Polskie Radio

XXII Festiwal "Dwa Teatry" na antenach Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 07:30
Konkursy słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych oraz prezentacje twórczości różnorodnych artystów. W dniach 16-19 czerwca – po raz trzeci w Zamościu – odbędzie się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Sporo będzie można usłyszeć na poszczególnych antenach Polskiego Radia oraz przeczytać i posłuchać w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl. 
Festiwal Dwa Teatry w Zamościu
Festiwal Dwa Teatry w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.
  • W tym roku Festiwal "Dwa Teatry 2023" odbędzie się w dniach 16-19 czerwca w Zamościu.
  • Pierwszy Festiwal "Dwa Teatry" odbył się w 2001 roku w Sopocie. Festiwal odbywa się corocznie, za wyjątkiem 2020 roku, z powodu pierwszej pandemii koronawirusa. W 2021 roku został przeniesiony do Zamościa; również w tym mieście Festiwal odbył się w ubiegłym roku. Podczas wydarzenia zawsze obradują dwa zespoły jurorskie: radiowe i telewizyjne.

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Relacje na antenach Polskiego Radia 

Polskie Radio będzie szeroko relacjonować wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z "Dwóch Teatrów" oraz wywiady i audycje specjalne emitowane będą codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz w Polskim Radiu dla Zagranicy i w Polskim Radiu 24 – w większości ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu. O spektaklach dla dzieci i młodzieży usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu Dzieciom. Ponadto publiczny nadawca zaprasza wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia. 

W Zamościu, do poniedziałku (13.06), potrwa Festiwal "Dwa Teatry" Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu 

*** 

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się od 2001 roku. Przez ostatnie dwa lata Zamość gościł najważniejszy w kraju przegląd radiowych słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy – od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.

O Grand Prix tegorocznego festiwalu ubiegać się będzie kilkanaście słuchowisk Polskiego Radia oraz kilkanaście spektakli Teatru Telewizji. Radiowe i telewizyjne produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. Prezentacje konkursowe odbywać się będą m.in. w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3) oraz Sali Consulatus Ratusza Miejskiego (Rynek Wielki 13). Wśród imprez towarzyszących będą m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Prezes Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Prezes Agnieszka Kamińska na gali XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu

W ubiegłym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Magdalena Zawadzka oraz Andrzej Mastalerz. W trakcie "Dwóch Teatrów" - podobnie jak w poprzednich edycjach - zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. 

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz wyróżnieni Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz wyróżnieni Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej

Czytaj także: 


Zapraszamy też wszystkich słuchaczy i miłośników teatru do odwiedzania specjalnego serwisu dwateatry.polskieradio.pl, gdzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk oraz sprawdzić festiwalowe aktywności programów Polskiego Radia.  

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Kierownik literacka Teatru Polskiego Radia ze Złotym Krzyżem Zasługi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 12:00
Marta Rebzda, kierownik literacka Teatru Polskiego Radia otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie jest nadawane osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papież" – słuchowisko Tomasza Mana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 07:40
W 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na zwierzchnika Kościoła katolickiego przypomnieliśmy słuchowisko, które zostało zrealizowane dla "Sceny teatralnej Trójki" w roku setnych urodzin Jana Pawła II. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Papież" z udziałem wybitnych aktorów - Zdzisława Wardejna i Adama Woronowicza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przypominamy słuchowisko "Wszystko w rodzinie" z udziałem Franciszka Pieczki i Barbary Krafftówny

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 19:00
Franciszek Pieczka był nie tylko wybitnym aktorem filmowym, ale także radiowym. Miał w swoim repertuarze wiele wybitnych ról w Teatrze Polskiego Radia. Przypominamy jedno z takich słuchowisk - "Wszystko w rodzinie". Wystąpił w nim razem z Barbarą Krafftówną. Partnerowali mu także m.in. Sławomira Łozińska, Stanisław Brudny oraz Marcin Troński, reżyser i twórca tego spektaklu.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Milewska: pisanie jest rzemiosłem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 09:00
- Pisanie to jest praca, cyzelowanie, robota z dłutem, które każde słowo musi dopieścić - mówiła w audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" Monika Milewska - poetka, eseistka, dramatopisarka i autorka słuchowisk. Spotkaliśmy się w związku z wydaną właśnie książką "Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Brytanik" Jean'a Racine'a w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 21:56
"Brytanik" Jean'a Racine'a w przekładzie Antoniego Libery to studium tyranii, dramat walki o władzę rozpisany pomiędzy uzurpatorem Neronem, jego matką Agrypiną i ich ofiarami - prawowitym dziedzicem tronu Brytanikiem oraz jego narzeczoną Junią. Dzieło stworzone ponad 300 lat temu, niestety wciąż jest aktualne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Scena teatralna Trójki: "Amerykański sen". Zaskakujący obraz wyprawy Kolumba [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 09:13
W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru 2023 Scena Teatralna Trójki zaproponowała słuchowisko "Amerykański sen". To groteskowy obrazek z wyprawy Kolumba w poszukiwaniu Indii, który przez przypadek odkrył ziemię Indian i - jak wiadomo - ją podbił. Antoni Winch, tym samym, nie "odkrywa Ameryki", ale owo epokowe w dziejach świata wydarzenie pozbawia patosu. Przerysowuje charaktery bohaterów, wymyśla język, którym się posługują, stosuje dosadne metafory.
rozwiń zwiń