Polskie Radio Dzieciom

Czym jest mutyzm wybiórczy i jakie są jego objawy u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 09:24
Wiele dzieci zmaga się z różnego typu zaburzeniami lękowymi. Jednym z nich, który szczególnie dotyka osoby w wieku 3-5 lat jest mutyzm wybiórczy, zwany także mutyzmem selektywnym. Objawia się spowodowaną strachem niechęcią dziecka do mówienia w konkretnych sytuacjach, pomimo że na co dzień jest ono w stanie zbudować relacje międzyludzkie oraz nie ma problemów związanych z narzędziem mowy. W "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony przez mamy dzieci zmagających się z mutyzmem wybiorczym: Anną Strzelecką, Ulą Zieleńczuk i Magdaleną Kobalczyk.

Jako że dawniej mutyzm wybiórczy uważano za zaburzenie zachowania, sądzono, że milczenie takich osób było spowodowane ich uporem. Panowało przeświadczenie, że gdyby chciały rozmawiać, to by to robiły. Oficjalnie stanowisko to zostało zmienione w 2013 roku, kiedy uznano, że mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem lękowym, a pojawiający się strach przed mówieniem powoduje, że dziecko lub dorosły nie jest w stanie wypowiedzieć słów. – To jest nic innego, jak pewnego rodzaju fobia, w której dana osoba odczuwa tak ogromny dyskomfort spowodowany mówieniem, że po prostu milczy w pewnych sytuacjach, aby zachować swój komfort – skomentowała Anna Strzelecka.

Badania pokazują, że z mutyzmem wybiórczym zmaga się mniej niż 1% dzieci, jednak wiele osób jest wciąż niezdiagnozowanych. Wśród czynników, które predysponują do wywoływania i podtrzymywania mutyzmu selektywnego są m.in. duża wrażliwość dziecka oraz przypadki zaburzeń lękowych w rodzinie. W zależności od dziecka, zaburzenie to może objawiać się na kilka sposobów, np. obawą przed zabawą z rówieśnikami, wycofaniem czy przywiązaniem do schematów. Może okazać się również, że dzieci z mutyzmem wybiórczym chętnie chodzą do przedszkola i nawiązują relacje z innymi dziećmi, ale nie rozmawiają z dorosłymi. 

Posłuchaj
59:45 2021_10_18 20_59_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 18 października godz. 21:00

 

W przypadku mutyzmu selektywnego naciskanie dziecka, aby mówiło lub krytykowanie go za milczenie jest niekorzystne. Podobnie jak skupianie uwagi na nim, gdy zacznie mówić. To dlatego, ponieważ w ten sposób spowodujemy jedynie pogłębienie lęku. – To chyba takim największym [błędem] jest właśnie mówienie, że dziecko wyrośnie i czekanie, aż mu przejdzie. Bo to jest coś, co bardzo zaognia problem i utrwala te schematy niemówienia u dziecka – dodała Ula Zieleńczuk. 

Posłuchaj
59:40 2021_10_18 21_59_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 18 października godz. 22:00

W Polsce diagnozę mutyzmu wybiórczego stawia lekarz psychiatra, co dla niektórych może stanowić pewną blokadę. Jeśli jest podejrzenie, że dziecko zmaga się z mutyzmem wybiórczym, rodzic może poprosić nauczyciela w szkole lub w przedszkolu, aby zwrócił uwagę na zachowanie malucha, a także udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Oprócz pracy z dzieckiem na terenie przedszkola i szkoły w celu przepracowania zaburzenia, duże znaczenie mają także działania rodzica, który spędza w nim więcej czasu. Zaburzenia nie można wyleczyć ograniczając się do terapii w gabinecie specjalistycznym. Dorośli mogą starać się stworzyć sytuacje, które pomogą pokonać lęk przed mówieniem, np. zapraszając dzieci z przedszkola do domu, gdzie przy pomocy odpowiedniej techniki komunikacji i współpracy będą w stanie otworzyć swojego malucha na rozmowę z rówieśnikiem. Innym sposobem jest zabieranie dziecka np. na zakupy, aby miało okazje do rozmowy i kontaktu z dorosłym, np. podając pieniądze. Celem jest, aby dziecko czuło się dobrze i pewnie, dlatego dobrze jest podzielić kontakty i rozmowy z innymi na małe kroki. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Anna Strzelecka, Ula Zieleńczuk i Magdalena Kobalczyk
Data emisji: 18.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Mutyzm

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 19:00
Dziś w Strefie Rodzica porozmawiamy o mutyzmie, czyli o tym kiedy dziecko nie mówi, choć powinno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza wizyta u logopedy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 16:00
Czy niewyraźna mowa u dwulatka, to powód do niepokoju dla rodziców? Czy seplenienie może ustać samoistnie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozwija się mowa w rodzinach wielojęzycznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 14:00
Jak się okazuje, liczba osób na świecie mówiących w więcej niż jednym języku stanowi większość. Co więcej, z czasem język, który przyswoiliśmy na początku życia może ustąpić miejsca innemu, w związku z czym pojęcie języka ojczystego jest płynne. Chcąc przyjrzeć się bliżej rozwojowi umiejętności komunikacyjnych u dzieci, w zależności od liczby języków których się uczą, zespół MultiLADA z Uniwersytetu Warszawskiego postanowił przeprowadzić badanie StarWords, o który w "Strefie Rodzica" opowiedziały Ewa Haman, profesor na Wydziale Psychologii UW oraz Karolina Mieszkowska, adiunkt badawczy na Wydziale Psychologii UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy dziecko uczy się gry na instrumentach muzycznych. Rozmowa z pianistami

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:00
Nierzadko zdarza się, że naukę gry na instrumencie rozpoczynamy na początku szkoły podstawowej. Jeśli ktoś już wcześniej odkryje w sobie pasję do muzyki lub zainspiruje się np. muzycznie utalentowanym członkiem rodziny, może wtedy zechcieć pójść do szkoły muzycznej. Na początku pasja ta wymaga zaangażowania rodziców, a z czasem nawet i poświęceń ze strony osoby, która z muzyką wiąże swoją karierę zawodową. O nauce gry na instrumentach i muzyce opowiedzieli w "Strefie Rodzica" pianistki Karolina Marchlewska-Trzmiel oraz Aleksandra Kowalczyk i pianista Piotr Latoszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

22 października Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 22:54
22 października obchodzimy jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. Został ustanowiony w lipcu 1988 roku z inicjatywy Stowarzyszenia osób jąkających się. Dzień ten ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy z jakimi borykają się osoby jąkające.
rozwiń zwiń