Polskie Radio Dzieciom

Charakter człowieka - jak się kształtuje?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 22:05
W audycji rozmowa o kształtowaniu się charakteru, o tym w procesie jego formowania ważniejsze są geny czy wychowanie dziecka.
Audio
  • 27.06.18 Kształtowanie charakteru (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay.com / CC0

Charakter człowieka - jak się kształtuje, od czego zależy, czy to geny czy wychowanie? W którym momencie życia te charaktery się kształtują? 

Kształtujemy się przez całe życie. Jeśli chodzi o dzieci to cały proces dojrzewania ma wpływ na to jak się kształtuje. Bardzo trudno jest powiedzieć o tym, że dziecko ma osobowość lub charakter, bo ma na to czas by się ukształtować. Na to mają wpływ i geny i środowisko. Rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, z pewnym zasobem, który jest nam przekazany genetycznie. Rożne czynniki mają wpływ na nas w okresie nawet płodowym. Charakter to jest zespół cech, które zdobywamy, na które się nakłada nasz temperament, sposób funkcjonowania, doświadczenia.

Rozmowa z dr Katarzyną Pycio, psychoterapeutką i psychiatrą.

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

Data emisji: 27.06.2018

Zobacz także
Czytaj także

Otwartość i ciekawość w kreowaniu rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:00
Przesiębiorcze dziecko to takie, które jest otwarte, lubi eksperymentować, nie poddaje się gdy pojawiają się porażki. Nie stoi życiowo w miejscu, lecz wciąż próbuje kreować swoją rzeczywistość i zmieniać ją na lepszą, dla siebie i dla innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka i matematyka od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 10:08
Muzyczne wychowanie może mieć wpływ na wrażliwość dziecka i na jego ogólny rozwój intelektualny. Edukacją muzyczną można objąć dzieci już w pierwszym roku życia. 
rozwiń zwiń