Polskie Radio

Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor miał 77 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 11:10
Nie żyje Jerzy Stuhr, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W swoich filmach i rolach aktorskich często prezentował losy polskiego inteligenta. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). 
Audio
  • Jerzy Stuhr o zawodzie aktora
  • Jerzy Stuhr o szczęściu, które jest potrzebne do osiągnięcia sukcesu oraz o osobach, które wpłynęły na rozwój jego osobowości.
  • Jerzy Stuhr o tym, dlaczego robi filmy, dlaczego zajął się reżyserią
  • Jerzy Stuhr o swoim wejściu w świat i o znaczeniu Italii w jego życiu i twórczych dokonaniach.
  • Jerzy Stuhr o pracy pedagogicznej: o odpowiedzialności i autorytecie pedagoga
Reżyser, aktor, pedagog zmarł 9 lipca 2024 r. w wieku 77 lat. Smutną wiadomość potwierdziła Barbara Kwiatkowska z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Na zdjęciu archiwalnym Jerzy Stuhr podczas festiwalu filmowego w Sokołowsku w 2021 roku.
Reżyser, aktor, pedagog zmarł 9 lipca 2024 r. w wieku 77 lat. Smutną wiadomość potwierdziła Barbara Kwiatkowska z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Na zdjęciu archiwalnym Jerzy Stuhr podczas festiwalu filmowego w Sokołowsku w 2021 roku. Foto: PAP / Maciej Kulczyński

Jerzy Stuhr zaczął występować na scenie już w czasach licealnych, a pierwszą jego jego pracą w teatrze był etat biletera i organizatora widowni w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. Najpierw ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i później - Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podczas studiów udzielał się aktorsko w Kole Naukowym Studentów oraz pracował jako wodzirej w Estradzie Krakowskiej. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, a w 2007 roku odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

ZOBACZ JEDEN Z ARCHIWALNYCH WYWIADÓW RADIOWEJ JEDYNKI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

 

Jerzy Stuhr był także laureatem Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie "Persona non grata" (2005) i nagrody specjalnej za osiągnięcia życia (2018). W swoim dorobku - spośród rozlicznych nagród - miał też Order Uśmiechu (2014), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) czy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej(1997). 

Był znany zarówno z ról teatralnych, filmowych i dubbingowych. Był również reżyserem i pisarzem. Pracę aktorską rozpoczął w Narodowym Starym Teatrze, gdzie współpracował z Andrzejem Wajdą ("Biesy", "Noc listopadowa", "Emigranci"), Konradem Swinarskim ("Dziady"), Jerzym Jarockim ("Proces", "Wiśniowy sad", "Sen o Bezgrzesznej", "Rewizor") czy Wandą Laskowską ("Lęki poranne", "Gody życia"). To tam swoją premierę miał grany z wielkim powodzeniem od lat monodram Stuhra "Kontrabasista". 

 

Szeroka publiczność poznała Jerzego Stuhra w połowie lat 70. jako współprowadzącego (wraz z Bogusławem Sobczukiem) programy telewizyjne z cyklu "Spotkanie z Balladą". Ostatnio Jerzego Stuhra można było oglądać w spektaklu "Wałęsa w Kolonos" Bartosza Szydłowskiego w krakowskiej Łaźni Nowej oraz "32 omdleniach" Andrzeja Domalika w warszawskim Teatrze Polonia. W 2019 roku wystawił w Operze Krakowskiej "Cyrulika sewilskiego", a rok wcześniej "Bal manekinów" w Och-Teatrze. Ostatnimi filmami z jego udziałem są: "I odpuść nam nasze długi" (2018) Antonio Morabito i krótkometrażowy "Smok" Tomasza Bagińskiego. 


Jerzego Stuhra znaliśmy jako jednego z najpopularniejszych polskich aktorów. Pamiętamy go z wielu znakomitych ról (m.in. w takich filmach jak "Amator", "Wodzirej", "Seksmisja") oraz z kreacji teatralnych. Jest także reżyserem ("Historie miłosne", "Pogoda na jutro", "Duże zwierzę" i "Tydzień z życia mężczyzny"), scenarzystą i pedagogiem (wykładowca i rektor krakowskiej PWST). Współpracował z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Feliksem Falkiem, Krzysztofem Zanussim, Juliuszem Machulskim i Nanni Morettim. 

ZOBACZ JEDEN Z ARCHIWALNYCH WYWIADÓW RADIOWEJ DWÓJKI: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

  • Wspomnienie Mistrza w Programie Pierwszym Polskiego Radia w dniu śmierci - w informatorze "W samo południe" oraz w audycji "Ekspres Jedynki" - z fragmentem ostatniej wypowiedzi dla Polskiego Radia. Wieczorem po godz. 23.35 z kolei (również 9 lipca 2024) wspomnieniowa "Kulturalna Jedynka". Ponadto wspomnieniowa audycja specjalna w Jedynce w dniu pogrzebu Jerzego Stuhra.
  • Wspomnienia Profesora w Programie Drugim Polskiego Radia w dniu śmierci w popołudniowej audycji "Wybieram Dwójkę" (od godz. 16) oraz w całości w audycji "O wszystkim z kulturą" (od godz. 17.30). Gościem "Wybieram Dwójkę" będzie Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie profesor Jacek Popiel, a audycji "O wszystkim z kulturą" - aktor Jacek Braciak, reżyser Feliks Falk, oraz krytyk teatralny Janusz Majcherek. 
  • W Trzecim Programie Polskiego Radia specjalne wydanie audycji "Klub Trójki" poświęcone Jerzemu Stuhrowi - w kolejny wtorek (16 lipca 2024 roku) poprowadzi Katarzyna Borowiecka. 
  • W Czwórce w dniu śmierci Mistrza (9 lipca 2024 roku) od godziny 17.30 - krytyk Marcin Radomski opowie o filmach Jerzego Stuhra.

 

Czytaj także: 

oprac. rk 


Czytaj także

"I odpuść nam nasze długi". Włoska kariera Jerzego Stuhra

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 13:48
- Kiedy dostaję rolę we Włoszech zastrzegam, że muszę grać obcokrajowca, bo to słychać. Nie razi, ale słychać - zdradza aktor w rozmowie z Joanną Sławińską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Stuhr: w "Cyruliku" chcę uciec od stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 10:28
- Myślałem, jak zrobić, żeby widz, który zna już ten utwór, nagle odkrył inne wnętrza czy inne otoczenie arii - opowiadał Jerzy Stuhr o przygotowywanej przez siebie inscenizacji "Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Stuhr: chciałem, by widownia w operze się śmiała

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 20:00
- Sytuacje niech śmieszą, a nie miny - przypominał w Dwójce Jerzy Stuhr słowa, jakie kierował do śpiewaków przygotowanej przez siebie krakowskiej inscenizacji "Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego.
rozwiń zwiń