Polskie Radio

Yang Lian z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2024 [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 21:45
Yang Lian, wybitny chiński poeta i działacz na rzecz wolności słowa, odebrał nagrodę podczas uroczystej Gali 23 maja 2024 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Partnerem Strategicznym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2024 jest Fundacja PZU. 
Tegoroczna gala Nagrody im. Zbigniewa Herberta stanowiła część obchodów stulecia urodzin poety odbywających się w Polsce i na świecie pod auspicjami UNESCO. W uroczystości udział wzięli poeci Tomasz Różycki i Ryszard Krynicki (na zdjęciu), którzy przeczytali wybrane wiersze Herberta (na ekranie).
Tegoroczna gala Nagrody im. Zbigniewa Herberta stanowiła część obchodów stulecia urodzin poety odbywających się w Polsce i na świecie pod auspicjami UNESCO. W uroczystości udział wzięli poeci Tomasz Różycki i Ryszard Krynicki (na zdjęciu), którzy przeczytali wybrane wiersze Herberta (na ekranie).Foto: Marcin Obara / PAP
  • Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie w dziedzinie światowej literatury, przyznawane za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta: niezależności, umiłowania wolności, oporu wobec kłamstwa, nierówności i przemocy.
  • Nagroda im. Zbigniewa Herberta wręczana od 2013 roku za całokształt twórczości poetyckiej jest jedyną tego rodzaju nagrodą przyznawaną w Polsce o rzeczywiście światowym zasięgu. Nagroda podkreśla obecność, rolę i znaczenie literatury polskiej − i szerzej: kultury polskiej – na arenie międzynarodowej. Nagroda przyznawana jest przez Jury, w skład którego wchodzą poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy z Europy oraz Stanów Zjednoczonych: Krystyna Dąbrowska (Polska), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Aleš Šteger (Słowenia).

Tegoroczna gala Nagrody im. Zbigniewa Herberta stanowiła część obchodów stulecia urodzin poety odbywających się w Polsce i na świecie pod auspicjami UNESCO. W uroczystości udział wzięli poeci Tomasz Różycki i Ryszard Krynicki, którzy przeczytali wybrane wiersze Herberta.

Laudację na cześć laureata wygłosił przewodniczący Jury Aleš Šteger i powiedział: - Poezja Liana ucieleśnia równomierny przepływ rzeki – mocnej, niezmiennej i silnie związanej z korzeniami
i krajobrazami jego życia. […] Jego wiersze wiją się przez nurty historii i ludzkich doświadczeń, ukształtowane przez burzliwe wydarzenia, które naznaczyły jego podróż. […] Zabierając głos przeciwko totalitaryzmowi Lian opowiadał się za marginalizowanymi i uciskanymi. Swoją poezją rzuca światło na wiele problemów, od wyzysku po erozję wolności słowa.

Yang Lian, chiński poeta urodzony w 1955 roku, mieszka w Berlinie. Należy do najważniejszych reprezentantów tzw. Mglistych Poetów, twórców, którzy od lat 70. pisząc w modernistycznej poetyce, przemycali w swojej twórczości to, co oficjalnie było zakazane po Chińskiej Rewolucji Kulturalnej. Jego poezja jest bliska Herbertowskiemu rozumieniu sztuki poprzez twórcze nawiązania do tradycji i nieustanny dialog z dawną poezją. Jak pisał Ai Weiwei o poezji Yang Liana "jest rygorystycznie i precyzyjnie przemyślana: łączy historię i rzeczywistość z metafizycznymi rozważaniami, warstwa po warstwie schodzi coraz głębiej, aż przekracza tradycję". Wychowany w Pekinie już we wczesnej młodości zrozumiał siłę opresji ustroju totalitarnego, gdy jako młody człowiek był zmuszony przerwać naukę, gdyż wysłano go na reedukację poprzez pracę fizyczną na prowincji. Po krwawym stłumieniu protestów na Placu Tian'anmen w 1989 roku zdecydował się na emigrację, ale nadal jest poetą chińskiego języka. Jego wiersze na polski tłumaczyli Joanna Krenz oraz Grzegorz Murzewicz

 

Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta, wręczyli laureatowi Tomasz Różycki, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta i Jolanta Zabarnik-Nowakowska, Prezes Fundacji PZU. 

Czytaj także: 

Yang Lian wygłosił przemówienie, w którym m.in. powiedział: - Kataklizmy przychodzą i odchodzą, pozostawiając nas w sytuacji, która jest zarówno znajoma, jak i całkowicie obca. Co możemy wobec tego zrobić? Co może zrobić poezja? Czy istnieją w ogóle odpowiedzi na te pytania? Jeśli nie ma odpowiedzi, dokąd prowadzą nas te pytania? W tym miejscu chcę nawiązać do żyjącego 2300 lat temu Qu Yuana – pierwszego znanego z nazwiska poety w chińskiej tradycji literackiej oraz do jego wspaniałego poematu "Pytania do nieba" (Tian Wen). W tym utworze jest blisko dwieście pytań, które wędrując przez mitologię i historię, docierają w końcu do samego poety, jednak wchodząc coraz głębiej, nie znajdują odpowiedzi. […] Gdyby autor "Pana Cogito" usłyszał o "Pytaniach do nieba", myślę, że uśmiechnąłby się ze zrozumieniem. Bo źródłem wszelkiego myślenia jest zadawanie pytań. Pytanie świata i pytanie siebie.

Uroczystość uświetnił występ The New Vibes Duo w składzie Piotr Kopietz akordeon i Sebastian Wypych kontrabas. Wybitni artyści, koncertujący na całym świecie, zaprosili zgromadzonych gości w muzyczną podróż, opowiedzianą utworami z pogranicza klasyki, tanga, muzyki filmowej i otwartej improwizacji.

Retransmisja zapisu wideo z przebiegu uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2024 dostępna jest na Facebooku i kanale YouTube Fundacji im. Zbigniewa Herberta:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Fundacji Herberta

Partnerem Strategicznym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2024 jest Fundacja PZU. Partnerami Fundacji im. Zbigniewa Herberta są: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Biblioteka Narodowa. Patronem medialnym jest Polskie Radio.

mat. prasowe / oprac. rk 

Czytaj także

Yang Lian laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Kim jest zwycięzca?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 18:12
Yang Lian został ogłoszony laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. To wyróżnienie, od kilkunastu lat, przyznawane jest przez międzynarodowe jury na polu literatury światowej, za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yang Lian laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. "Poeta na wygnaniu"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 10:05
Yang Lian, chiński poeta, został ogłoszony laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Jury, złożone z wybitnych twórców literatury z kilku krajów, swoją decyzję ogłosiło we wtorkowe popołudnie, podczas uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliza Kącka: twórczość Zbigniewa Herberta to nie tylko "Pan Cogito"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 12:00
Obchody 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta to doskonała okazja do rozmów o twórczości poety i zaprezentowania jego mniej znanych dzieł. - Nawoływałabym do tego, żeby sięgać też po Herberta wczesnego i późnego - mówi w Czwórce Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka. - Bo mówiąc o Herbercie, głównie myślimy o "Panu Cogito". Ci, dla których ten koturn, powiedzmy moralizatorski, byłby odrzucający, powinni się przekonać, że muszą co najmniej zniuansować swoje zdanie na temat tego poety.
rozwiń zwiń