Polskie Radio

Bezpieczeństwo energetyczne. "Kluczowe znaczenie mają spółki Skarbu Państwa"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 15:10
Pełnomocniczka rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski są spółki Skarbu Państwa.
Nieodłącznym elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski jest infrastruktura, która została na czas oddana, a teraz jest rozbudowywana
"Nieodłącznym elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski jest infrastruktura, która została na czas oddana, a teraz jest rozbudowywana"Foto: Twitter/Gaz-System

Podkreśliła, że są one "absolutnie immanentnym elementem budowania tego bezpieczeństwa", a ciężar jego zapewnienia jest wpisany w statuty tych firm.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska uzupełniła, że nieodłącznym elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski jest infrastruktura, która została na czas oddana, a teraz jest rozbudowywana.

Podkreśliła, że zarówno Orlen, który w swoim portfelu ma m.in. gaz, ropę i energię elektryczną, jak i takie spółki jak to bezpieczeństwo zapewniają.

- To są wszystko spółki, które są w stu procentach czy w większości w domenie Skarbu Państwa, dzięki temu państwo ma kontrolę nad bezpieczeństwem obywateli - dodała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Rozbudowa infrastruktury

W ubiegłym tygodniu Orlen poinfrmował, że będzie odbierał cały gaz z pływającego terminala FSRU w Zatoce Gdańskiej. 

Sekretarz stanu w KPRM Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej mówi, za co będą odpowiedzialne strony umowy.

- Orlen jest klientem Gaz-Systemu, czyli kupuje pojemności regazyfikacyjne. Będzie używał terminala jako tako swojego okna, którym będzie sprowadzał gaz do Polski - alternatywnie i komplementarnie do Baltic Pipe i do terminala w Świnoujściu. To będzie trzecie wejście do Polski gazu przez polską infrastrukturę. A z kolei Gaz-System - to jest jego infrastruktura, więc on będzie ten proces inwestycyjny prowadził - wyjasniała wtedy Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Posłuchaj
00:19 IAR/Prostak: Pełnomocniczka rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska mówi o bezpieczeństwie energetycz Pełnomocniczka rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska mówi o bezpieczeństwie energetycznym (IAR)

Pływający terminal w Gdańsku będzie posiadał możliwości wyładunku, składowania oraz prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie do 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie. Uruchomienie jednostki, zgodnie z zapowiedziami realizującego inwestycję Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, planowane jest na 1 stycznia 2028 r.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Czytaj także

Jacek Sasin: bezpieczeństwo i suwerenność kluczowe w polityce energetycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 15:23
- Bezpieczeństwo i suwerenność przede wszystkim - to kluczowe elementy aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku - przekazał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aktywa węglowe PGE, Energi i Tauronu trafią do NABE. Spółki mają oficjalne zgody korporacyjne

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 11:26
Spółki energetyczne - PGE, Energa i Tauron - poinformowały w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE. Do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, tworzonej na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trafić mają węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych oraz kopalnie węgla brunatnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa Orlen zwiększy produkcję e-paliw. Większość będzie wykorzystywana w branży lotniczej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 11:13
Do końca 2030 r. Grupa Orlen, zgodnie ze swoją strategią, ma osiągnąć możliwość produkcji rocznie 70 tys. ton e-paliw, czyli paliw syntetycznych. Większość produkcji ma być wykorzystywana w transporcie lotniczym - informuje wewnętrzny periodyk koncernu, Magazyn GO!
rozwiń zwiń