Polskie Radio Dzieciom

Rodzinny sposób na redukcję stresu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 23:44
W stresujących dla nas momentach szukamy sposobu na wyciszenie się. Jedni zaczynają uprawiać np. jogę, podczas gdy inni wolą udać się na spacer do lasu, gdzie można się zrelaksować i pomyśleć w ciszy. Nic zatem dziwnego, że lasoterapia zyskuje popularność od dłuższego czasu. Dlaczego tak jest? Opowie o tym gość audycji, dr Katarzyna Simonienko, psychiatra i certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ian Francis

Lasoterapia to inaczej spacerowanie po lesie. Jednak od zwykłego chodzenia różni się tym, że taki czas ma byś spędzony świadomie. Oznacza to, że całą uwagę należy skupić na tym, co otacza nas w danym momencie i co się aktualnie wokół nas dzieje. Zamiast zastanawiania się, co jeszcze zostało do zrobienia, trzeba zaangażować wszystkie swoje zmysły, by w pełni poczuć otaczającą nas przyrodę.  

Zainteresowanie takimi praktykami narodziło się w Japonii, gdzie znane są przypadki śmierci m.in. z przepracowania. Dzięki spacerom po lesie spada poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a także normalizuje się ciśnienie krwi i tętno. Dodatkowo dotykanie substancji naturalnych, takich jak drewno oraz słuchanie śpiewu ptaków lub szumu wody sprawi, że się odprężymy.

Na pytanie jak przekonać dzieci do spacerów po lesie, dr Katarzyna Simonienko powiedziała - Ja mam wrażenie, że kluczem tutaj jest swoboda, oczywiście w granicach bezpieczeństwa – Nie można straszyć dzieci i mówić im, że las jest niebezpieczny. Z natury są one ciekawe wszystkiego, dlatego jednym ze sposób na zachęcenie ich do takich wypraw może być np. szukanie i poznawanie różnego rodzaju grzybów. Dzięki temu dzieci zdobędą nową wiedzę, a rodzice będą mieli czas na odprężenie się na łonie natury. 

Posłuchaj
49:59 25.03. Strefa - lasoterapia.mp3 Rodzinny sposób na redukcję stresu (Strefa rodzica/PRD)_25.03.2021.

Lasoterapia może pomóc w wielu przypadkach, np. gdy ktoś zmaga się z lękiem bądź depresją. Świadome spacerowanie po lesie poprawia naszą odporność oraz sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani. Jest to zatem idealny sposób na spędzanie czasu z rodziną lub oderwanie się od kłopotów dnia codziennego.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: dr Katarzyna Simonienko
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak tuż za blokiem znaleźć dzikie ostępy – mikro wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 09:00
Brak czasu, pieniędzy i pomysłu. To główne wymówki przed zorganizowaniem rodzinnej wyprawy. Okazuje się, że fascynujące miejsca można znaleźć tuż za blokiem. By je poznać nie trzeba ani pieniędzy, ani wiele czasu. Oto kilka wskazówek ja je odkryć.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieciństwo ucznia po szkole. Czas wolny czy ciężka praca?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 07:00
Skończyły się wakacje i zaczął się rok szkolny, czyli czas dodatkowych zajęć w dziennym planie ucznia. Jest to okres, w którym rodzice zamieniają się w szoferów, a dzieci pracują nierzadko dłużej niż sami rodzice. Najpierw zajęcia w szkole, a po nich zajęcia dodatkowe i odrabianie lekcji. Jak sobie z tym poradzić? O tym w rozmowie z ekspertami w studiu Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Majsterkowicza

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 15:00
Z okazji Dnia Majsterkowicza w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" o godz. 18.00, porozmawiamy o tym czy dzieci mogą majsterkować, czym jest majsterkowanie oraz co ma wspólnego ze stolarka. gość: Tomasz Skórniewski z FabLab Wbijaj - miejskiej stolarni przy Starej 4, która jest jedną z wielu inicjatyw Centrum Wspierania Rodzin "Rodzinna Warszawa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proste sposoby na poprawę zdrowia i urody

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 14:57
Wiosna to czas, kiedy przyroda na nowo budzi się do życia. Można powiedzieć, że to samo dzieje się wtedy z nami. Pierwsze promyki słońca sprawiają, że mamy więcej energii, a nasze samopoczucie staje się lepsze. Jest to zatem idealny czas, aby pomyśleć o sobie i podkreślić swoją urodę i zdrowie. Jak przekonują nas do tego goście audycji: Elżbieta Ruman, autorka książki o sposobach dbania o urodę; Anna  Chomiak, instagramerka oraz Emilia Szota – mama i aktywistka, nie trzeba wcale wydawać majątku na specjalistyczne zabiegi w salonach kosmetycznych. Wystarczy, że podejdziemy do tego tematu z innej strony, a dokładniej mówiąc, od wewnątrz.
rozwiń zwiń