Polskie Radio

Kard. Wyszyński i matka Czacka beatyfikowani [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 13:08
Papież Franciszek włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, oraz matkę Elżbietę Różę Czacką - fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. List Apostolski odczytał w imieniu papieża w czasie uroczystości beatyfikacyjnych w Warszawie kard. Marcello Semeraro.
Papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną, a następnie odsłonięto portrety nowych błogosławionych
Papieski delegat kard. Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną, a następnie odsłonięto portrety nowych błogosławionychFoto: PAP/Radek Pietruszka

Z udziałem najwyższych władz państwowych – prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu - w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Źródło: YouTube Archidiecezja Warszawska

Liturgii - z udziałem członków Konferencji Episkopatu Polski - przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Zobacz serwis specjalny o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Wpisani w poczet błogosławionych

Z mandatu papieża Franciszka kard. Semeraro odczytał po łacinie List Apostolski, w którym papież wpisał w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, i Czcigodną Służebnicę Bożą matkę Elżbietę Różę Czacką.

Następnie dokument odczytał w języku polskim bp Michał Janocha.

"Naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby Czcigodny Sługa Boży Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski, kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, pasterz według serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka (...), a także Czcigodna Służebnica Boża Elżbieta Czacka (w świecie: Róża), fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionymi" - napisał papież.

Posłuchaj
01:14 11290736_1.mp3 Kościół ma nowych błogosławionych: kardynała Wyszyńskiego i matkę Różę Czacką. (IAR)

Czytaj także:

Zapowiedział, że "co roku ich wspomnienia będą mogły być obchodzone w miejscach i w sposób określony przez prawo". Wskazał, że w przypadku kard. Stefana Wyszyńskiego będzie to 28 maja, w przypadku zaś matki Elżbiety Czackiej – 19 maja.

Dokument został podpisany przez papieża w Rzymie, na Lateranie, w przypadającą 15 sierpnia 2021 roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Posłuchaj
00:59 11290751_1.mp3 Obrzęd beatyfikacji miał miejsce podczas Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Odsłonięcie wizerunków nowych błogosławionych

Po ogłoszeniu formuły beatyfikacyjnej wizerunek bł. Stefana Wyszyńskiego odsłonili członkowie założonego przez niego w 1952 r. Ruchu Apostolskiego "Rodzina Rodzin" – Hanna Kordyasz i Piotr Kordyasz.

Wizerunek bł. Elżbiety Czackiej odsłoniły s. Aleksandra Maczuga i s. Klara Zosik, nauczycielki i wychowawczynie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.


1200x660-CZACKA.JPG
S. Elżbieta Róża Czacka. Niewidoma matka niewidomych. Serwis specjalny

Wprowadzenie relikwii obu błogosławionych

Następnie do prezbiterium wprowadzone zostały relikwie obu błogosławionych.

Relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego wniosła uzdrowiona za wstawiennictwem nowego błogosławionego s. Nulla Lucyna Garlińska oraz przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego: Krystyna Szajer, która najdłużej pracowała w sekretariacie prymasa i Dorota Pawlas. Reprezentują one dwa pokolenia instytutu - najstarsze i najmłodsze.

Relikwiarz prymasa Wyszyńskiego zaprojektował i wykonał gdański artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej sukienki dla Ikony Jasnogórskiej - tzw. sukni zawierzenia "Totus Tuus". Wkomponował on w relikwiarz oryginalny rękopis "Aktu osobistego oddania się Matce Bożej" i wizerunek jasnogórskiej ikony.

Natomiast relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej wniosły uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Relikwiarz został wykonany w drewnie lipowym i przedstawia wyrzeźbione dłonie matki Elżbiety Czackiej, które opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem Braille’a fragment Psalmu 126, którym modliła się przed swoją śmiercią. "Rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego za życia matki Elżbiety. Wtedy miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma Braille’a" – wyjaśniono w komunikacie biura prasowego Archidiecezji Warszawskiej.

Relikwiarz został zaprojektowany przez s. Albertę Chorążyczewską FSK (absolwentkę Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych). Jest dziełem artysty rzeźbiarza Marka Szali, autora m.in. ołtarza papieskiego pod krokwią w Zakopanem w roku 1997.

Życiorys Prymasa Tysiąclecia

Podczas mszy beatyfikacyjnej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wygłosił oficjalną prośbę o włączenie w poczet błogosławionych prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, a następnie przedstawił ich życiorysy.

Opowiadając o życiu prymasa Stefana Wyszyńskiego, kardynał Kazimierz Nycz podkreślił jego zaangażowanie w czasie II wojny światowej.

Czytaj także:
mid-epa09463266 (1).jpg
"Dwie postaci, które z bliska poznały krzyż". Papież na Węgrzech o beatyfikacji w Warszawie

- W pracy duszpasterskiej na terenie diecezji włocławskiej odznaczał się sumiennością i wielką ofiarnością. Jego gorliwą posługę przerwał dramat II wojny światowej, podczas której przebywał między innymi w Laskach pod Warszawą, gdzie pełnił w konspiracji funkcję kapelana Armii Krajowej - powiedział metropolita warszawski.

Posłuchaj
00:24 11290709_2.mp3 Kardynał Kazimierz Nycz: odznaczał się sumiennością i wielką ofiarnością (IAR)

Kardynał Kazimierz Nycz opowiadał także o zmaganiach prymasa Wyszyńskiego z władzami komunistycznymi.

- Doprowadziło to do jego aresztowania w roku 1953 i internowania na ponad 3 lata. Mimo wielokrotnych szykan ze strony oprawców notował ciągle w swoich zapiskach: "Nie zmuszą mnie niczym do tego, abym ich nienawidził" - mówił podczas mszy kard. Kazimierz Nycz.

Posłuchaj
00:23 11290709_1.mp3 Kardynał Kazimierz Nycz: "Nie zmuszą mnie niczym do tego, abym ich nienawidził" (IAR)

Liturgię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 z zagranicy. Uroczystościom towarzyszą relikwie błogosławionych niesione przez siostrę Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża i Karolinę Gawrych, które zostały cudownie uzdrowione za przyczyną Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej.

bf

Czytaj także

"Ojczyzno, rośnij miłością synów i żyj". Przesłanie kard. Wyszyńskiego do przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 09:14
Kierując Kościołem w Polsce w okresie komunistycznych rządów, kardynał Stefan Wyszyński stał się duchowym i moralnym przywódcą narodu. Prymas tłumaczył w swoim nauczaniu, że dobro narodu nie jest pojęciem abstrakcyjnym, lecz dotyczy każdego człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czas to miłość". ABC Społecznej Krucjaty Miłości Prymasa Tysiąclecia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:08
Dla prymasa Stefana Wyszyńskiego miłość to nie były tylko słowa, emocje, czy coś przelotnego - ale konkret życia. Sformułowane przez niego ABC Społecznej Krucjaty Miłości były skonkretyzowane w każdym szczególe. Konkretność była zachętą do działania i wyrastała z postawy prymasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. prof. Bednarczyk: ta książka to dar wykładowców UKSW na rzecz beatyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:42
Pamięć o przeszłości powinna zawsze łączyć się ze służbą przyszłości. To klucz autorów 35-ciu rozdziałów książki "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej".
rozwiń zwiń