Polskie Radio

Niecodzienne spotkania i wyjątkowe zaproszenia. Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 18:00
W Dwójce o poranku spotkanie z Janem Ptaszynem Wróblewskim. Po południu w Trójce spotkania z twórcami polskich filmów, które trafiły właśnie do kin, w Jedynce spotkanie z wokalistką Darią Kobierecką, a w Dwójce - z Grzegorzem Turnauem. Z kolei wieczorem w Polskim Radiu Dzieciom spotkanie z Igo. Ponadto o poranku w Czwórce wizyta w Muzeum Memów w Płocku, a wieczorem w Polskim Radiu 24 wizyta w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Jedynka zaprasza też wieczorem na archeologiczne spotkania, Dwójka na koncert pianisty Adama Makowicza, a Czwórka na wywiad z wokalistką Dominiką Barabas. Sprawdź nasze propozycje! 
Studio emisyjne całodobowej stacji nadającej w systemie DAB+ - Polskie Radio Kierowców.
Studio emisyjne całodobowej stacji nadającej w systemie DAB+ - Polskie Radio Kierowców. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru dziennikarzy radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz dziennikarzy Redakcji Sportowej: wyniki, statystyki, komentarze. "Prosto z mundialu" m.in. w "Sygnałach dnia", "Ekspresie Jedynki", w audycjach "Tu jest muzyka", "Polska i świat" oraz w "Kronice sportowej".

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Henrykiem Kowalczykiem, wicepremierem oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, a o godzinie 8.15 spotkanie ze Stanisławem Szwedem, wiceministrem rodziny i polityki społecznej. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz 

Mikołajki - nie tylko dla dzieci. Na co zwrócić uwagę, aby prezent od św. Mikołaja był trafiony? W audycji również o prezentach i ich wpływie na relacje międzyludzkie. Jaka towarzyszy nam motywacja, gdy chcemy kogoś obdarować prezentem? O tym Martyna Więckowska, psycholog biznesu, psychoterapeutka zajmująca się m.in. budowaniem relacji. 

Ponadto "Flesz kulturalny" Małgorzaty Raduchy, "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej oraz prezentacje kolejnych prac w konkursie "Choinki Jedynki". Poza tym o alimentach dla dzieci: sprawa sądowa o podwyższenie alimentów - jakie dokumenty są potrzebne, czego może nie uznać sąd? O tym mec. Katarzyna Ludwig. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Ula Kaczyńska 

W audycji pop, soul, jazz i lekkością balladowych brzmień. To wszystko znajduje się w muzyce Darii Kobiereckiej. Wokalistka, multiinstrumentalistka i kompozytorka wydała właśnie singiel "Bilet wspomnień" i o tej piosence tuż po godz. 13. W audycji również pierwsze świąteczne piosenki, prezentacja kolejnych nagrań z "Płyty tygodnia" oraz prezentacje nowych albumów grupy Sorry Boys oraz Zalii. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

Warszawa XIV wieku. Sensacyjne odkrycie średniowiecznej, drewnianej konstrukcji w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego. To skłoniło archeologów i dyrekcję Zamku do podjęcia decyzji o wycięciu, konserwacji i wyeksponowaniu fragmentu umocnień grodu książąt mazowieckich. Wystawa prezentująca ten wczesny etap kształtowania się książęcej siedziby została właśnie otwarta w Piwnicy Studziennej Zamku Królewskiego. O tym Agnieszka Bocheńska - archeolog z Sekcji Archeologii Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Kaplica sokołów. W Berenike, w egipskim mieście nad Morzem Czerwonym, archeolodzy odsłonili zagadkowy budynek, w który znaleziono kilkanaście szkieletów bezgłowych sokołów. Berenike zostało założone w III w p.n.e. przez faraona Ptolemeusza II jako port przeładunkowy dla transportu słoni afrykańskich. Miasto istniało niemal 8 stuleci. Na przełomie er panowali tu Rzymianie, a potem kontrolę nad tym miejscem przejęli pustynni nomadowie - Blemiowie. I to za ich czasów - w IV-V w n.e. - w owej kaplicy odbywały się tajemnicze rytuały, w których główną rolę odgrywały sokoły. Miało to zapewne związek z dawnym egipskim bogiem - Horusem - przedstawianym z głową tego właśnie ptaka. O tym prof. Marta Osypińska - archeozoolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członek polsko-amerykańskiej misji wykopaliskowej w Berenike. 


LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko z cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym", wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku).

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska. 

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, współlider i członek wielu bandów, pedagog, a także ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny - gościem audycji Jan Ptaszyn Wróblewski. Okazja do spotkania to pierwszy krążek dwupłytowego wydawnictwa Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet "On the Road", zawierający wybrane przez samego lidera nagrania koncertowe z lat 2003-2020. Tak mówi artysta o tym albumie: "Ta płyta ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ jest zrealizowana w zupełnie inny sposób niż jakiekolwiek inne moje płyty. Jest to bowiem selekcja z bardzo obszernego materiału, z bardzo dużego okresu, nagrań realizowanych na festiwalach, czasami w klubach... Po prostu miałem tych taśm niesamowicie wiele i mogłem sobie pozwolić na wybranie z nich tego, co wydawało mi się najciekawsze". Spotkanie z Janem Ptaszynem Wróblewskim o godz. 9.30.

Ponadto w audycji: w "Jazzowej rozmowie" Anna G. Piotrowska, a tematem - książka o Stefanie Dymitrze - owianym tajemnicą romskim skrzypku, który przez dekady stanowił symbol krakowskiej ulicy Floriańskiej. Poza tym wizyta w białostockiej Galerii Arsenał na wystawie prac najbardziej cenionych współczesnych fotografów czeskich; "Zmień się" – spektakl w gdańskim Teatrze Miniatura oraz "Donald made in Austria" - wystawa w Muzeum Karykatury w Warszawie.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Berlińska Akademia Muzyki Dawnej *40

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeusz Mozart Kwartet smyczkowy F-dur nr 23 K.590, wyk. Chiaroscuro Quartet. 

12.05-12.45 - François Couperin III Koncert królewski, wyk. {oh!} trio. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jan Kanty Pawluśkiewicz

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzi Róża Światczyńska i Piotr Metz 

Tadeusz Karolak in memoriam (1954-2022). Wolfgang Amadeusz Mozart Don Giovanni - uwertura KV 527, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Tadeusz Karolak; Józef Elsner Msza e-moll op.62 na cztery głosy solowe, czterogłosowy chór i orkiestrę, wyk. Sylwia Krzysiek - sopran, Katarzyna Krzyżanowska - mezzosopran, Mateusz Zajdel - tenor, Zbigniew Dębko - bas; Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej, Chór Warszawskiej Opery Kameralnej dyr. Tadeusz Karolak (05.05.2009, Częstochowa, Bazylika Jasnogórska). 

Przed 89. rocznicą urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia op. 36 "Symfonia pieśni żałosnych" na sopran i orkiestrę (cz. II i III); wyk. Wioletta Chodowicz - sopran, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Roch Siciński

Epitafium dla Mahalii Jackson wyk. Stanisław Sojka; słowa Jonasz Kofta, muzyka Stanisław Sojka.

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek 

Opowieść o Dorotce z Kansas, porwanej przez huragan i przeniesionej przez wiatr do krainy Oz, zna prawdopodobnie każdy z nas. Należąca do klasyki literatury dziecięcej powieść "Czarnoksiężnik z krainy Oz" Lymana Franka Bauma powstała ponad sto lat temu. Była wielokrotnie ekranizowana i wystawiana na scenie. 3 grudnia w Teatrze Lalka w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu pod tym tytułem w reżyserii Jarosława Kiliana. Autorem muzyki - i naszym gościem - Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, aranżer, kompozytor, poeta i kierownik muzyczny Teatru Lalka w Warszawie.

Poza tym w audycji: zaproszenie na ArteKino Festiwal, opowieść o niezwykłym odkryciu partytur zapomnianego przedwojennego kompozytora, zaproszenie na nocne wykonanie Requiem W. A. Mozarta w ramach Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego, zapowiedź premiera spektaklu "Inwazja" w reżyserii Tamary Strunovej w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Adam Makowicz - prowadzi Roch Siciński 

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz 

Koncert legendarnego polskiego pianisty - Adama Makowicza

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Wałentyn Silwestrow Lacrimosa, Carl Maria von Weber I Koncert klarnetowy f-moll op. 73, Jörg Widmann Con brio, Fantazja, Felix Mendelssohn V Symfonia d-moll "Reformacyjna" op. 107, wyk: Tuomas Lehto - wiolonczela, Jörg Widmann - klarnet, Orkiestra Symfoniczna Radia Fińskiego, dyr. Jörg Widmann. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Strefa literatury" - Małgorzata Szymankiewicz i prof. Maciej Urbanowski 

Edycja dzieł wszystkich Gustawa Herlinga Grudzińskiego - retransmisja spotkania z Krakowa. 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Piotr Derlatka "Jego portret", czyta Przemysław Bluszcz. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz. 

