X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Grosz do grosza. Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:29
Pomimo że światem od zawsze rządzi pieniądz, edukacja finansowa wciąż nie jest wystarczająco rozwinięta. Skutkiem tego jest niedostateczna umiejętność gospodarowania budżetem u niektórych dorosłych, a co za tym idzie, brak możliwości przekazania odpowiedniej wiedzy swoim dzieciom. Prawidłowe przygotowanie ich do operowania własnymi pieniędzmi uchroni je przed różnymi pułapkami w życiu dorosłym, np. konsumpcjonizmem. 
Z programu, który wszedł w życie w 2016 r. i który kosztował dotychczas ok 70 mln zł, w tym roku będzie kosztował 31 mld zł, w przyszłym roku  41 mld zł, korzysta 6,8 mln dzieci.
Z programu, który wszedł w życie w 2016 r. i który kosztował dotychczas ok 70 mln zł, w tym roku będzie kosztował 31 mld zł, w przyszłym roku – 41 mld zł, korzysta 6,8 mln dzieci.Foto: Glow Images/East News

Edukacja finansowa pozwoli nauczyć dzieci, w prosty sposób, jak być przedsiębiorczym. Nie chodzi tu o umiejętne prowadzenie firmy, lecz świadome dbanie o budżet. Należy pamiętać, że będąc w młodym wieku człowiek uczy się wielu rzeczy słuchając i obserwując zachowanie dorosłych. Dlatego ważne jest, aby rodzic był w stanie w łatwy sposób wyjaśnić prawa rządzące finansami.

Można do tego wykorzystać sytuacje i zjawiska z naszego codziennego życia, np. przezroczyste świnki skarbonki, dzięki którym będzie można zobaczyć efekty bycia oszczędnym. Ważne jest, by dziecko zrozumiało różnice między zachcianką, a potrzebą oraz to, że jeśli pożyczamy od kogoś pieniądze, w większości przypadków będziemy musieli je oddać z nawiązką.

Przyznając kieszonkowe dobrze jest zaznaczyć z jakiego powodu dziecko je dostaje, czyli skąd biorą się pieniądze. Może to być nagroda np. za pomalowanie płotu, jednak taki sposób wiąże się z nieregularnością, co może uniemożliwić naukę dziecka w zakresie planowania i tworzenia budżetu.

Posłuchaj
116:41 15.03. Strefa rodzica.mp3 Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi? (Strefa rodzica/PRD)_15.03.2021.

Każdą edukację należy zacząć od podstaw. W tym wypadku jest to wytłumaczenie wartości pieniądza. Goście "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Katarzyna Ciupa - edukator przedsiębiorczości i Arkadiusz Błażnica - popularyzator edukacji finansowej i przedsiębiorczości, zgodnie stwierdzają, że problemy z byciem przedsiębiorczym wynikają z tego, że pieniądze od zawsze stanowiły temat tabu. Nie można zatem bać się o nich mówić, a edukacja finansowa powinna dotyczyć każdego domownika.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Marcin Perfuński
Goście: Katarzyna Ciupa Arkadiusz Błażnica
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.


Zobacz także

Czytaj także

Kultura dla dzieci od wczesnego dzieciństwa na drodze do rozwoju i otwartości dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 09:00
W jakich miejscach szukamy kontaktu z kulturą? Gdzie można spotkać się z działaniami kulturalnymi, a o tym nie wiemy? Tylko w Warszawie działają Domy Kultury, których oferta kulturalna zajęć może przyprawić o zawrót głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowatorskie programy nauczania dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 16:30
System edukacji w Polsce potrzebuje nowych dróg dotarcia do dzieci i młodzieży. Obecnie mamy w Polsce nową podstawę programową, co daje też nowe szanse do tworzenia nowych programów nauczania. Jakie metody sprawdzają się dziś najlepiej i czy ważna jest w nich kreatywność i innowacyjność? O tym w rozmowie z ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zarządzać budżetem domowym będąc mamą i jak uczyć tego dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 23:59
Mądrego gospodarowania pieniędzmi warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat. Od kiedy dziecko powinno mieć do dyspozycji kieszonkowe? Jak nauczyć najmłodszych wartości pieniądza?
rozwiń zwiń