Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych. Sylwetki laureatów poprzednich edycji

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 08:00
12 listopada poznamy tegorocznych laureatów Nagród Mediów Publicznych. Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Zanim poznamy nazwiska nagrodzonych w tym roku, przypominamy sylwetki laureatów Nagród Mediów Publicznych w 2022 roku.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański z laureatami i uczestnikami uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański z laureatami i uczestnikami uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara


  • Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea.
  • Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka.
  • Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Nagrody Mediów Publicznych 2023  

W kategorii Obraz nominowani w tym roku to Michał Kwieciński, Marek Bukowski, Filip Zylber i Piotr Śliskowski.

W kategorii Słowo w tym roku nominację otrzymali: Ernest Bryll, Krzysztof Masłoń i Antoni Libera.

W kategorii Idea nominację otrzymali: Jarosław Jakubowski, prof. Włodzimierz Bolecki i Stan Borys.

W kategorii Muzyka nominowani to Piotr Baron, Marek Piekarczyk i prof. Maria Pomianowska.


Pierwszy raz Nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 r., a w 2019, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie. Laureatem w kategorii Muzyka został wówczas Jan Ptaszyn Wróblewski.

Laureaci Nagród Mediów Publicznych 2022

Nagrodę w kategorii Muzyka Polskie Radio przyznało Łukaszowi Borowiczowi za promocję polskiej muzyki za granicą oraz za jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze, które przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej. 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 


W kategorii Słowo Nagrodę Mediów Publicznych otrzymał socjolog i publicysta prof. Andrzej Zybertowicz, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Nagrodę w tej kategorii przyznała Polska Agencja Prasowa. Jak stwierdzono w uzasadnieniu, twórczość Andrzeja Zybertowicza nie jest literaturą zwykłą ani niezwykłą, tylko literaturą faktu. Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązuje w danym momencie "naukowe" trendy.

Laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz została reżyser filmów dokumentalnych i scenarzystka Maria Dłużewska. Osiągnięcia w dziedzinie obrazu nagradza Telewizja Polska. Maria Dłużewska, reżyser ponad czterdziestu filmów dokumentalnych, została doceniona przez Kapitułę za twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie.

Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Idea otrzymał Leszek Długosz. Laureat to legendarny współtwórca Piwnicy pod Baranami, poeta, pieśniarz, kompozytor i felietonista. Zwycięzca jest uznawany - obok Marka Grechuty i Ewy Demarczyk - za jeden z najbardziej twórczych filarów poetyckiej rewolty w Krakowie. Jest też kawalerem Orderu Orła Białego. W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Idea, weszli prezesi siedemnastu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:19 Zybertowicz IAR.mp3 Andrzej Zybertowicz podziękował za docenienie podczas uroczystej gali w siedzibie Telewizji Polskiej (IAR)
Posłuchaj
00:29 Borowicz IAR.mp3 Łukasz Borowicz, odbierając nagrodę, dziękował Polskiemu Radiu (IAR)
Posłuchaj
00:32 Dłużewska IAR.mp3 Maria Dłużewska, odbierając statuetkę, powiedziała, że nagroda należy się bohaterom jej filmów (IAR)
Posłuchaj
00:19 Długosz IAR.mp3 Leszek Długosz nie mógł osobiście odebrać nagrody. W przesłanym filmie powiedział, że już od lat 60. ubiegłego wieku występuje w mediach w różnych rolach (IAR)

Nagroda Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Nagroda w kategorii Muzyka została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości, propagowania kultury i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Honorowani są twórcy, których działalność artystyczna wniosła niepodważalny wkład w polską kulturę oraz przyczyniła się do budowania wspólnoty narodowej.

W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Muzyka, weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański.

Kim jest laureat Nagrody w kategorii Muzyka za rok 2022?

Laureat wyróżnienia za rok 2022 - Łukasz Borowicz - jest dyrygentem i nieocenionym promotorem polskiej muzyki. Nagrał ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin m.in. wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz, oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award.

Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Jego nagrania z polską muzyką fortepianową uhonorował również Magazyn BBC Music.

Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie 800 utworów, z czego największą część "radiowego dorobku" stanowią dzieła polskich kompozytorów i realizacje z udziałem wybitnych polskich wykonawców. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

Nad Nagrodą Mediów Publicznych honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują statuetkę oraz 100 tys. zł. Uroczysta gala odbywa się w siedzibie Telewizji Polskiej.

Posłuchaj
00:25 Borowicz IAR (2).mp3 Łukasz Borowicz, odbierając nagrodę, podkreślił, że nagrania w Polskim Radiu i z radiowymi zespołami darzy wielkim sentymentem (IAR)
Posłuchaj
00:27 Czabański IAR.mp3 Krzysztof Czabański powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że media publiczne prezentują dokonania twórców szerszej publiczności (IAR)

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże.

Posiada cztery ogólnopolskie programy - Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy.

Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Posłuchaj
00:26 Czabański IAR (2).mp3 Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podkreślał znaczenie nagród oraz misję mediów publicznych (IAR)

Czytaj również:

IAR/jmo/kor

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Marcin Kusy: w nominacjach zebraliśmy obraz polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 09:25
- Pod jednym szyldem udało się zintegrować środowisko. Przenikanie obrazu, słowa, muzyki i idei dotyczy każdego z mediów. Nominacje zwracają uwagę na to jak bogata jest nasza kultura - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Radiowej Jedynki Marcin Kusy. W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 19:00
Dyrygent Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. - To zaszczyt. Bardzo dziękuję całemu Polskiemu Radiu, z którym od lat jestem szczególnie związany - mówił Łukasz Borowicz, odbierając nagrodę. Maestro jest laureatem wielu polskich nagród i odznaczeń międzynarodowych. Przez osiem lat był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Zybertowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 20:02
Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. - Prof. Zybertowicz pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością - podkreślono w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Mediów Publicznych 2022. Maria Dłużewska laureatką w kategorii Obraz

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 20:25
Maria Dłużewska - reżyser filmów dokumentalnych i scenarzystka - została laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Statuetkę wręczono podczas uroczystej gali laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022 w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Długosz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Idea

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 20:23
Leszek Długosz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Idea. Laureat to legendarny współtwórca Piwnicy pod Baranami, poeta, pieśniarz, kompozytor i felietonista.
rozwiń zwiń