Polskie Radio Dzieciom

Dzień Frytek. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o ziemniakach

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 18:00
13 lipca obchodziliśmy Dzień Frytek. Jest to przysmak, który wymyślono w Belgii, a obecnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Ale jak to się właściwie stało, że frytki goszczą na naszych stołach?
Mówi się, że frytki zostały wynalezione w osiemnastym wieku w belgijskim mieście Dinant
Mówi się, że frytki zostały wynalezione w osiemnastym wieku w belgijskim mieście DinantFoto: Gudlyf via Foter.com / CC BY

Mówi się, że frytki zostały wynalezione w osiemnastym wieku w belgijskim mieście Dinant. Mieszkający wówczas w pobliżu rzeki Mozy łowili małe rybki, by następnie smażyć je na głębokim tłuszczu. Zimą, kiedy rzeka zamarzała, nie mogli łowić, więc smażyli ziemniaki w pokrojone w  kształt rybek. 

Posłuchaj
119:20 2022_07_13 07_59_57_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 13 lipca godz. 08:00

Moment, w którym zbiera się bulwy ziemniaka nazywamy wykopkami. Wykopki przypadają na czas jesieni. Co ciekawe, ta bulwiasta roślina może być w Polsce różnie nazywana, w zależności od regionu. W gwarze śląskiej są to kartofle, w gwarze kresowej - barabole, kompera w języku łemkowskim, pyra w gwarze poznańskiej, w góralskiej - grula, a kaszubskiej - bulwa.

Ziemniaki pojawiły się w Europie w szesnastym wieku, ale dopiero w dziewiętnastym stały się powszechne. Początkowo uprawiano je ze względu na ozdobne kwiaty i owoce, choć także traktowano je jako rośliny lecznicze. Później stanowiły cenny przysmak podawany jedynie na królewskich salonach. Dopiero po ponad dwustu latach zaczęto powszechnie je spożywać.

Audycja: Poranek

Prowadzi: Martyna Chuderska

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 08.00

Godz. emisji: 18.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

W "Poranku PRD" Poznajemy uroki Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 12:15
Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 pne. Rzym to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na ziemi, które zachwyca turystów na każdym kroku. Majestatyczne Koloseum, przepiękna Fontanna di Trevi, starożytny Panteon czy urokliwe Schody Hiszpańskie prowadzące do kościoła Trinitia dei Monti to tylko nieliczne z ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Rzymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mogłaby wyglądać planeta, którą zamieszkiwałyby ufoludki?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 11:57
We wtorkowym "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom, zaprosiliśmy w kosmiczną podróż międzyplanetarną. To nie była zwyczajna audycja ponieważ przez 3 godziny od 7.00 do 10.00, poszukiwaliśmy ufoludków. Pomógł nam w tym gość z Centrum Nauki Kopernik - Tomasz Drela zajmujący się kosmosem. Zapraszamy do wysłuchania audycji!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Czekolady. Wyprawa do fabryki czekolady

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 10:10
Soczystych, zielonych tuzin ma spódniczek, chętnie ją chrupiemy, jak niejeden króliczek. Domyślacie się, o jakie warzywo może chodzić? Odpowiedzi szukajcie w Poranku na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń