Polskie Radio

Mistyfikacja bohaterem literackim. Jan Wernik o swoich książkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 00:05
- Głównym bohaterem mojego cyklu jest prowokacja, pewnego rodzaju mistyfikacja, a zdrada jest wynikiem tej prowokacji - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz Jan Wernik pytany o swoje najnowsze dzieła literacki. - Wszystkie fakty się zgadzają, ale fikcją jest to, jak do nich doszło, dialogi i cała otoczka wokół - podkreślił Jan Wernik.
Syk węża i Głowa na tacy to pierwsze tomy cyklu Oblicza prowokacji
"Syk węża" i "Głowa na tacy" to pierwsze tomy cyklu "Oblicza prowokacji"Foto: Facebook.com/VonBorowiecky/

Gość Polskiego Radia 24 opowiadał o swoich dziełach literackich: książkach: "Syk węża” i "Głowa na tacy” z cyklu "Oblicza prowokacji".  Jak mówił, jego zdaniem historia pisze najbardziej kreatywne scenariusze, jakich nie wymyśliliby najbardziej kreatywni pisarze i nie można jej zostawiać kronikarzom.

Zdrada motywem powieści

Rozmówca Krzysztofa Masłonia i Tomasza Zaperta zaznaczył, że nie "pretenduje do roli historyka, czy kronikarza". - Chciałem opowiedzieć historie - wskazał. Podkreślił, że nie było jego celem wdawać się w oceny postępowań opisywanych postaci.

Jan Wernik zaznaczył, że celowo chciał uczynić okoliczności zdrady tłem swoich powieści. - Zdrada jest pewnego rodzaju wynikiem. Tak naprawdę, głównym bohaterem mojego cyklu jest prowokacja, pewnego rodzaju mistyfikacja - to jest główny bohater. Zdrada wynika z tej prowokacji - tłumaczył. - Miałem zamiar, by uczynić głównym bohaterem pewien sposób działania, modus operandi, a nie konkretne miejsca, osoby, postacie - dodał.

Fikcja oparta na faktach

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że korzystał w procesie tworzenia książek z "Przeglądów historycznych", przedwojennej publikacji Józefa Iwaszkiewicza "Wielka prowokacja. Rzekomy rząd narodowy", a także z wydawnictw IPN, książki Piotra Lipińskiego "Kroków siedem do końca" i książęk Wojciecha Frazika o operacji "Cezary".

Pytany, ile w jego powieściach jest fikcji, odparł, że opiera się na faktach, ale dla dobra tempa akcji i zrozumienia jej, poczynił "pewne uproszczenia". - Niektóre postaci są łączone w jedną, niektóre są pomijane. Wszystko jest mojej wizji tego, jak się mogło to wydarzyć - wskazał pisarz. - Fakty wszystkie się zgadzają, ale fikcją jest to, jak do nich doszło, dialogi i cała otoczka wokół - podkreślił Jan Wernik.

Posłuchaj
22:18 Poczytnik--PR24_mp3 2022_08_14-22-05-49.mp3 Jan Wernik o swoich książkach wydanych w cyklu "Oblicz prowokacji" ("Poczytnik"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość: Jan Wernik (ipisarz)

Data emisji: 14.08.2022

Godz. emisji: 22.06


mbl

Czytaj także

Wspomnienie o Jarosławie Marku Rymkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 16:05
Gośćmi Magdaleny Złotnickiej w specjalnej audycji wspomnieniowej poświęconej Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi byli literaturoznawca i historyk kultury prof. Andrzej Waśko, dziennikarz, publicysta i krytyk literacki Krzysztof Masłoń, dziennikarz i krytyk Tomasz Zapert oraz poeta Cezary Dąbrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dla Polaków Inflanty są bardziej egzotyczne niż Borneo". Sławomir Koper o swojej nowej książce

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 10:07
Już ponad 100 lat temu Gustaw Manteuffel stwierdził, że dla Polaków z Warszawy czy Krakowa Inflanty są bardziej egzotyczne, niż Borneo czy Sumatra - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant". Jak podkreślił, przywrócenie pamięci o polskości Inflant stało się jego obsesją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Miłosz-Piekarska: bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 12:17
- Myślę, że każdy członek rodziny rzutuje na życiorys następnego pokolenia. Gdybym była bratanicą np. znakomitego lekarza, to też by na pewno miało wpływ na moje życie. Oczywistą rzeczą jest, że bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie, bycie córką Andrzeja Miłosza - wspaniałego człowieka - to miało też ogromne znaczenie, formowało mnie jako człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki wspomnieniowej "Wszystkie czasy przeszłe".
rozwiń zwiń