, Jarosław Gowin Foto: PAP/Marcin Obara, Twitter/Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Lider PSL był pytany na konferencji prasowej w Sejmie, czy realny jest scenariusz przyłączenia się Gowina do opozycji i budowania szeroko rozumianej chadecji.

Czytaj także:
gowin tt 1200.jpg
"Dla Jarosława Gowina to pewna porażka polityczna". Mateusz Kosiński o kryzysie w Porozumieniu

- Jarosław Gowin ma tak naprawdę ostatnią szansę, żeby przejść na dobrą stronę mocy, na zieloną stronę mocy można powiedzieć. Pokazać, że nie tylko potrafi się przeciwstawić w sprawie wyborów kopertowych, za co go doceniamy - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

- Ale też chcę powiedzieć, że nie będziemy wiecznie czekać, że to nie jest tak, że można być w rządzie rozpadającej się Zjednoczonej Prawicy. Nie można tkwić w tym rządzie do samego końca i wtedy powiedzieć: "dwa miesiące do wyborów, to zmieniamy barwy". W takie gry nie będziemy grać; to są ostatnie tygodnie dla Jarosława Gowina, żeby przejść na dobrą stronę mocy" - dodał lider PSL.

Polityk ocenił, że obecnie obóz władzy przechodzi kryzys i mamy do czynienia z obozem "rozjeżdżającej się prawicy". Dopytywany, jaka jest konkretna oferta PSL-u i opozycji dla Gowina, polityk odparł, że wtedy Gowin "będzie mógł uczestniczyć w projekcie, który na dobre zmieni Polskę". Według Kosiniaka-Kamysza w obecnej sytuacji nie ma sensu spekulować na temat kwestii personalnych czy obsady poszczególnych stanowisk.

Czytaj także:
bielan1200.jpg
Bielan: Gowin wpadł w furię i wycina ludzi na oślep. Apeluję, żeby się uspokoił

Konflikt w Porozumieniu 

W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Jarosława Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd.

Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii.

Czytaj także:

Wykluczenia

Czytaj także:
Magdalena Sroka 1200 PAP.jpg
Cieślak, Gryglas i Żalek stracą pracę w rządzie? Rzecznik Porozumienia wyjaśnia

5 lutego decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

Następnie ten sam sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia kolejnych ośmiu członków, w tym trzech członków rządu: ministra-członka RM Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka, którym wycofano rekomendacje.

W środę wicerzecznik ugrupowania Jan Strzeżek mówił, że Porozumienie poinformowało już oficjalnie koalicjantów - PiS i Solidarną Polskę - o wycofaniu rekomendacji dla tych trzech osób.

jbt

Czytaj także

Suski: wierzymy, że w Porozumieniu uda się wypracować porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 07:49
- Mamy nadzieję, że rząd nie straci większości i koalicja będzie funkcjonować jak do tej pory. Wierzymy, że wewnętrzne różnice zdań w Porozumieniu zostaną łagodnie zakończone - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Suski, wiceszef klubu PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie przenosiłbym tego sporu na całą Zjednoczoną Prawicę". Ziobro o konflikcie w Porozumieniu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:00
– Jestem zaniepokojony i zdziwiony procesami, do jakich doszło w Porozumieniu – nagle, znienacka, całkowicie zaskakująco. Nie przenosiłbym jednak tego sporu na całą Zjednoczoną Prawicę – mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń