Polskie Radio

Polskie Radio na 27. Pikniku Naukowym. Tak było na PGE Narodowym!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 20:00
Możliwość rozmowy z robotem humanoidalnym, malowanie obrazu farbami oczyszczającymi powietrze oraz spotkanie z robotycznym psem. Te i wiele innych atrakcji oraz doświadczeń naukowych czekało na odwiedzających na błoniach PGE Narodowego w Warszawie w ramach 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Nie do wiary!", a my szeroko relacjonowaliśmy je na antenach Polskiego Radia.
Nie do wiary - pod takim hasłem odbył się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
"Nie do wiary!" - pod takim hasłem odbył się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • "Nie do wiary!" - pod takim hasłem odbył się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
  • Jak co roku na odwiedzających czekały będą prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe i niebanalne doświadczenia. Były też strefy tematyczne, umożliwiające poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków.
  • Na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik można było zobaczyć m.in. wybuchowe bakterie w eksplodujących probówkach, obejrzeć pod mikroskopem komórki in vitro, przekonać się o czym myślą zwierzęta, dostrzec sygnał pilota do telewizora oraz znaleźć odpowiedź na pytanie: czy woda może być paliwem rakietowym?
  • Uczestnicy Pikniku Naukowego mogli także przetestować osłony energochłonne, zbudować amatorski radioteleskop czy wykuć własną pamiątkę z tego wydarzenia.
  • Więcej na stronie pikniknaukowy.pl

W tegorocznym Pikniku Naukowym wzięło udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy, wśród nich Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik oraz instytuty naukowe i badawcze, instytucje kultury, uczelnie, fundacje związane z edukacją i koła naukowe. 

 

PIKNIK NAUKOWY POLSKIEGO RADIA I CNK. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Podczas 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na antenach Polskiego Radia przez cały dzień będzie można było usłyszeć relacje z imprezy oraz audycje specjalne.

- Piknik Naukowy tak naprawdę urodził się w Polskim Radiu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, jak również z tego, że ta impreza cały czas trwa już od prawie 30 lat - mówił w radiowej Jedynce prosto z PGE narodowego Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia. 


 To fantastyczne miejsce do zadawania pytań, na którym naukowcy są bardzo chętni do rozmowy na każdy temat. Nauka tworzy rzeczy, które są dla nas niewiarygodne, i przekracza granice naszej wyobraźni - powiedział z kolei w "Wolnej sobocie" w radiowej Jedynce Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Polskie Radio na Pikniku Naukowym

Od godz. 9.00 prosto z Pikniku Naukowego nadawana była m.in. audycja "Jedyne takie miejsce" w Programie 1 Polskiego Radia. Czytaj więcej: 27. Piknik Naukowy. To wyjątkowe wydarzenie, które zbliża ludzi do nauki

Następnie łączyliśmy się z PGE Narodowego w audycjach:

11.00-13.00 "Naukowy plener w Czwórce"

- 13:00-15:00 "Wszystko Wszędzie Teraz" - Program 3 Polskiego Radia

- 15:00-17:00 "Dwie do setki " na antenie radiowej Dwójki

- 17:00-18:00 "Jedynka Dzieciom"

- 17:00-18:00 "Nie do wiary co potrafi nasze ciało" audycja Polskiego Radia Dzieciom

- 18:00-18:45 "24 Wymiar" w Polskim Radiu 24

- 19.00-19.30 "Wieczór w Polskim Radiu dla Ukrainy" 

ZOBACZ WIDEORELACJĘ Z PIKNIKU NAUKOWEGO:  

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Zobacz też: Fauna, flora i wynalazki na 27. Pikniku Naukowym>>>

embed:

Specjalne atrakcje od Polskiego Radia. Jakie?

Polskie Radio przygotowało także szereg innych atrakcji, m.in. pisanie opowiadania na czacie GPT. Najmłodszych do udziału we wspólnej przygodzie z dźwiękiem zaprosiło Polskie Radio Dzieciom. Piotr Galus zaprezentował, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka podczas 15-minutowej aktywności fizycznej. Można też było zobaczyć pokaz światowej klasy robota - Sarmatrona, który zdobył drugie miejsce w największych międzynarodowych zawodach robotycznych.

Podczas warsztatów dla młodzieży pokazaliśmy sprzęt elektroniczny do produkcji muzyki. Jedynka Dzieciom zaprosiła na Rodzinny Tor Przeszkód. Radiowa Czwórka zaprezentowała z kolei Set Dj-ski (oprócz miksowania płyt również prezentacja możliwości sprzętu dj-skiego z użyciem efektów dynamicznego łączenia utworów). Ponadto można było zobaczyć występy klauna.

Escape room "Radiowa Szarada" to z kolei całodzienna atrakcja, którą przygotowało Polskie Radio 24, z niezwykłymi zagadkami i wyzwaniami. Zadaniem uczestników było odkrycie szeregu tajemnic i odszyfrowanie zakodowanego komunikatu. Był to zarówno test zdolności logicznego myślenia, jak również podróż przez fascynujący świat, kiedy radio było głównym medium komunikacji i rozrywki.

A tu testowaliśmy symulator starości:

embed:

Podczas Pikniku, Archiwum Polskiego Radia zaprezentowało urządzenia nagrywające i odtwarzające, które powstały na przestrzeni stulecia. Odsłoniło tajniki zapisywania dźwięku i montowania nagrań audio.

15 czerwca na PGE Narodowym można było również oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. 

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbył się 15 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym, al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1 w Warszawie. Więcej na stronach: www.polskieradio.pl, www.kopernik.org.plpikniknaukowy.pl

DS/mat. pras./kh

Czytaj także

27. Piknik Naukowy. Trójka na stadionie PGE Narodowy!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 16:45
Tym razem Katarzyna Borowiecka zaprosiła słuchaczy na stadion PGE Narodowy w Warszawie. W sobotę (15.06) zorganizowano tam 27. Piknik Rodzinny Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Hasło tegorocznej edycji imprezy to "Nie do wiary!", a część niewiarygodnych eksperymentów i wynalazków zaprezentowaliśmy podczas specjalnego wydania audycji "Wszystko wszędzie teraz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

27. Piknik Naukowy. To wyjątkowe wydarzenie, które zbliża ludzi do nauki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 14:20
Pokazy straży pożarnej, robo-pies Syriusz, sztuczna inteligencja i Archiwum Polskiego Radia. To tylko niektóre atrakcje 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Doświadczeń, pokazów i stoisk jest naprawdę bardzo wiele! A jak ta impreza wyglądała blisko 30 lat temu, z kolei jaka jest dziś? O tym Sława Bieńczycka i jej goście w audycji "Jedyne takie miejsce", które dziś prosto z PGE Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fauna, flora i wynalazki na 27. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 16:08
Chryzantemy z in vitro, sztuczne nasiona, opite krwią kleszcze czy okulary do czytania na leżąco to tylko, niektóre z atrakcji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Badacze, naukowcy i wynalazcy o nauce w praktyce prezentowanej na Pikniku opowiedzieli Weronice Puszkar w audycji "Naukowy plener w Czwórce".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowa Jedynka na 27. Pikniku Naukowym. Zobacz, jak było!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 20:00
Malowanie obrazu farbami oczyszczającymi powietrze, spotkanie z robotycznym psem Syriuszem i pokazy straży pożarnej. Te i wiele innych atrakcji oraz doświadczeń naukowych czekało na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, w ramach 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Nie do wiary!", a my relacjonowaliśmy je szeroko w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń