Polskie Radio Dzieciom

Światowy Dzień Braille’a. Jak tworzone są książki z ilustracjami dla dzieci niewidomych i niedowidzących?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 22:02
4 stycznia na całym świecie obchodzony jest światowy Dzień Braille’a. To dzień rocznicy urodzin twórcy tego pisma, Louisa Braille'a. Alfabet opracowany przez francuza wszedł do powszechnego użytku w 1879 roku. Dzięki alfabetowi Braille’a osoby niewidome i niedowidzące mogą czytać te same książki, co inni. Jak powstają książki z ilustracjami fakturowymi i gdzie w Polsce można wypożyczać taką literaturę dla dzieci?
Alfabet został stworzony przez Louisa Braillea, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie.
Alfabet został stworzony przez Louisa Braille’a, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie.Foto: Shutterstock

Dzieci, które widzą zachęci do przeczytania już sama okładka książki. Jeśli jednak zmysł wzroku jest wyłączony to dziecko musi dostać książkę do ręki i coś musi je do niej przekonać. - Robiąc przekład wielokolorowych obrazków my przedstawiamy je za pomocą faktur. Używamy sztruksu, aksamitu, skóry, wybieramy futerka, tiule. Wybieramy faktury, które są inne w dotyku, którymi możemy przedstawić pewne elementy – powiedziała Aneta Dmitruk z fundacji „Jasne strony” dodając, że dla przykładu papier ścierny może być drogą po której idzie bohater książki. Wybieramy też cekiny, kluczyki, klocki w zależności od tego, co przedstawiamy na ilustracji.

Fundacja "Jasne strony" prowadzi jedyną w Polsce wypożyczalnię książek dotykowych. Biblioteka działająca na zasadzie wysyłkowej, zawiera kilkaset tytułów i zawiera książki dla dzieci już od pierwszego roku życia. Są też książki, które rozwijają percepcję dotykową, uczą kształtów, faktur, przygotowują do pisma Braille’a. pomaga rozwijać czytelnictwo wśród młodych czytelników. Wśród adaptacji książkowych są tytuły znanych twórców literatury, zarówno klasyków jak i współczesnych autorów m.in. Doroty Gellner, Marcina Przewoźniaka, Małgorzaty Strzałkowskiej, Wandy Chotomskiej ale także Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy. W zbiorach są także zagraniczne teksty tłumaczone przez wolontariuszy. Teksty dobierane są w taki sposób, aby poruszały tematy ważne, ale także te trudne takiej jak emocje, tolerancja, choroba czy śmierć. 

Posłuchaj
23:48 [DAB]Dzieciom (PCM) 4 styczeń 2024 08_00_24.mp3 Światowy Dzień Braille’a_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_4.01.2024

 

O tym, jak poprawnie należy czytać nazwisko Braill, dlaczego nie mówimy o języku Braille’a, lecz o  piśmie lub alfabecie, powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Małgorzata Szumowska z Niewidzialnej wystawy.
Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data Emisji: 3.01.2024
Godzina emisji: 7.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Szukamy ulubionej planety w "Poranku" PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 21:03
Ile planet znajduje się w Układzie Słonecznym? Z czego zbudowane są planety i jak daleko znajdują się od planety Ziemi? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. W kosmiczną podróż wybraliśmy się w środowym "Poranku" i szukaliśmy tej najciekawszej i ulubionej planety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 14:28
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych dla dzieci. Zaprasza Martyna Chuderska

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 17:56
Ostatnia w 2023 roku "Kulturoteka" wypełniona była wspomnieniami, piękną muzyka i dźwiękami dzięki którym przenieśliśmy się w czasie do różnych wydarzeń, w których Polskie Radio Dzieciom w roku 2023 uczestniczyło. O swoich zachwytach z mijającego roku opowiedziała autorka audycji Martyna Chuderska. Zapraszamy!
rozwiń zwiń