Historia

Zachodniopomorskie. Odkryto niezwykłą późnośredniowieczną szlufkę

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 05:41
W okolicy Kamienia Pomorskiego pasjonat historii dokonał odkrycia szlufki do zawieszania kluczy lub sakiewki z okresu późnego średniowiecza. Dotychczas na terenie Europy odkryto zaledwie kilkanaście tego typu przedmiotów.
Średniowieczne szlufki z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Pośrodku najnowsze odkrycie z okolic Kamienia Pomorskiego
Średniowieczne szlufki z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Pośrodku najnowsze odkrycie z okolic Kamienia PomorskiegoFoto: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej/Facebook

Szlufkę odnalazł poszukiwacz - członek Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. św. Korduli, zrzeszającego pasjonatów historii, którzy odkrywają tajemnice regionu za pomocą detektorów metali, prowadząc legalne poszukiwania. O odkryciu poinformowało w mediach społecznościowych Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, do którego zbiorów trafił ten zabytek.

Artefakt w bardzo dobrym stanie

Dyrektor muzeum, archeolog Grzegorz Kurka, ocenił w rozmowie z PAP, że szlufka - o wysokości 56 mm - jest w bardzo dobrym stanie.

- Frontalny panel ma formę antropomorficzną. Głowa postaci jest schematycznie zaznaczona. Ręce oparte są na biodrach. Odstając od biodra tworzą łuk, z otworami o średnicy 4 mm. Na torsie i biodrach widoczne są ukośne i poziome nacięcia – tworzące schematycznie strój typowy dla epoki późnego gotyku. Poniżej stroju znajduje się pionowy otwór o długości 13 mm, a bezpośrednio pod nim otwór prawdopodobnie przeznaczony do zawieszani kluczy lub sakiewki (otwór o średnicy 4 mm) - opisał artefakt archeolog.

Rzadkie odkrycie

Grzegorz Kurka określił znalezisko jako "niezwykłe". Na terenie Europy odkryto dotychczas jedynie kilkanaście tego typu szlufek. - Jedną na Węgrzech, jedną na terytorium Austrii i dwanaście na terenie Niemiec – większość z nich odkryta została w Bawarii - mówił Grzegorz Kurka.

Niedawno odkryta średniowieczna szlufka nie jest pierwszą, którą odnaleziono na terenie naszego kraju. - Tego typu zabytki odkrywane są tylko i wyłącznie w północno-zachodniej części Polski - powiedział w rozmowie z PAP Grzegorz Kurka.

W zbiorach kamieńskiego muzeum są już dwie późnośredniowieczne szlufki. Pierwsza została odnaleziona w okolicach Trzebiatowa w 2017 roku, druga - na polu w okolicach Skarychowa (gm. Kamień Pomorski) w następnym roku.

W literaturze niemieckiej zabytki tego typu noszą nazwę "anthropomorphe Gürtelhaken", "Figürliche Schlüsselhalter" lub "Schlüsserhaken".

PAP/Nauka w Polsce/th

Czytaj także

Świnoujście. Podczas sadzenia kwiatów odkryto przedwojenny pruski sztandar

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 05:40
Podczas prac ogrodowych prowadzonych na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu, jedna z pracownic instytucji natrafiła na stare, zardzewiałe wiadro. W jego środku znajdował się przedwojenny, bogato haftowany sztandar z cesarskim orłem i inskrypcją "Za Boga, króla i ojczyznę".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kołobrzeg: odkryto artefakty z czasów wojny siedmioletniej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:40
Metalowy żeton, dwa krzyżyki prawosławne i ikona z okresu XVIII-wiecznej wojny siedmioletniej trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przedmioty odkryto na prywatnej posesji w czasie prac związanych z ociepleniem domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie. W Kamieniu Pomorskim odnaleziono monetę Albrechta Hohenzollerna

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 05:56
Renesansowa srebrna moneta została odnaleziona w trakcie prac porządkowych na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim. To bardzo rzadkie znalezisko w północnej części Pomorza Zachodniego - ocenił w rozmowie z PAP archeolog Grzegorz Kurka. Pieniądz związany jest z postacią ostatniego mistrza Zakonu Krzyżackiego i zarazem pierwszego protestanckiego władcy europejskiego państwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Wawelu odkryto złoty wczesnośredniowieczny pierścień. "Ma dwie twarze"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 05:40
Jak poinformował Zamek Królewski na Wawelu, podczas badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej odnaleziono złoty pierścień z wczesnego średniowiecza. Zdaniem badaczy zabytkowy artefakt jest unikatowy m.in. ze względu na swoje zdobienie: wizerunki dwóch twarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłośnicy historii z Węgorzewa odkryli na Mazurach ozdoby z okresu wpływów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 05:30
Cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery odkryli na terenach mazurskiego nadleśnictwa Borki członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazano służbom ochrony zabytków.
rozwiń zwiń