Polskie Radio

Nowy Rok w Polskim Radiu - sprawdź propozycje audycji

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 20:00
Pierwszy dzień nowego roku w Polskim Radiu to - podobnie jak ostatni dzień ubiegłego roku - zdrowa dawka rozrywkowej i tanecznej muzyki, zarówno tej współczesnej, jak i królującej na parkietach od dekad. Polskie Radio przygotowało szeroką ofertę programową. 
Propozycje Polskiego Radia to nie tylko muzyka, ale także audycje historyczne, naukowe, wywiady z niecodziennymi twórcami i ambitna rozrywka.
Propozycje Polskiego Radia to nie tylko muzyka, ale także audycje historyczne, naukowe, wywiady z niecodziennymi twórcami i ambitna rozrywka. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
logo

Nowy Rok z Jedynką

Program Pierwszy Polskiego Radia rozpoczał pierwszy dzień nowego roku audycją "Familijna Jedynka" w godzinach 06.00-09.00, którą poprowadziły Agnieszka Kozłowska-Łysko i Małgorzata Bartas-Witan.

O godz. 9.00 transmisja noworocznej mszy z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Kolejne godziny z Programem 1 Polskiego Radia to przede wszystkim muzyka. Na "Moją noworoczną listę przebojów" zapraszają: Ula Kaczyńska (10.00-12.00), Paweł Sztompke (12.00-14.00), Maria Szabłowska (14.00-16.00), Iza Żukowska (16.00-18.00) i Kamil Wicik (18.00-21.00).

O godz. 21.00 Teatr Polskiego Radia i słuchowisko w Jedynce.

Po godz. 22.00 gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "W otwarte karty" będzie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Poniedziałek zakończymy po godz. 23.00 "Kulturalną Jedynką" (prowadzi: Michał Montowski) - podsumowanie wydarzeń roku 2022 w kulturze i najważniejsze wydarzenia artystyczne w Polsce i światowej rangi nagrody - oraz o godz. 23.35 audycją "Spotkanie z…". Z aktorką teatralną i serialową, związaną z Teatrem Polskiego Radia, Angeliką Kurowską porozmawiamy o sytuacji młodych aktorów, o castingach, przygotowaniach do pracy i chęci znalezienia odpowiedniego balansu. Opowiemy też o spektaklu "Strach i nędza 2022" i nowym sezonie serialu "Archiwista" z udziałem aktorki. Zaprasza Martyna Podolska.


logo

NOWY ROK w Dwójce

Koncert noworoczny 2023 - transmisja z Wiednia (11.15-13.45). Specjalną audycję od 10.00 do 14.00 prowadzi Marcin Majchrowski. "Wiener Sängerknaben, Wiener Chormädchen" i Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Franza Welsera-Mösta. Autorem rozmów w przerwie - Michał Dębski.

Od godz. 14.00 do 16.00 "Muzyka w kadrze" na Nowy Rok. Specjalne, dwugodzinne wydanie audycji poprowadzi Mariusz Gradowski.

W godz. 19-20 na naszej antenie słuchowisko z 2006 roku: "Przypadki miłosne według hrabiego Fredry, czyli Opowieści naszej prababuni" wg Fredry w reż. Waldemara Modestowicza (w obsadzie m.in.: Danuta Szaflarska i Zbigniew Zamachowski).

W noworocznej Filharmonii Dwójki od godz. 20.00 do 22.00 Joanna Grotkowska zaprezentuje galowy koncert Festiwalu Gitarowego w Tychach. 


logo

Nowy Rok w Trójce 

Muzyka króluje na antenie Trójki jeszcze "sylwestrowym rozpędem", aż do wczesnego rana. Najpierw "W rytmie na trzy" (01.00-03.00) grał Michał Grabkowski, a potem autorskie "Potrójne pasmo przenoszenia" (03.00-06.00) Michała Margańskiego.

W godz. 6.00-8.00 specjalnie wydanie audycji "Świat do trzeciej", tuż przed audycją "Trójka budzi" (08.00-10.00), na którą zaprasza słuchaczy Michał Kirmuć. Jego koncepcja zakłada, że na antenie pojawiać się będą piosenki z lat zakończonych cyfrą 3, a więc 2013, 2003, 1993 itd.

Muzyczne wspomnienia powrócą wieczorem 1 stycznia. Między godz. 19.00 a 20.00, w ramach pasma "Koncert w Trójce", przypomnimy występ brytyjskiej acid-jazzowej grupy US3, który odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w 2001 roku. Podsumowaniem minionego roku na "Liście przebojów Trójki" zajmie się jej gospodarz Tomasz Miara w audycji "Przeboje Trójki" (20.00-23.00). 


1200-150 gwiazdka.jpg

logo

Nowy Rok w Czwórce 

A po nocy przychodzi dzień - pierwszy dzień 2023 roku. W Czwórce można usłyszeć noworoczne ciekawostki i odpocząć po sylwestrowej nocy przy chilloutowej muzyce. Słuchacze dowiadują się m.in. tego, na których wyspach Nowy Rok witany jest potrójnie, gdzie jest najgłośniej, jakie zwyczaje panują między innymi w Grecji i Japonii. 

W godz. 12.00-13.00 w audycji "Podcasty Czwórki" Piotr Firan zaprasza na dźwiękowe podróże do Nowej Zelandii, Bombaju i Islandii. Czy w Nowej Zelandii poluje się na kiwi? Jacy są mieszkańcy tych wysp? Czym zaskakują? Bombaj, miasto które nie śpi? Robert Sulkiewicz – podróżnik, pilot wycieczek i kucharz opowie o mieście, które odwiedził już kilka razy. Od ponad roku Kaśka Paluch zbiera dźwięki z krainy ognia i lodu, a swoje nagrania  terenowe prezentuje na interaktywnej mapie noisefromiceland.com.

W godz. 14.00-15.00 "Hrapkowidz" Błażeja Hrapkowicza i podsumowanie roku 2022 w kinie i na platformach streamingowych a w godz. 17.00-19.00 "Nowy Rock" i Damian Sikorski. Co łączy zespół Wasabi z Mendrym, Martą Zalewską, Rubensem i The Bullseyes? Na pewno umiejętność pisania wpadających w ucho gitarowych piosenek, ale również miłość do analogowego brzmienia i szczerego przekazu w tekstach. W audycji usłyszymy utwory, które pretendują do miana Nowego Rocka, będą zapowiedzi płytowe, przedpremierowe nagrania i te doskonale wam znane. Jak brzmi Nowy Rock? Czy musi koniecznie mieć dużo gitar?

Z kolei o godz. "Muzyka dobrego słowa", czyli przegląd energetycznych i tanecznych brzmień w muzyce chrześcijańskiej. Na noworoczne spotkanie zaprasza Przemysław Goławski.logo

Nowy Rok w Polskim Radiu 24

W porannej audycji (tuż po 7.30) "PRL - Historia prawdziwa" Robert Tekieli o tym jak wyglądało kształtowanie sumień w PRL. O postawie komunistów wobec Prymasa Tysiąclecia i postawie bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wobec prześladowców w rozmowie z publicystą Rafałem Dudkiewiczem.

Z kolei wieczorem, po godzinie 19 w audycji "Życie z duszą czy bez" Filip Memches w rozmowie z profesorem Andrzejem Waśką podsumuje Rok Romantyzmu Polskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach całorocznej akcji przeprowadziło łącznie 152 projekty; ponad 60 z nich realizowały organizacje pozarządowe. 

.

NOWY ROK

Od godziny 10.00 audycja "Dźwięk dobry". W noworocznym wydaniu podsumowanie roku, który minął. Najdziwniejsze dźwięki jakie pojawiły się w audycji w ostatnich dwunastu miesiącach, najgłośniejsze miejsca, które odwiedziliśmy z łapaczem dźwięków.

Godzina 11 to audycja "Źródełko" i fragment zeszłorocznego koncertu kolędowo-noworocznego rodziny Prusinowskich "Nad Betlejem jasna gwiazda". W programie kolędy polskie, przede wszystkim te ludowe i mniej znane, w bardzo ciekawych opracowaniach, z których słyną Prusinowscy.

Od godziny 13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki". Tym razem Kulfon i Monika będą witać nowy rok i zastanawiać się - gdzie poszedł ten stary? Będzie też o postanowieniach noworocznych - jakie to mogą być, po co są i jak ich sumiennie przestrzegać. Z kolei od godziny 15.00 "Gwiazdozbiór", gdzie zabierzemy słuchaczy za kulisy koncertu "Aida. Mucha w Mucholocie". Koncert odbył się w listopadzie, ale 1 stycznia to idealny czas, by sobie go przypomnieć. W towarzystwie muzyki autorstwa uwielbianej przez dużych i małych Aidy dowiecie się jak powstaje scenografia na koncert, jak przygotowują się do niego aktorzy i jak zorganizować takie przedsięwzięcie, jakim jest koncert dla dzieci.

 Od godziny 17.00 "Kulturoteka" i noworoczne spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem ksiażek dla dzieci takich, jak "Kacperiada", "Detektyw Pozytywka", "Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci" i wielu innych. Od godziny 21.00 "Kulturalna strefa", w której podsumowanie konkursu "Mój świat", który organizowany był przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Rozmowa z jurorami: Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą, prof. Maciejem Wojtyszko - Członkiem Zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Darią Druzgałą - Redaktor Naczelną Polskiego Radia Dzieciom i laureatkami. 


. .

Nowy Rok w Polskim Radiu Chopin 

W niedzielę, 1 stycznia, na specjalną audycję "Nowy Rok w Polskim Radiu Chopin" zaprasza Małgorzata Pęcińska. W programie arie, duety, uwertury, ale też popularne tańce, z królującym na parkietach walcem. O godz. 17.00 "Kolędy osobiste" Róży Światczyńskiej

***

Jak co roku w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie Polskie Radio uruchomiło też specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi - Radio Gwiazdka. Ten jest dostępny w aplikacji mobilnej "Polskie Radio" (do pobrania za darmo w sklepach Google Play, AppStore i Huawei AppGallery) oraz na platformie moje.polskieradio.pl. W tym roku całodobowy streaming jest dostępny również w serwisie YouTube.com. 

RADIO GWIAZDKA W SERWISIE YOUTUBE.COM: Kanał cyfrowy Radio Gwiazdka działa od 6 grudnia 2022 do 8 stycznia 2023 roku. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU magazyn 2022/2023
Czytaj także

Radio Gwiazdka - świąteczna muzyka w Polskim Radiu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 06:00
Polskie Radio Gwiazdka to propozycja Polskiego Radia z muzyką związaną z Bożym Narodzeniem. Specjalny kanał muzyczny ze świątecznymi przebojami Polskie Radio uruchomiło 6 grudnia, można go słuchać do 8 stycznia 2023 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwester w Czwórce. "Daj się nam zaskoczyć"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 18:00
Jak powitać Nowy Rok? Najlepiej z Czwórką. Mamy dla Was mnóstwo dobrej muzyki i najlepszą imprezę sylwestrową w radiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwester i Nowy Rok z Polskim Radiem Dzieciom. Zapraszamy!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 19:16
Na ten wyjątkowy, ostatni dzień 2022 roku, Polskie Radio PRD zaplanowało zabawę dla dzieci i dla dorosłych. Już od godziny 19:00 za mikrofonem zasiądzie Adam Dobrzyński, znany dorosłym z audycji "Co nam w duszy gra?". Na początek zaserwuje dużo tanecznej muzyki dla dzieci stopniowo przechodząc w tę dla rodziców. W ten sposób cała rodzina, będzie się dobrze bawić. Sylwester z PRD potrwa do godz. 1:00. Baw się razem z nami!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Babcocha" na platformie podcastowej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 11:09
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia dostępne jest już słuchowisko Babcocha", które powstało na podstawie książki Justyny Bednarek. Jest to niezwykła historia o dobrotliwej czarownicy, odmieniającej życie mieszkańców Grajdołka. Słuchowisko w reżyserii Adama Wojtyszki przygotowało Polskie Radio Dzieciom i Teatr Polskiego Radia. Na platformie podcastowej znaleźć je można w zakładce RADIO BAJKI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Rok z Programem 1 Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 06:37
Program 1 Polskiego Radia przygotował dla słuchaczy bogatą ofertę programową na powitanie Nowego Roku. Dużo muzyki rozrywkowej i tanecznej - zarówno tej współczesnej, jak i królującej na parkietach od dekad. Były też rozmowy ze specjalnymi gośćmi, podsumowania ubiegłego roku oraz zapowiedzi tego, co może wydarzyć się w nowym roku. Zapraszamy do słuchania!
rozwiń zwiń