Polskie Radio Dzieciom

Jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:10
Przyjście dziecka na świat to moment, który zmienia wiele w życiu kobiety. Pojawia się bowiem osoba, która jest od niej zależna fizycznie, ponieważ wymaga m.in. karmienia oraz psychicznie, gdyż dziecko potrzebuje uwagi i bliskości matki. Chociaż czasami ciąża dla młodej kobiety może być zaskoczeniem, to nie wiek świadczy o naszej dojrzałości. O macierzyństwie w młodym wieku opowiedziała w audycji "Strefa rodzica" Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka i autorka bloga Katolwica&Mąż.  
Trudności w relacji z partnerem, kwestie prawne oraz wsparcie w powrocie na rynek pracy - z tymi problemami i potrzebami najczęściej do psychologa zwracają się kobiety we wczesnym etapie macierzyństwa
Trudności w relacji z partnerem, kwestie prawne oraz wsparcie w powrocie na rynek pracy - z tymi problemami i potrzebami najczęściej do psychologa zwracają się kobiety we wczesnym etapie macierzyństwaFoto: pixabay/domena publiczna

Niektórzy sądzą, że macierzyństwo jest trudniejsze dla młodych kobiet, niż mam w bardziej dojrzałym wieku. Niemniej jednak, na to, jak kobieta odnajduje się w roli rodzica wpływa wiele czynników. Ponadto, pomimo że obecnie kobiety decydują się na zajście w ciążę ok. 27 roku życia, czasami niektóre z nich pragną zostać matkami wcześniej. Jedną z przyczyn takiej decyzji mogą być problemy zdrowotne, które mogą uniemożliwić zajście w ciąże w późniejszych latach. 

Młode mamy nierzadko są oceniane lub spotykają się radami czy komentarzami, że dziecko w tym wieku będzie dla nich pewnego rodzaju ograniczeniem. Co więcej, w niektórych przypadkach udzielanie niechcianych porad jest naruszeniem intymnych sfer, co może stanowić rodzaj przemocy psychicznej. – W takiej sytuacji, wydaje mi się, że warto jest się posłużyć tzw. komunikatem "ja". Czyli w pierwszej kolejności nazwać to, co się dzieje, czyli "Słyszę teraz, że dajesz mi porady". Następnie powiedzieć, co ja w związku z tym czuje, co mi się w związku z tym dzieje. Czyli np. "Czuję, że rani mnie to" – podpowiedziała Angelika Szelągowska Mironiuk. Oprócz tego możemy wyznaczyć pewne granicę, a nawet ograniczyć kontakty z daną osobą, jeśli nas rani. 

Posłuchaj
58:51 2021_11_17 21_00_47_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 17 listopada godz. 21:00

Czasami młode matki mogą spotkać się z hejtem ze strony najbliższych, którzy nie rozumieją decyzji kobiety. Agresywne komunikaty i emocje świadczą jedynie innej hierarchii wartości oraz różnych celach życiowych, w związku z czym nie musimy odnosić ich do siebie. Ponadto młode mamy mogą być równie spełnione, jak rodzice w starszym wieku, a korzystanie z życia oznacza dla każdego co innego. Dla niektórych kobiet najlepszą formą bycia spełnioną i szczęśliwą jest właśnie macierzyństwo. 

Gdy kobieta młodo zachodzi w ciążę, korzystne jest dla niej otaczanie się ludźmi, którzy wspierają oraz nie oceniają. Jeśli kobieta pozostaje w dobrych relacjach z ojcem dziecka, dobrze jest także zwrócić się do niego o pomoc. – Warto jest przypomnieć sobie, dlaczego my w ogóle zdecydowałyśmy się tymi matkami zostać i to dziecko urodzić. Przecież tam bardzo często są odpowiedzi na to pytanie, co jest dla nas ważne i co jest naszym największym zasobem, np. gotowość do tego, żeby obdarzyć kogoś miłością – dodała Angelika Szelągowska Mironiuk. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Angelika Szelągowska Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka i autorka bloga Katolwica&Mąż.  
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mężczyzna staje się ojcem? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 11:18
Jak dziecko wpływa na relacje pomiędzy rodzicami, i jak mężczyzna staje się ojcem? Czy dzieje się to od razu, czy jest to proces, który wymaga czasu. Te pytanie zadała Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" dla Polskiego Radia Dzieciom. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmienia się życie seksualne po narodzinach dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 16:32
W życiu są takie etapy, które wpływają na nasze podejście do seksualności oraz rzutują na libido. Jednym z takich momentów są narodziny dziecka, które zmieniają życie seksualne rodziców. Chociaż jest to typowe dla tego okresu i wynika m.in. z natury człowieka, możemy starać się poprawić tę sferę życia. O współżyciu seksualnym między rodzicami po przyjściu na świat dziecka opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Przekwas, Panna Oksytocyna, położna i seksuolożka.
rozwiń zwiń