Polskie Radio Dzieciom

Jak pokonać strach i działać? Posłuchaj rozmowy z trenerem komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:23
Czasami chcielibyśmy coś zrobić, ale boimy się wykonać pierwszy krok lub obawiamy się skutków naszych działań. Pojawia się wówczas strach, który przejmuje kontrolę nad innymi emocjami, takimi jak odwaga, która jest kluczowa np. w dążeniu do realizacji marzeń. Niemniej jednak, pomimo odczuwania lęku czy niepokoju, możemy iść do przodu i starać się osiągnąć wyznaczony cel. O tym, jak to zrobić opowiedziały Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Magda Macyszyn, coach i mediator oraz Iza Kazimierczak, coach i trenerka empatycznej komunikacji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/kasakphoto

- Dla mnie strach to jest po prostu emocja. To jest taki stan naszego organizmu. Ja traktuje strach jako sygnał, że coś się dzieje bo z tą emocją niesie się informacja z której możemy wiele wyczytać – powiedziała Iza Kazimierczak. W związku z tym, poczucie strachu jest naturalne i sprawia, że jesteśmy bardziej uważni, co umożliwia przetrwanie. Niemniej jednak, jego zbyt duża ilość może sprawić, że zaczniemy funkcjonować według jednej z trzech strategii: uciekaj, ukryj się, walcz. Oprócz tego strach może stać się wymówką do podejmowania działań.

Z kolei odwaga oznacza, że postępujemy dalej pomimo odczuwania strachu i doświadczaniu upadków, które w życiu są nieuniknione. Aby jednak móc kontynuować działania, pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że się boimy oraz z jakiego powodu odczuwamy tę emocję.  W sytuacjach trudnych i niekomfortowych dobrze jest skupić się na sobie lub poprosić kogoś o wsparcie, gdyż zwrócenie się o pomoc to także akt odwagi, podobnie jak odmówienie zrobienia czegoś. 

Posłuchaj
59:17 2021_09_29 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 29 września godz. 21:00

 

Strach ma różne oblicza i u każdej osoby może wywoływać inny poziom natężenia, np. paraliżujący lub wywołujący lekki niepokój. Zdarza się, że chcąc pokonać strach stawiamy sobie zbyt wysoką poprzeczkę, przez co możemy czuć się wyczerpani, a nawet wypaleni. Dlatego też, jeśli pragniemy przezwyciężyć hamującą nas emocję, dobrze jest się zastanowić, jak rozumiemy strach oraz czy w danej chwili, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i uczucia, jesteśmy w stanie wykonać następny, zaplanowany krok. W pokonywaniu strachu pomóc może także znalezienie motywacji, która napędza nas do działania i powoduje, że ruszamy z miejsca. Z kolei planowanie czynności i etapów, a następnie ich odhaczanie wpłynie na nas budująco oraz sprawi, że poczujemy się pewniej. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość:  Iza Kazimierczak, coach i trenerka oraz Magda Macyszyn, coach i mediator
Data emisji: 29.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak kobiety mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 17:18
Niewątpliwie równowaga mentalna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Jak się jednak okazuje, grupą społeczną szczególnie narażoną na zaburzenia psychiczne są kobiety. Co więcej, ponad 40% z nich stara się nie okazywać słabości przed młodymi osobami, podczas gdy około 1/3 matek nie pozwala sobie na płacz przy dziecku. Aby zwrócić uwagę na zdrowie kobiet powstała Kampania #wKobiecejGłowie, o której w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Weronika Trawczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się nie poddać mimo trudności w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:35
Kiedy rodzi się dziecko, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie miało przed sobą wiele możliwości i szans na zostanie kim chcę. Czasami jednak w życiu napotykamy trudności. Możemy wtedy albo się poddać, albo uwierzyć w siebie i stawić im czoła pomimo przeciwności. O depresji, wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka i samodzielności opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Agata Komorowska, autorka bloga "Z miłości do życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak trening umiejętności społecznych umożliwia rozwiązanie konfliktowych sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 22:10
Zdarza się, że doświadczając sytuacji konfliktowych nie wiemy, jak się zachować. Problem ten dotyczy także osób młodszych i dzieci, które mogą być narażone na hejt i wyśmiewanie w przedszkolu, szkole lub w internecie. W rozwiązaniu takich przypadków pomocny jest trening umiejętności społecznych, dzięki któremu uczymy się m.in. komunikować z innymi i rozpoznawać swoje emocje. Edukację w tym zakresie można rozpocząć już od wczesnych lat życia poprzez uczestniczenie w warsztatach oraz rozwiązywanie specjalnie przygotowanych zestawów ćwiczeń z książki "Naucz mnie jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół", współautorstwa Damiana Berenta, gościa "Strefy Rodzica".
rozwiń zwiń