Polskie Radio

Polskie Radio włączyło się w Narodowe Czytanie 2021 [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 16:30
W całej Polsce i wielu miejscach poza jej granicami czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W 10. jubileuszowym Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyła para prezydencka. Polskie Radio jest partnerem medialnym wydarzenia.
Narodowe Czytanie 2021
Narodowe Czytanie 2021Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Lekturą przyszłorocznego będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Czytaj także:

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Korhnauser-Duda zainaugurowali tegoroczne Narodowe Czytanie i odczytali początek dramatu, następnie scenę zajęli aktorzy.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że "Moralność pani Dulskiej" jest opowieścią o ludziach i w książce w bardzo celny sposób opisano "określone typy postaci ludzkiej, określone typy charakteru, sposobu zachowania się, bycia". Dlatego też - jak dodał Andrzej Duda - łatwo było przygotowywać jej różne wersje. Wyliczał, że przygotowano edycję krakowską, lwowską i warszawską. "Można przenieść ją w każde miejsce" - mówił o książce prezydent.

1200x660 narodowe czytanie.jpg
Narodowe Czytanie 2021. Serwis specjalny

 "Utwór zawiera uniwersalne przesłanie moralne"

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej jest utworem ponadczasowym. Dodała, że Gabriela Zapolska z wrodzonym satyrycznym zmysłem, za pomocą gorzkiej ironii i dzięki komizmowi obnaża moralność mieszczaństwa z początku XX wieku. - Utwór również zawiera uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości każe potępić zło i niesprawiedliwość - zauważyła pierwsza dama.

Minister kultury: udało się zatrzymać trend spadkowy czytelnictwa

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński mówił podczas inauguracji Narodowego czytania w Ogrodzie Saskim, że udało się zatrzymać trend spadkowy czytelnictwa w Polsce i zauważał, że państwo przeznacza coraz większe środki na wsparcie czytelnictwa.

Minister Piotr Gliński w tym kontekście wspomniał o ukończonej w ubiegłym roku pierwszej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. - W tym roku rozpoczynamy następne 5 lat i wzrost nakładów jest o 40 proc. - mówił Piotr Gliński.

- Mamy ponad miliard złotych, prawie 1 miliard 100 milionów, na sam ten program narodowego czytelnictwa - dodał. Wicepremier zauważył, że akcja Narodowego Czytania jest jednym z najważniejszych narzędzi propagowania czytelnictwa. Podziękował parze prezydenckiej oraz wszystkim zaangażowanym w akcję instytucjom.

Wyjątkowe wydarzenie

Na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpiło kilkunastu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcieliły się trzy aktorki - Edyta Jungowska, Anna Dereszowska i Grażyna Barszczewska. Grażyna Barszczewska zauważała, że tekst Gabrieli Zapolskiej jest cały czas aktualny. - Ten rodzaj hipokryzji Dulskiej, ta cała prywata, to wszystko niestety żyje ciągle jeszcze, bo przecież po ulicach, po urzędach chodzą Dulskie, czasem Dulskie w spodniach - powiedziała aktorka. - Dulska żyje i wydaje mi się, że dobrze jest popatrzeć też na siebie - dodała.

Posłuchaj
00:34 11278215_1.mp3 Widzowie o akcji Narodowe Czytanie (IAR)

Jaka lektura w przyszłym roku?

Prezydent Andrzej Duda, zamykając tegoroczną edycję Narodowego Czytania, ogłosił, że lekturą przyszłorocznego będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Przypomniał, że w przyszłym roku przypada 200. rocznica wydania "Ballad i romansów", które - jak dodał - rozpoczęły wielką epokę romantyzmu w dziejach naszej literatury.

W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w 3,5 tys. miejsc. Inaugurację tegorocznej edycji w warszawskim Ogrodzie Saskim wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który rolę konferansjera powierzył dyrektorowi Programu 1 Polskiego Radia Marcinowi Kusemu.

***

Polskie Radio jest partnerem medialnym wydarzenia. We wszystkich programach emitowane są audycje, relacje i transmisje z Narodowego Czytania. Specjalny serwis poświęcony tej i poprzednim edycjom akcji przygotował też portal Polskiego Radia.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 r. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego i polskie nowele.


dn/pb

Czytaj także

Pani Dulska w Narodowym Czytaniu 2021. Transmisja wydarzenia w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 11:30
W południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpoczęło się Narodowe Czytanie - akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. Jubileuszową, dziesiątą odsłonę zabawy zainaugurowała - jak co roku - para prezydencka, która objęła patronat honorowy nad akcją. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, na naszych stronach internetowych można śledzić transmisję z Narodowego Czytania 2021. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Wojciech Kolarski: perły literatury powinny być czytane

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 04:55
Dziś od morza po Tatry Polacy będą czytać "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To 10 odsłona akcji Narodowe Czytanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będą trzy Dulskie". Janusz Kukuła ujawnia tajemnice Narodowego Czytania 2021

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 07:55
-  Chciałem pokazać, że pokolenia mijają, tworzą swoje wizje i marzenia, próbują żyć po swojemu, a element zakłamania, dulszczyzny, w nas trwa - mówił w Polskim Radiu 24  Janusz Kukuła. Dyrektor Teatru Polskiego Radia podjął się zadania reżyserii Narodowego Czytania 2021. W tym roku lekturą będzie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
rozwiń zwiń