Lutosławski

Sukces polskiego naukowca

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 19:30
Jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie Princeton University Press opublikowało pracę polskiego naukowca – prof. Marcina Wodzińskiego z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nicemyphoto

"Historyczny atlas chasydyzmu" to pierwsza kartograficzna interpretacja jednego z najważniejszych ruchów religijnych nowoczesnej Europy oraz współczesnego Izraela i Ameryki Północnej. Na 74 wielkoformatowych mapach, 98 ilustracjach, wykresach i tabelach autor prezentuje chasydyzm w jego historycznej całości od początków w XVIII wieku do dziś. Recenzenci podkreślali dotychczas zupełnie nieznane, nowatorskie ujęcie tematu, tj. ukazanie zależności między aspektem przestrzennym a duchowością ruchu. Szykowana jest polska wersja językowa tej publikacji.

O książce opowiada sam autor, prof. Marcin Wodziński. - Jednym z innowacyjnych aspektów tego atlasu jest skupienie uwagi nie na chasydyzmie, jako koncepcji, idei, jako to się często studiuje koncepcje kabalistyczne, mistyczne, teologiczne, ale znacznie ważniejsze jest to, co nas fascynuje w chasydyzmie, że ten ruch stał się w XIX wieku ruchem masowym - wyjaśnia naukowiec.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Marcin Wodziński (Kateday Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 19.12

abi/ag

Czytaj także

Hrabia Edward Raczyński. 102 lata życia arystokraty i dyplomaty

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 11:00
Pochodził ze znamienitego wielkopolskiego rodu Raczyńskich. Starannie wykształcony i obyty w świecie. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości zaczął pracować w placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze, Genewie i wreszcie Londynie. Bohaterem audycji był Edward Raczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laureaci tegorocznej Nagrody Benedykta Polaka wybrani

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 19:35
Nagrody Benedykta Polaka zostały rozdane już po raz czwarty. W tym roku w gronie wyróżnionych znalazł się paleontolog, prof. Jerzy Dzik, slawista, prof. Mitsuyoshi Numano oraz Sebastian Kawa, rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych wsławiony przelotem nad Himalajami. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaskinia Obłazowa w Tatrach kryła ludzi już tysiące lat temu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 20:03
Położona u podnóża Tatr jaskinia Obłazowa dostarczyła nauce niezwykle intrygujących znalezisk, które dokumentują pobyt człowieka w tym miejscu na przestrzeni stu tysięcy lat.
rozwiń zwiń