Polskie Radio

Koncert "To, co najpiękniejsze – Dzieciom". Wyjątkowe zwieńczenie charytatywnej akcji [ZAPIS TRANSMISJI]

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 21:00
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie zakończył się się wyjątkowy koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze - Dzieciom".
Koncert To, co najpiękniejsze  Dzieciom, wieńczy akcję charytatywną Polskiego Radia dla Ukrainy
Koncert „To, co najpiękniejsze – Dzieciom”, wieńczy akcję charytatywną Polskiego Radia dla UkrainyFoto: Cezary Piwowarski

TRANSMISJA:

- To zwieńczenie charytatywnej akcji Polskiego Radia i Fundacji imienia Rodziny Ulmów SOAR na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie, na którą złożyły się także koncert 8 maja i 26 maja licytacja na antenie Jedynki - mówi prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska. 

- W pierwszej części koncertu wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy - zapowiada wydarzenie dyrektor Programu 1 Marcin Kusy. Z kolei przewodniczący Rady Mediów Narodowych, która objęła patronat nad koncertem, Krzysztof Czabański, podkreślił, że jest on wyrazem wsparcia dla Ukrainy, która walczy w obronie wartości europejskiej cywilizacji.

Pianista Dmytro Tavanets, który wystąpi podczas wieczornego koncertu, podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom. - Myślę, że wspieranie tego rodzaju wydarzeń jest bardzo ważne. Jestem szczęśliwy, że mogę tu być i zagrać w czasie koncertu. Chciałbym podziękować Polskiemu Radiu oraz Polsce i Polakom za wsparcie naszego kraju w tym trudnym dla nas czasie - mówił.

Co usłyszymy podczas koncertu?

W programie wieczoru m.in. "Melodia" ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka – w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Następnie do Orkiestry dołączy Kiev Piano Duo w składzie: Oleksandra Zaitseva i Dmytro Tavanets (artyści przyjadą specjalnie z Kijowa) i wspólnie wykonają "Karnawał zwierząt" Camille’a Saint-Saensa. W drugiej części wieczoru zaprezentuje się zespół Krajka z Przemyśla – z udziałem utalentowanych dzieci uchodźców z Ukrainy, którymi zaopiekowali się właśnie muzycy Krajki.

Grupa powstała w listopadzie 2011 roku i działa przy Stowarzyszeniu "Dom Ukraiński" w Przemyślu. To artyści, którzy zauroczyli się białym śpiewem i wielogłosowymi harmoniami ukraińskiej pieśni. Wspólne wielogłosowe wykonania to dla nich tradycja kultywowana w gronie najbliższych. Opiekunem zespołu jest Tatiana Nakonieczna.

Posłuchaj
00:16 11764391_2.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o koncercie "To, co najpiękniejsze - dzieciom" (IAR)

W ramach akcji na antenie Jedynki odbyła się także licytacja na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Wsparła ją Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która podarowała na ten cel swoją biżuterię. W akcję włączyły się też wybitne postaci ze świata sportu i kultury - m.in. Iga Świątek, Robert Lewandowski czy Adam Sztaba. Podczas aukcji zebrano 54 tysiące 300 złotych.

Posłuchaj
00:21 11764366_1.mp3 Dyrektor Programu 1. Polskiego Radia o koncercie "To, co najpiękniejsze - Dzieciom" (IAR)

W Narodowym Szpitalu Dziecięcym w Kijowie udzielana jest kompleksowa pomoc dzieciom, które doświadczyły piekła wojny - także psychologiczna. Mali pacjenci wciąż docierają do Ochmatdytu. Obecnie są to głównie dzieci ze wschodu Ukrainy. W ciągu prawie trzech miesięcy wojny medycy uratowali życie ponad stu rannych dzieci. Ponad tysiącu udzielili podstawowej pomocy lekarskiej.

Transmisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia, na stronie internetowej stacji oraz w mediach społecznościowych. Honorowy patronat nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych.

Posłuchaj
00:30 11764223_2.mp3 Dziś koncert Polskiego Radia "To, co najpiękniejsze - Dzieciom" (IAR)

***

To kolejne charytatywne przedsięwzięcie Polskiego Radia na rzecz Ukrainy. 20 marca publiczny nadawca, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, zorganizował koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem", z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego do europejskiej trasy koncertowej przygotowywali się również muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej. 

ZOBACZ WYJĄTKOWY KONCERT "MATKI MATKOM":

Sponsorzy wydarzeniaSponsorzy wydarzenia

dn

Czytaj także

"Misja publiczna realizowana przez Polskie Radio". Krzysztof Czabański o wsparciu Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 22:41
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Od kilku dni jest on także dostępny w kanałach internetowych publicznego nadawcy. Radiowa Jedynka niemal natychmiast po ataku na Ukrainę rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim. Także Polskie Radio dla Zagranicy nadaje swoje audycje w sześciu językach, w tym - po ukraińsku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Kamińska: składam wyrazy uznania ukraińskim matkom za ich męstwo i odwagę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 20:46
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska przekazała wyrazy uznania matkom na Ukrainie za ich męstwo i odwagę. - Ich odwaga i determinacja jest wsparciem dla tych, którzy walczą o niepodległość Ukrainy z rosyjskim agresorem - przyznała Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń