Polskie Radio

"Wesołych Świąt Wam życzę" - Stan Borys [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 07:00
Nowa muzyka Stana Borysa to cztery zachwycające kolędy i pastorałki, które od teraz będą z nami już w każde Boże Narodzenie.
Wesołych Świąt Wam życzę to wyjątkowa EP-ka Stana Borysa wydawana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia
"Wesołych Świąt Wam życzę" to wyjątkowa EP-ka Stana Borysa wydawana przez Agencję Muzyczną Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

To niespodziewany - za to jakże trafiony! - prezent od wspaniałego artysty dla wiernej publiczności.

Z powodów zdrowotnych Stan Borys na jakiś czas wycofał się z życia medialnego i koncertowego. Nie przestał jednak tworzyć, nadając ostateczny szlif swojemu najnowszemu wydawnictwu, czyli świątecznej, małej płycie.

EP "Wesołych Świąt Wam życzę" to zbiór czterech kolęd i pastorałek. To formy pokrewne (kolęda jest utworem religijnym, mówiącym o narodzeniu Pana; pastorałka zaś to rzecz świecka, opowiadająca o tym, co towarzyszy Świętom), a w wykonaniu Stana Borysa granica między nimi jeszcze bardziej się zaciera - dostojność idzie tu w parze ze skromnością, a niebiańska świętość opiewana jest z perspektywy kogoś, kto dobrze wie, czym są sprawy przyziemne.

Czytaj także: 

Anna Maleady, menedżerka i towarzyszka życia Stana Borysa: - Te piosenki powstawały na przestrzeni wielu lat. Stan nie był początkowo przekonany do świątecznego projektu, ale dla mnie, czyli kogoś, kto po prostu kocha muzykę, było nie do pomyślenia, żeby artysta obdarzony takim talentem, nie miał w repertuarze kolęd i pastorałek. W końcu podjął wyzwanie. Kolejne piosenki były prezentami, które Stan "wręczał" mi za każdym razem, gdy przylatywał na Święta do Stanów Zjednoczonych. Do tej pory (z wyjątkiem opublikowanej kilka lat temu „Wesołych Świąt Wam życzę” ze słowami samego Stana) te bożonarodzeniowe piosenki znali tylko nasi znajomi. Teraz mogą poznać je wszyscy fani.

Stan Borys: - Bardzo się cieszę, że ta muzyka dotrze do szerokiej publiczności. Kiedyś wzbraniałem się przed takim repertuarem, trochę z przekory i nie chcąc robić tego, co robią inni artyści. Ale prośby mojej Anny, muzyczna wyobraźnia Ryszarda Szweca, a w końcu i poezja Anny Bernat, nie dały mi wyboru: podążyłem za sercem, pokłoniłem się moim głosem małemu-wielkiemu Jezuskowi. Mam nadzieję, że moje kolędy i pastorałki uszczęśliwią też słuchaczy. To moje życzenia życia w miłości, pokoju i zdrowiu, z dala od trwogi, w szacunku do Bożego Narodzenia.

POSŁUCHAJ: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia 

Lista utworów na płycie: 

Wesołych Świąt Wam życzę - 3'41''
Chwalcie dziecinę - 3'49''
Kolęduje Niebo Ziemi - 3'08''
Za głosem kolędy - 2'48''

mat. pras. AMPR / oprac. rk/zch

Czytaj także

Stan Borys: trzeba upaść, żeby móc się podnieść

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 14:18
- W życiu trzeba przejść przez burzę, ocknąć się. Właśnie jestem w takiej fazie ocknięcia się po chorobie. Zaczynam bardziej doceniać różne wartości. Może trzeba upaść, żeby się podnieść i w tym upadku człowiek odnajduje siebie - mówi nawiązując do słów swojej piosenki "A on szukał burzy" artysta, który powoli wraca do zdrowia po przebytym udarze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan Borys: budzę się do życia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 15:33
- Od samego początku walczyłem z myślą, żebym nie został na wózku. Niektórzy lekarze nawet mówili, że są takie perspektywy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stan Borys, który powoli wraca do zdrowia po przebytym udarze. Którą piosenką zaśpiewa jako pierwszą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stan Borys: każda piosenka jest inna, tak samo jak każdy dzień

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 15:00
- Są takie dni, kiedy jesteśmy weseli i są takie dni, kiedy jesteśmy smutni. Myślę, że w tej piosence jest jednak dużo radości i nadziei - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o utworze "Będę przy tobie" Stan Borys. Kiedy usłyszymy kolejne piosenki tego znanego artysty?
rozwiń zwiń