Polskie Radio
Section05
narodowy fundusz zdrowia

Bardziej efektywne wydatkowanie środków z NFZ. Trwają prace w Senacie nad nowelizacją ustawy

Senat rozpatrzył dziś nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowela ma poprawić efektywność wydatkowania tych środków. Przewiduje między innymi uzależnienie możliwości uzyskania kontraktu na świadczenia zdrowotne od uzyskania pozytywnej oceny celowości inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat służba zdrowia narodowy fundusz zdrowia

Kontrola NFZ po śmierci kierowcy karetki. Szpitale odmówiły przyjęcia zakażonego koronawirusem

NFZ zapowiedział kontrolę w szpitalach w Warszawie i w Siedlcach, które odmówiły przyjęcia kierowcy karetki chorego na COVID-19 - poinformowała w niedzielę Ewa Filipowicz z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Garwolinie, w którym pracował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 pandemia śmierć NFZ narodowy fundusz zdrowia pogotowie ratunkowe medycyna zdrowie choroby zakaźne

Klauzula sumienia lekarzy. Minister zdrowia: NFZ powinien poinformować, gdzie zrealizować świadczenie

- Uważam, że to dobre rozwiązanie, by w przypadku, gdy lekarz powoła się na klauzulę sumienia i odmówi wykonania świadczenia, pacjent uzyskiwał taką wiedzę w Narodowym Funduszu Zdrowia, np. za pośrednictwem infolinii – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.  
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia bezpieczeństwo POLSKA narodowy fundusz zdrowia lekarz klauzula sumienia

"W ostatnich latach dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego". Maria Ochman o cyfryzacji służby zdrowia

- W 2015 roku, kiedy nowy rząd objął władzę, ministerstwu zdrowia groziło, że utraci środki z Unii Europejskiej przeznaczone na cyfryzację. Tak byliśmy zapóźnieni. Dzisiaj dokonaliśmy ogromnego skoku cywilizacyjnego, jeśli chodzi o cyfryzację w służbie zdrowia - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie NFZ narodowy fundusz zdrowia Koronawirus w Polsce cyfryzacja służba zdrowia medycyna Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka

Jak być "bezpiecznym w czasie pandemii"? NFZ doradza w serii filmów

"Bezpieczni w czasie epidemii" - to cykl filmów przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W dziesięciu odcinkach eksperci odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania dotyczące funkcjonowania w czasie pandemii koronawirusa. Pierwsze nagrania są już dostępne na kanale "Akademia NFZ" w serwisie YouTube.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA narodowy fundusz zdrowia zdrowie pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus społeczeństwo

"Bezpieczni w czasie epidemii". Filmowe wskazówki NFZ jak "dbać o siebie nawzajem"

NFZ publikuje filmy w ramach cyklu "Bezpieczni w czasie epidemii", w których eksperci odpowiadają na najważniejsze pytania dotyczące codziennego funkcjonowania podczas epidemii koronawirusa. Filmy poświęcone są m.in. korzystaniu z opieki medycznej, utrzymywaniu dobrej formy fizycznej, kwestii podróży i pracy czy higieny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA narodowy fundusz zdrowia zdrowie pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus społeczeństwo

NFZ: bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób ciężko znoszących społeczną kwarantannę

Osoby w kryzysie emocjonalnym, które źle znoszą odosobnienie, odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją zagrożenia epidemiologicznego mogą otrzymać pomoc psychologiczną w ramach całodobowej, bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta - poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie psychologia pomoc kwarantanna Koronawirus w Polsce narodowy fundusz zdrowia NFZ

Prezes NFZ: koronawirus zmienił służbę zdrowia, część rozwiązań zostanie

- Koronawirus w wielu obszarach zmienił służbę zdrowia, część rozwiązań – szczególnie telemedycyna – będzie dalej rozwijana. Chcemy szerzej wykorzystywać technologie, nie tylko w podstawowej opiece czy w specjalistyce, ale także w nocnej i świątecznej pomocy – zapowiada prezes NFZ Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie Koronawirus w Polsce narodowy fundusz zdrowia

Lekarze specjaliści od marca przyjmą bez kolejki

300 mln zł wyda NFZ na skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u czterech specjalistów. O 17 procent od lipca i o 10 procent od stycznia 2021 ma wzrosnąć wycena pierwszoplanowej wizyty u neurologa, kardiologa, ortopedy i endokrynologa - najbardziej obleganych specjalizacji lekarskich. Od marca przestaną obowiązywać tu limity. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie Ministerstwo Zdrowia narodowy fundusz zdrowia lekarz Klaudia Porębska