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

Jubileuszowe, XXX Wrocławskie Targi Dobrej Książki rozpoczęły się tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia, a zakończą się w najbliższą niedzielę. Niewielkie na początku, jako Promocje Dobrych Książek zmieniały swoją lokalizację, by rozrosnąć się z czasem do rozmiarów godnych Hali Stulecia. W tym roku swój udział w Targach zgłosiło 230 wydawców. W oznaczonych różnymi kolorami salach, otaczających ogromną płytę Hali Stulecia, będzie można obserwować spotkania z zaproszonymi gośćmi. Honorowym Gościem tegorocznych Targów jest Ukraina. W audycji spotkanie z dyrektorką Targów Anną Morawiecką. 

W drugiej części ponowna wizyta w Gdańsku, gdzie 3 grudnia w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera baletu Ludwiga Minkusa "Don Kichot". W audycji rozmowa z dyrektorem Opery Bałtyckiej Romualdem Wiczą-Pokojskim. Ponadto spotkanie z Michałem Szlagą i wędrówka po wystawie "Stocznia. Dokument Utraty", która będzie pokazywana do 14 grudnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. 

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek mówi: dobranoc" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Łodej 

Stany Zjednoczone są uważane za "centrum konsumpcjonizmu". Robiąc tam zakupy klienci mają nieograniczone możliwości zwrotu towarów. Są wyjątki. Kiedy to niemożliwe? O tym korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski. "Bycie na czasie" wymaga od nas coraz więcej zachodu. Tak jest w przypadku choćby nowych trendów modowych. Kupujemy jedne rzeczy, później zmieniamy je na kolejne. A co w sytuacji, gdy kupujemy, a następnie zwracamy do sklepu odzież po jednej sesji zdjęciowej albo po imprezie? O tym reporter Trójki - Michał Fedusio. Black Week i Cyber Monday - to już za nami. Przed nami szaleństwo zakupów mikołajkowych i poszukiwanie prezentów pod choinkę. W okresie przedświątecznym wielokrotnie kupujemy impulsywnie, a potem chcemy towar zwrócić. Przedstawimy prawa konsumenckie w kwestii zwrotów towarów kupionych na wyprzedażach czy promocjach. O tym dziennikarka Polskiego Radia Izabela Kostyszyn. Z kolei na co zwrócić uwagę przy zwrotach w sklepach zagranicznych? O zasadach zwrotów niechcianych bądź wadliwych towarów - Joanna Izdebska z Europejskiego Centrum Konsumenckiego i Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

​08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Ireneusz Raś z sejmowego ugrupowania Centrum dla Polski (Koalicja Polska). 

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

Gośćmi audycji Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. 

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o siódmych urodzinach wrocławskiego Hydropolis - Centrum Wiedzy o Wodzie. O obchodach Marcin Garcarz z Hydropolis. W stolicy Dolnego Śląska odwiedzamy także Wrocławskie Targi Dobrych Książek. O nich Anna Morawiecka w rozmowie z Piorem Osowiczem. Ruszamy też do stolicy Wielkopolski na Betlejem Poznańskie. O tej imprezie - Jan Mazurczak, dyrektor Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. 

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

W audycji o polskich filmach "Śubuk" w reżyserii Jacka Lusińskiego - rozmowy z twórcami, "Matecznik" w reżyserii Grzegorza Mołdy - rozmowa z reżyserem oraz "Święta inaczej" w reżyserii Patricka Yoki - spotkanie z aktorką Darią Widawską odtwórczynią głównej roli w filmie. Ponadto zaproszenie na przegląd "Mistrzowie kina hiszpańskiego" we Wrocławiu (02-04.12.2022, online 08-14.12.2022) - zapowiedzi programowe, rozmowa z Kingą Kowalską współorganizatorką przeglądu. 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Rafał Tomański

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

logo


23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Trwają XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022. W związku z tym Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na kolejną wystawę z cyklu "Polskie mundiale". Mistrzostwa świata w piłce nożnej po raz pierwszy rozegrano w 1930 roku, jednak Biało-Czerwoni zadebiutowali w finałach dopiero osiem lat później, na trzecim turnieju, który odbył się we Francji. Ponownie zobaczyliśmy naszych reprezentantów na mistrzowskich arenach w latach 70. i 80. XX wieku. Był to wyjątkowy okres w naszej piłkarskiej historii - czterokrotnie zagraliśmy w finałach mistrzostw, a dwa z tych turniejów zakończyliśmy na trzecim miejscu (w 1974 r. - trener Kazimierz Górski oraz 1982 roku - trener Antoni Piechniczek). Na wystawie "Polskie mundiale" można zobaczyć koszulki meczowe oraz inne pamiątki z finałów mistrzostw świata. Gościem Polskiego Radia 24 - Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki.

"Pieśń o domu" w Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach to nowa wystawa stała poświęcona życiu i twórczości autorki "Roty". Ekspozycja ma charakter narracyjny i zbudowana jest z użyciem indywidualnych scen instalacyjno-rzeźbiarskich. O szczegółach Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum imienia Marii Konopnickiej.​

.

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Marta Zinkiewicz

Muzeum Memów w Płocku - pierwsze w Polsce i drugie na świecie. W audycji o tym, co możemy tam obejrzeć. Z kolei w cyklu "Na talerzu" - czekoladowe smoothie bowl. 

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Nagrody Mediów Publicznych i przedstawienie kolejnej nominowanej - Renaty Przemyk (w kategorii Muzyka). W audycji także rozmowa z twórcami spektaklu "Żadnych przedwczesnych wniosków" na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza: "Na kuchennych schodach", "Dziewictwo" oraz "Zbrodnia z premedytacją". 

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Marta Hoppe 

Roślinny rosół, kartacze z soczewicą i wegańska carbonara - te i inne przepisy znajdą się w zapowiadanej przez Greenpeace Polska "Rewolucyjnej książce kucharskiej". Poza przepisami na roślinne dania, publikacja będzie zawierała "przepisy na przyszłość", a do ich przygotowania organizacja zaprosiła dziewiętnaście osób ze świata nauki i aktywizmu. W audycji także o tym, czym jest Klimatyczna Baza Wiedzy. 

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Podobno dla rewelacyjnej sylwetki wystarczą tylko trzy ćwiczenia: przysiad, martwy ciąg i wyciskanie sztangi. Czy to prawda, czy jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach? O tym w rozmowie z Mateuszem Sikorą - instruktorem trójboju siłowego. 

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Najnowsze zestawienie listy przebojów audycji "Będzie głośno!" Na które zespoły oddano najwięcej głosów w listopadzie? Ponadto w audycji rozmowa z Dominiką Barabas o jej nowym albumie "Psia Mać". 

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

Gościem audycji Bartek Kosiński - pochodzący z Białowieży basista, wokalista i klawiszowiec, znany między innymi z warszawskiej grupy Pinn Dropp. Muzyk tym razem zapowie nowy album pod szyldem The Maple Verse. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Z okazji zbliżającego się Dnia Majsterkowicza audycja o tym, czy dzieci mogą majsterkować, czym jest majsterkowanie oraz co ma wspólnego ze stolarką? O tym Cecylia Bucholc tzw. Gepetta, która organizuje warsztaty dla dzieci z majsterkowania.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Smok podróżuje trasą szybkiego ruchu, czyli jakie interesujące rzeczy mogą nas spotkać na drodze pomiędzy Warszawą i Wrocławiem.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Co można zobaczyć przez okno? Po co mamy okna w domach i jakie te okna są? Do czego przydają się okiennice. Co to znaczy, że coś jest oknem na świat"?

18.00-19.00 - "Współpracownia" - "Z niejednego pieca chleb jeść", "z tej mąki chleba nie będzie", "nie samym chlebem człowiek żyje", "głodnemu chleb na myśli". Poznamy związki frazeologiczne związane z chlebem. A co jeszcze można zrobić z mąki? Smok i Miś spróbują zrobić własną pizzę. A wszystko w oczekiwaniu na Mikołajki. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak usłyszeć to, czego ludzie nie mówią? Czy rzeczywiście słyszymy tylko to, co chcemy usłyszeć? Jak odczytać sygnały przesyłane przez innych, które są ostrzeżeniem, wołaniem o pomoc, prośbą o wysłuchanie, pobycie obok. O empatii i uwrażliwieniu na drugiego człowieka. O tym Joanna Baranowska - psycholog i coach oraz Dawid Wawrzyniak - przedsiębiorca, menedżer, coach, trener, konsultant, wykładowca akademicki oraz mówca konferencyjny.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji Igo. Wokalista doskonale znany ze współpracy z chłopakami z zespołu Clock Machine oraz kooperacji w elektronicznym duecie Bass Astral x Igo. Teraz  Igor Walaszek postanowił przeżyć swój debiut raz jeszcze, tym razem w wersji solo. Właśnie ukazała się jego solowa płyta "Igo". Pierwszym singlem zwiastującym nowy rozdział muzyczny oraz pierwszy solowy album wokalisty był  utwór "Helena". Tytuł singla nie był przypadkowy. Helena to imię córeczki Igo, która przyszła na świat pod koniec 2021 roku. Wiadomość o dziecku była dla Igo i jego żony wyjątkowa. Mogłoby się wydawać, że zamknięcie w niespełna 4 minutowym utworze emocji, które tak trudno jest wyrazić będzie niemożliwe. 

..

20.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski

W tej odsłonie audycji rozmowa z Jagodą Jabłonowską, perkusistką, autorką tekstów do wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne animacji "Impro Frycek", która przybliża najmłodszym sylwetkę patrona naszej anteny.

21.00 - "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. Zapraszamy na muzyczne zwiedzanie - Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. Druga część audycji osnutej wokół Teatru Narodowego w Warszawie. Posłuchamy m.in. Uwertury do opery Leszek Biały Elsnera i Koncertu f-moll patrona naszej anteny.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Beethoven wraz ze swoją muzyką pochodził z innego świata: nie materialnego, lecz ideowego. Przypomni o tym dobór nadzwyczajnych, choć raczej niezbyt szeroko znanych interpretacji, który wypełni audycję Jakuba Puchalskiego. Wśród wykonawców "nowoczesny centaur [z XIX wieku]: pół-człowiek, pół-fortepian" Eugen d'Albert (V Koncert fortepianowy), niezauważony tytan Ernst Levy (Appassionata), zaskakujący romantyk Bela Bartók (Kreutzerowska z Josephem Szigetim) i piorunujący ekspresjonista - Józef Hofmann (Waldsteinowska). 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Katar 2022. Argentyna zdobyła mistrzostwo świata

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 07:25
Emocje sportowe sięgnęły zenitu - za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej! Mecz Francji z Argentyną zakończył się rzutami karnymi, w których lepsi byli Argentyńczycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2022". Zobacz nagrodzone i wyróżnione prace dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 18:00
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zakończył się kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki". Jury w składzie: Aneta Kosin (plakacistka, kreatorka wizerunku), prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog) i Marek Jaromski (artysta grafik), wybrało z nadesłanych przez dzieci i młodzież prac 20 rysunków nagrodzonych oraz 40 wyróżnionych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katie Melua w dwóch odsłonach na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 20:00
Katie Melua to jedna z gwiazd światowej muzyki, które więcej niż raz wystąpiły na żywo na scenie radiowej Trójki. W pierwszą grudniową niedzielę zaprosiliśmy na retransmisję obszernych fragmentów koncertów wokalistki z 2006 i 2018 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w sześciu miastach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 14:45
Polskie Radio dla Ukrainy zaprasza do słuchania swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim: w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz, w Łodzi – 94,40 MHz, we Wrocławiu – 100,70 MHz, w Białymstoku – 94,80 MHz, w Przemyślu – 98,6 MHz, oraz w Hrubieszowie – 93,3 MHz. Antena dostępna jest również cyfrowo, nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z Mikołajem w PR Dzieciom [ZOBACZ VIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 18:45
Z okazji Mikołajek Polskie Radio Dzieciom zaprosiło dzieci i ich rodziców na specjalne spotkanie z Mikołajem. 6 grudnia, prosto ze studia PRD ulubieniec wszystkich dzieci odpowiedział na pytania, które mali słuchaczy zadawali Mikołajowi, dzwoniąc do radiowego studia i pisząc do niego listy. Spotkanie z Mikołajem można oglądać poniżej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko: jubileuszowy album Dwójki jest pełen symboliki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 16:57
- W symboliczny sposób, na płytach winylowych pojawia się muzyczna wizytówka radiowej Dwójki, a było to wyzwanie olbrzymie. W zeszycie mam maczkiem skwapliwie spisane sensacyjne, wartościowe nagrania, aby dokonać ich ostatecznego wyboru. W pewnym momencie uznałam, że symbolika jest kluczem i 1 marca 1937 roku to data istotna - mówiła Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń