X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Przyjaźń między dzieckiem a domowym zwierzakiem. Rozmowa z zoopsycholog [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 12:15
Czasami przed narodzinami dziecka przyszli rodzice opiekują się już jakimś zwierzakiem, a jeśli tak nie jest, to w pewnym momencie każde dziecko najprawdopodobniej poprosi rodzica o to, aby w domu pojawił się pies lub kot. W takiej sytuacji dobrze jest zadbać o zdrową relację między dzieckiem, a zwierzakiem, aby każde z nich mogło czuć się bezpiecznie. O tym, jak to zrobić opowiedziała w "Strefie Rodzica" Antonina Kondrasiuk, zoopsycholog.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/andrewicus

Miłość do zwierząt wynosimy najczęściej z domu, dlatego posiadanie psa, kota lub chomika to dobry pomysł, jeśli jest on przemyślany. Jako rodzice mamy wiele obowiązków związanych m.in. z pracą lub opieką nad dzieckiem, a posiadanie zwierzaka to dodatkowo odpowiedzialność. Tak więc, kiedy dziecko prosi o pupila, najczęściej wybiera się takie, które według dorosłych przysporzy najmniej kłopotów. Wówczas może wydawać się, że kot będzie lepszym wyborem niż pies, którego trzeba wyprowadzać. Niemniej jednak kotom także trzeba poświęcić czas i uwagę, a dodatkowo też stworzyć odpowiednie środowisko, jeśli nie wychodzą one na dwór. 

Posłuchaj
59:28 2021_11_23 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 23 listopada godz. 21:00

Jeśli przed narodzinami dziecka w domu już jest zwierzę, dobrze jest wykorzystać okres ciąży na przygotowanie zwierzaka do nowej sytuacji, gdyż dla niego jest to także ogromne przeżycie. – Taka duża zmiana, jak pojawienie się dziecka w domu, zwłaszcza właśnie jeżeli to jest pierwsze dziecko i do tej pory były tylko zwierzęta i pojawia się właśnie mały człowiek, no to wiadomo, że tutaj będą tutaj różne aspekty wchodziły w grę. Ze strony zwierzęcia będą to sprawy terytorialne, zwłaszcza dla kota, który nie wychodzi z domu – wyjaśniła Antonina Kondrasiuk. Oprócz tego może pojawić się zazdrość.  

Zwierzęta inaczej odbierają świat, w tym nieznane wcześniej zapachy i dźwięki, takie jak np. płacz dziecka. Aby przygotować do niego zwierzę, możemy stopniowo zwiększać odgłosy płaczącego dziecka z internetu i łączyć ten moment z przyjemnymi okolicznościami, np. zabawą lub karmieniem. Z kolei, jeśli kot spał z nami w łóżku i chcemy to zmienić ze względu na dziecko, korzystne jest wprowadzanie zmian wcześniej, aby kot nie kojarzył pojawienia się malucha ze zmniejszoną uwagą lub pewnym ograniczeniem. Jak natomiast postąpić, gdy przywieziemy dziecko do domu? – Pozwalamy, żeby ten zwierzak, oczywiście w bezpieczny sposób i zawsze pod naszą kontrolą, był włączony w nowy tryb życia rodziny. Czyli, żeby mógł najpierw oczywiście powąchać dziecko, żeby mógł towarzyszyć przy tych zabiegach, które się przy dziecku robi, więc karmienie, przewijanie, kąpiele – odpowiedziała Antonina Kondrasiuk.

Co prawda psy i koty są bardziej interaktywne niż małe zwierzęta, np. świnki morskie, niemniej jednak przy każdym z nich dobrze jest zachować czujność i być uważnym podczas interakcji dziecka ze zwierzakiem. Nie tylko dlatego, że może on przypadkowo zrobić krzywdę dziecku, ale też z uwagi na fakt, że również dzieci mogą niechcący zranić zwierzę. W przypadku psów, uważa się, że dla dzieci odpowiedniejsze będą większe psy, m.in. dlatego, bo są mniej szczekliwe. Jeśli zdecydujemy się na kota, warto zapewnić mu bezpieczne miejsce odpowiednio wysoko, aby mógł tam się udać i odpocząć nie będąc dotykanym przez malucha. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Antonina Kondrasiuk, zoopsycholog
Data emisji: 21.11.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:12
Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:51
Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
rozwiń zwiń