Polskie Radio

Japońskie wydanie książki "Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 05:50
W Japonii ukazała się właśnie książka Adama Cyry o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego – jednego z wielkich bohaterów XX wieku, ochotniku do Auschwitz, oficerze Armii Krajowej, który walczył w powojennym podziemiu niepodległościowym i został zamordowany przez komunistyczne władze.
Oddział Instytutu Pileckiego w Berlinie, 2019 r.
Oddział Instytutu Pileckiego w Berlinie, 2019 r. Foto: PAP/Rafał Guz

Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny

Książka "Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz" Adama Cyry była już wcześniej tłumaczona na język angielski, niemiecki, włoski, portugalski, fiński oraz dwa chińskie. Prawa do wydania w języku japońskim oficyna Misuzu Shobo w Tokio nabyła od Aquila Polonica, niezależnego wydawnictwa z Los Angeles specjalizującego się w publikowaniu po angielsku tekstów o polskich doświadczeniach z okresu II wojny światowej.

"The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery" - jak zaznaczyła w rozmowie z PAP szefowa Aquila Polonica Terry Tegnazian - została przetłumaczona na język angielski z oryginalnego polskiego maszynopisu przez Jarka Garlińskiego. Zawiera wprowadzenie prof. Normana Daviesa oraz przedmowę naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Rozmówczyni PAP podkreśliła również, że Misuzu Shobo to bardzo szanowany japoński wydawca. Jego publikacje obejmują wiele gatunków, w tym prace z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych oraz literaturę i sztukę.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Warto dodać, że w USA książka "Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz" spotkała się z uznaniem prasy (w tym "New York Timesa", "The Wall Street Journal", "The New Republic", "The Atlantic", "Tablet Magazine", "Publishers Weekly" oraz "The Jewish Journal") i otrzymała prestiżowe nagrody, (m.in. PROSE od Stowarzyszenia Wydawców Amerykańskich czy w konkursie Independent Book Publishers Association Benjamin Franklin). Została też wyróżniona przez History Book Club i Military Book Club.

Terry Tegnazian z wydawnictwa Aquila Polonica przypomniała, że Nicholas Kristof z dziennika "The New York Times" nazwał Pileckiego "jednym z wielkich bohaterów XX wieku". Niewielu ludzi dorównywało mu odwagą, a jego historia do niedawna była prawie zupełnie nieznana.

***

Czytaj także:

***

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, w północno-zachodniej Rosji. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1918 roku. Dwa lata później, jako kawalerzysta, brał udział w obronie Grodna w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Rotmistrz 1200.jpg
Pilecki - humanista, romantyk, człowiek twórczy

W kampanii wrześniowej walczył w 19. i 41. Dywizji Piechoty.

W 1940 roku dobrowolnie dał się aresztować i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Organizował tam ruch oporu a także stworzył jeden z pierwszych raportów o Holokauście. Uciekł z Auschwitz, by następnie wziąć udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1947 roku został aresztowany przez komunistów, a rok później został skazany na śmierć i stracony. W III RP został zrehabilitowany, w 2006 roku pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego a trzy lata temu awansowano na stopień pułkownika.

W kwaterze "Ł" na Powązkach Wojskowych w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej nadal szuka szczątków rotmistrza. Uważa się, że to właśnie w dołach śmierci na tym cmentarzu komuniści zagrzebali Witolda Pileckiego.

PAP/jp

Czytaj także

Oprawcy rotmistrza Witolda Pileckiego. Historia śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 18:31
Na początku łańcucha zdarzeń, który doprowadził do zamordowania Witolda Pileckiego były osoby, które go wydały, a wcześniej rozpracowały rotmistrza i jego grupę wywiadowczą. O tych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden z największych herosów w dziejach świata". Minister kultury o Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 16:10
"80 lat temu rozpoczęła się misja Witolda Pileckiego, w trakcie której celowo trafił do Auschwitz, stworzył tam ruchu oporu oraz napisał raport o Holokauście" - przypomniał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski pisarz w Warszawie: rtm. Pilecki jako pierwszy informował o horrorze Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 22:50
- Pierwsze raporty o horrorze dziejącym się w KL Auschwitz opracowywał rtm. Witold Pilecki - podkreślił brytyjski dziennikarz i pisarz Jack Fairweather, który odwiedził Warszawę w związku z promocją swojej książki "Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego".
rozwiń zwiń