Polskie Radio

Skąd pochodzi dynastia Piastów?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 12:20
Genetycy pobrali próbki DNA ze szczątków 30 przedstawicieli dynastii Piastów, trwają badania genetyczne, dzięki którym naukowcy zweryfikują hipotezy dotyczące pierwszych władców Polski, np. ich skandynawskiego lub wielkomorawskiego pochodzenia.
Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego w tzw. Złotej Kaplicy w katedrze w Poznaniu
Pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego w tzw. Złotej Kaplicy w katedrze w Poznaniu Foto: Radomil talk via Wikimedia Commons

W cyklu "A to Polska właśnie!" gościem będzie prof. Marek Figlerowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Odwiedzimy Jakuszyce, gdzie w piątek (28.02) startuje kolejny Bieg Piastów.

Porozmawiamy o polskim godle. Czy wymaga ujednolicenia kolorystyka i wizerunek naszego orła?

Małgorzata Raducha pojechała do Budapesztu, skąd przekaże rozmowy z tamtejszą Polonią w ramach akcji "Jest nas 60 milionów".

Przedstawimy portret laureata Złotego Mikrofonu Janusza Szydłowskiego.

***

Do słuchania audycji "Cztery pory roku" w piątek (28.02) w godzinach 9.00 - 12.00 zapraszają Sława Bieńczycka i Roman Czejarek.

ag


Czytaj także

Między wschodem i zachodem - imperium Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 16:12
Niemiecki kronikarz Adam z Bremy pół wieku po śmierci Bolesława Chrobrego napisał o nim: król arcychrześcijański - tego tytułu używali później władcy Francji. Czy dziedzictwo Chrobrego to wolność od imperium, czy raczej wolność przez własne imperium?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
rozwiń zwiń