X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Czym jest zespół metaboliczny i jak jemu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:37
Organizm człowieka potrzebuje składników, które będą go budować, regenerować i pomogą mu w przystosowaniu się do obecnych warunków życia wywołujących m.in. stres i niepokój. Niestety sposób odżywiania się wielu z nas, a także nieprawidłowa dieta skutkują zespołem metabolicznym, czyli grupą chorób dietozależnych, metabolicznych. Temat ten został omówiony w "Strefie Rodzica" przez dietetyka Justynę Mizerę.
Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego najczęściej zapadają osoby młode. Szczyt zachorowalności przypada między 20 a 35 rokiem życia. Do najczęstszych jej objawów zalicza się biegunkę, stany podgorączkowe oraz utratę masy ciała
Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego najczęściej zapadają osoby młode. Szczyt zachorowalności przypada między 20 a 35 rokiem życia. Do najczęstszych jej objawów zalicza się biegunkę, stany podgorączkowe oraz utratę masy ciałaFoto: Glow Images/East News

Skutkiem zespołu metabolicznego jest wystąpienie stanów zapalnych, które mogą objąć cały organizm. Prowadzą one m.in. do cukrzycy lub podwyższonego ciśnienia. Typowa dla tej choroby jest także otyłość brzuszna występująca również u dzieci. – To nie jest tak, że to jest kwestia tłuszczu, bo to może być niewielka ilość tej tkanki tłuszczowej skumulowanej w obrębie brzucha. Wtedy zaczyna szwankować układ hormonalny – zaznaczyła Justyna Mizera. 

Posłuchaj
59:39 2021_06_22 22_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 22 czerwca godz. 22:00

Wspomniana otyłość brzuszna nierzadko jest ignorowana. Niemniej jednak warto zrobić badania, które ukażą kondycję naszego organizmu, w tym ogólne badania krwi, m.in. glukozę i poziom insuliny. Korzystne jest także sprawdzenie wątroby oraz tarczycy. Wystąpić może również konieczność przyjrzenia się swoim sposobom odżywiania się, a następnie eliminacja złych nawyków, takich jak np. picie niewystarczającej ilości wody. 

Jeśli wspomniana choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie, wdrożenie nowych sposobów odżywiania pomoże obniżyć poziom cholesterolu, a także zmniejszyć insulinooporność bez korzystania z metod farmakologicznych. Najkorzystniej, aby zmianę diety kontrolował dietetyk, który pomoże dobrać odpowiednie składniki odżywcze oraz doradzi jak przygotować posiłki, które będą nie tylko zdrowe, ale też i smaczne.

 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Justyna Mizera - dietetyk
Data emisji: 22.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Grzyby są roślinami czy nie są? I czy mają wpływ na pogodę?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:56
Grzyby stanowią oddzielną grupę organizmów. Nie mają jak u roślin ani liści, ani korzeni, lecz grzybnie, czyli rozgałęzione i nitkowate strzępki. Dzięki nim drzewa mogą między sobą przesyłać potrzebne związki organiczne, jak np. azot lub fosfor. Kolejnym powodem, dla którego nie można ich dołączyć do królestwa roślin jest inny sposób odżywiania się. Ale to nie wszystko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jest zdrowsze: sok, nektar czy napój?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 15:31
Często przy wyborze napojów kierujemy się wyglądem ich opakowań, nie sprawdzając ich składu i wartości odżywczych. Co więcej, mylnie sądzimy, że jedynym sposobem na wypicie zdrowego soku jest zrobienie go samemu w domu. Co powinniśmy zatem wybrać, jeśli chcemy nie tylko zaspokoić swoje pragnienie, ale też zależy nam na dostarczeniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych? O różnicach między sokami, nektarami i napojami opowiedzieli w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, dr inż. Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków oraz prof. Dariusz Włodarek z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co robić gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:09
Gorączka u dzieci, zwłaszcza u niemowląt może wywołać stres i niepokój u rodziców. Zazwyczaj oznacza ona stan zapalny, lecz może być to także wynik przegrzania organizmu na skutek przebywania na słońcu lub wzmożonej aktywności fizycznej. O tym jakie sposoby mogą pomóc w zmniejszaniu gorączki oraz na co zwracać uwagę opowiedział w Strefie Rodzica pediatra, dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń