!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Grosz do grosza. Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:29
Pomimo że światem od zawsze rządzi pieniądz, edukacja finansowa wciąż nie jest wystarczająco rozwinięta. Skutkiem tego jest niedostateczna umiejętność gospodarowania budżetem u niektórych dorosłych, a co za tym idzie, brak możliwości przekazania odpowiedniej wiedzy swoim dzieciom. Prawidłowe przygotowanie ich do operowania własnymi pieniędzmi uchroni je przed różnymi pułapkami w życiu dorosłym, np. konsumpcjonizmem. 
Z programu, który wszedł w życie w 2016 r. i który kosztował dotychczas ok 70 mln zł, w tym roku będzie kosztował 31 mld zł, w przyszłym roku  41 mld zł, korzysta 6,8 mln dzieci.
Z programu, który wszedł w życie w 2016 r. i który kosztował dotychczas ok 70 mln zł, w tym roku będzie kosztował 31 mld zł, w przyszłym roku – 41 mld zł, korzysta 6,8 mln dzieci.Foto: Glow Images/East News

Edukacja finansowa pozwoli nauczyć dzieci, w prosty sposób, jak być przedsiębiorczym. Nie chodzi tu o umiejętne prowadzenie firmy, lecz świadome dbanie o budżet. Należy pamiętać, że będąc w młodym wieku człowiek uczy się wielu rzeczy słuchając i obserwując zachowanie dorosłych. Dlatego ważne jest, aby rodzic był w stanie w łatwy sposób wyjaśnić prawa rządzące finansami.

Można do tego wykorzystać sytuacje i zjawiska z naszego codziennego życia, np. przezroczyste świnki skarbonki, dzięki którym będzie można zobaczyć efekty bycia oszczędnym. Ważne jest, by dziecko zrozumiało różnice między zachcianką, a potrzebą oraz to, że jeśli pożyczamy od kogoś pieniądze, w większości przypadków będziemy musieli je oddać z nawiązką.

Przyznając kieszonkowe dobrze jest zaznaczyć z jakiego powodu dziecko je dostaje, czyli skąd biorą się pieniądze. Może to być nagroda np. za pomalowanie płotu, jednak taki sposób wiąże się z nieregularnością, co może uniemożliwić naukę dziecka w zakresie planowania i tworzenia budżetu.

Posłuchaj
116:41 15.03. Strefa rodzica.mp3 Jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi? (Strefa rodzica/PRD)_15.03.2021.

Każdą edukację należy zacząć od podstaw. W tym wypadku jest to wytłumaczenie wartości pieniądza. Goście "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom: Katarzyna Ciupa - edukator przedsiębiorczości i Arkadiusz Błażnica - popularyzator edukacji finansowej i przedsiębiorczości, zgodnie stwierdzają, że problemy z byciem przedsiębiorczym wynikają z tego, że pieniądze od zawsze stanowiły temat tabu. Nie można zatem bać się o nich mówić, a edukacja finansowa powinna dotyczyć każdego domownika.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Marcin Perfuński
Goście: Katarzyna Ciupa Arkadiusz Błażnica
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.


Zobacz także
Czytaj także

Kultura dla dzieci od wczesnego dzieciństwa na drodze do rozwoju i otwartości dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 09:00
W jakich miejscach szukamy kontaktu z kulturą? Gdzie można spotkać się z działaniami kulturalnymi, a o tym nie wiemy? Tylko w Warszawie działają Domy Kultury, których oferta kulturalna zajęć może przyprawić o zawrót głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowatorskie programy nauczania dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 16:30
System edukacji w Polsce potrzebuje nowych dróg dotarcia do dzieci i młodzieży. Obecnie mamy w Polsce nową podstawę programową, co daje też nowe szanse do tworzenia nowych programów nauczania. Jakie metody sprawdzają się dziś najlepiej i czy ważna jest w nich kreatywność i innowacyjność? O tym w rozmowie z ekspertami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zarządzać budżetem domowym będąc mamą i jak uczyć tego dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 23:59
Mądrego gospodarowania pieniędzmi warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat. Od kiedy dziecko powinno mieć do dyspozycji kieszonkowe? Jak nauczyć najmłodszych wartości pieniądza?
rozwiń zwiń