Polskie Radio

Badania PiS ujawniają, komu sprzyjają telewizje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 19:05
- TVN i TVN24 to najbardziej stronnicze stacje telewizyjne, przychylne rządzącej koalicji PO-PSL. Za bezstronne zostały uznane: Jedynka, Dwójka, TVP Info i Polsat - twierdzi PiS.
Audio
  • Posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska: kiedy popatrzymy na wyniki dotyczące TVN i TVN24, to więcej badanych mówi o ich stronniczości niż bezstronności.
Badania PiS ujawniają, komu sprzyjają telewizje
Foto: wybierzpis.org.pl

Według badania na zlecenie Prawa i Sprawiedliwości, TVN i TVN24 to najbardziej stronnicze stacje telewizyjne, przychylne rządzącej koalicji PO-PSL. Za bezstronne zostały uznane: program 1. i 2. Telewizji Polskiej, TVP Info i Polsat.

Wyniki sondażu nie są tak jednoznaczne, jak to interpretuje PiS. 31 procent respondentów uznało, że TVN sprzyja koalicji Platforma Obywatelska-Polskie Stronnictwo Ludowe, a jednocześnie 28 procent uznało TVN za bezstronny. Najwięcej osób udzielało odpowiedzi: "nie wiem". Posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska uważa jednak, że przewaga osób przekonanych o stronniczości stacji jest duża. Przytacza też dane, według których o stronniczości TVN i TVN24 często mówiły osoby w wieku 20-29 lat, z miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców, z wyższym wykształceniem i interesujące się polityką.

Kandydat PiS do Sejmu Krzysztof Czabański dodaje, że po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach jednym z priorytetów będzie - jak to określił - "nowe otwarcie na rynku medialnym". "Chodzi o wzmocnienie niezależnych inicjatyw medialnych, o usunięcie z prawa wszystkich zagrożeń dla niezależności dziennikarskiej i wolności słowa" - powiedział Czabański. "Chodzi o to, by ludzie mieli media, w których będą mogli powiedzieć to, co myślą i żeby mogła się toczyć debata publiczna".

Sondaż przeprowadziła pracownia TNS OBOP w dniach 15-18 września. Przepytano losowo wybraną grupę tysiąca osób, korzystając z metody wywiadów bezpośrednich. W badaniu nie uwzględniono Telewizji Trwam.

''

IAR, wit

Czytaj także

Jak uzdrowić służbę zdrowia? Debata w TVN

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 20:24
W telewizji TVN24 odbyła się debata przedwyborcza na temat zdrowia i polityki społecznej. To pierwsza z cyklu debat organizowanych przez przedstawicieli PO, SLD, PSL i PJN- u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PiS stanie do debaty o gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 09:56
Prof. Jerzy Żyżyński będzie reprezentował PiS podczas środowej debaty w TVP1 nt. gospodarki - poinformował w środę rano rzecznik PiS Adam Hofman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kampania w największych stacjach TV

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 04:52
Serwis TVN najprzychylniej pokazywał premiera, za to niekorzystnie szefa PiS. TVP Info zaraz po Tusku najczęściej prezentowała Waldemara Pawlaka.
rozwiń zwiń