Polskie Radio

Francuzka Annie Ernaux z literacką Nagrodą Nobla 2022

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 13:15
Francuska autorka Annie Ernaux została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Szwedzka Akademia nagrodziła ją za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć". 
Laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została francuska pisarka Annie Ernaux
Laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury została francuska pisarka Annie ErnauxFoto: Donatella Giagnori / EIDON / MAXPPP / Forum

"W swojej twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną" - napisała Szwedzka Akademia.

Dorobek literacki

Annie Ernaux (ur. 1940 r.) jest jedną z najważniejszych francuskich pisarek współczesnych, feministką, absolwentką wydziału literatury współczesnej na uniwersytetach w Rouen i Bordeaux.

Wychowała się w Yvetot w robotniczej rodzinie. Po studiach pracowała w szkołach, gdzie uczyła języka francuskiego. Jako pisarka zadebiutowała w 1974 r. autobiograficzną powieścią "Les Armoires vides" o studentce, która poddaje się nielegalnemu zabiegowi aborcji. W 2021 r. jej książkę przeniosła na wielki ekran Audrey Diwan.

Obecnie Ernaux ma na swoim koncie ponad 20 książek, wśród nich "Ce qu'ils disent ou rien", "Miejsce" i "Une femme". Zdobyła wiele prestiżowych nagród, wśród nich Nagrodę Renaudot, Nagrodę im. Marguerite Yourcenar oraz Premio Strega Europeo.

W 2019 r. jej książka "Lata" znalazła się na krótkiej liście nominacji do Nagrody Bookera. "Lata" ukazały się w Polsce w tym roku nakładem wydawnictwa Czarne. Wcześniej, w 1989 roku, PIW opublikował mikropowieść "Miejsce". 


Czytaj także:


ZOBACZ WIDEO Z OGŁASZANIA ZWYCIĘZCY: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Komitetu Noblowskiego 


Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne "Lata" po raz pierwszy ukazały się po polsku na początku tego roku

IAR/PAP/kp/rk 

Czytaj także

Tydzień Noblowski w Czwórce! Codzienne relacje

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 06:00
Od 3 października 2022 Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski przyznają Nagrody Nobla w sześciu dziedzinach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel 2022 w dziedzinie fizyki. "Udowodnili, że świat kwantowy rządzi się innymi prawami"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 10:00
Francuz Alain Aspect, Amerykanin John F. Clauser i Austriak Anton Zeilinger zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Naukowcy otrzymali ją za eksperymenty z zakresu mechaniki kwantowej. Profesor Krzysztof Meissner z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że „nobliści wykorzystali w swoich eksperymentach teorię Johna Stuarta Bella z 1965 roku”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii za technologię "klik" i chemię bioortogonalną

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:50
Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii 2022 Carolyn R. Bertozzi, Mortenowi Meldalowi i K. Barry'emu Sharplessowi. Naukowców nagrodzono "za rozwój chemii kliknięć i chemii bioortogonalnej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel 2022 w dziedzinie chemii. "Osiągnięcia laureatów się zazębiają"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 10:00
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana. Komitet Noblowski nagrodził Carolyn Bertozzi i Barry'ego Sharplessa ze Stanów Zjednoczonych i Mortena Meldala z Danii. W uzasadnieniu doceniono naukowców za "rozwój chemii klik oraz chemii bioortagonalnej". Prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że ten obszar chemii zdecydowanie zasługuje na nagrodę.
rozwiń zwiń