X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Ukraina. Jak skutecznie pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 13:21
Ostatnie dni są jak zły sen, który dzieje się na jawie. Trudna, tragiczna wręcz sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Wielu Polaków zaangażowało się w akcje mające na celu pomoc uciekającym z pogrążonej wojną Ukrainy – przede wszystkim kobietom i dzieciom. Wielu ludzi dobrej woli dało uchodźcom dach nad  głową. Organizowane są ponadto liczne zbiórki i transporty. Jak powinny wyglądać akcje pomocowe? W jaki sposób zracjonalizować pomoc, by była skuteczna? 
MEiN: w ostatnich dniach do Polski przyjechało ponad 500 tysięcy dzieci w wieku szkolnym
MEiN: w ostatnich dniach do Polski przyjechało ponad 500 tysięcy dzieci w wieku szkolnymFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Mądra i rozważna pomoc to taka, która nie naraża pomagających oraz ich otoczenia na niebezpieczeństwo. Często zamiast działać na własną rękę, lepiej udać się do magazynów, w których organizowane są zbiórki. Z punktów pomocowych rzeczy trafiają bezpośrednio tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie. 

Ksiądz Paweł Konieczny stacjonuje na dworcu w Przemyślu. Każdego dnia obserwuje, jak z pociągów wysiadają tysiące ludzi z cierpieniem wypisanym na twarzach. Ciepłe posiłki, koce, materace i wsparcie psychologiczne to najważniejsze, czego potrzebują uchodźcy po przyjeździe do Polski. 

Posłuchaj
60:57 2022_03_02 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ukraina. W jaki sposób zracjonalizować pomoc by była skuteczna? Cz.1

 

Fundacja Planeta Kultury zbiera fundusze potrzebne obywatelom i  równolegle prowadzi zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy, przede wszystkim agregatów prądotwórczych, środków medycznych i antyseptycznych, wózków inwalidzkich i wielu innych przedmiotów. 

Posłuchaj
57:10 2022_03_02 22_01_43_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ukraina. W jaki sposób zracjonalizować pomoc by była skuteczna? Cz.2

 

Przedstawiciele fundacji Kresy w potrzebie - Polacy Polakom pojechali na przejście graniczne Hrebenne, gdzie dostrzegalna jest ogromna opieka zarówno różnego rodzaju służb, jak i wolontariuszy i ludzi dobrej woli. W planach jest świąteczna zbiórka darów dla Ukrainy w ramach pomocy długofalowej.  

Anna Choszcz-Sendrowska z fundacji SOS Wioski Dziecięce opowiedziała o pomocy dzieciom z ewakuowanych z ukraińskich domów dziecka. Dzieci te mają za sobą ogrom trudnych doświadczeń – od rozdzielenia od rodziny przez bombardowanie kraju po ewakuację do innego państwa.  

W podwarszawskim Józefowie zorganizowana została pomoc angażująca wielu mieszkańców miasta - w reakcji na zaistniałą sytuację powstał Przystanek Józefów, czyli miejsce tymczasowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy.  

Stanisław to ciężko pracujący mężczyzna, ojciec trójki dzieci, który pojechał na granicę w ramach akcji firmy ubezpieczeniowe, by wydawać uchodźcom darmowe ubezpieczenia graniczne, które umożliwią im jazdę po polskich drogach własnymi autami.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: ks. Paweł Konieczny - wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Jacek Zawada i Anna Sienko z fundacji Planeta Kultury, Cezary Jurkiewicz i Agnieszka Skowrońska z fundacji Kresy w potrzebie - Polacy Polakom, Anna Choszcz-Sendrowska ze stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, Katarzyna Olesińska – rzecznik prasowy burmistrza Józefowa oraz Stanisław.
Data emisji: 02.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także

Czytaj także

"Mały roznosiciel nadziei". Rozmowa z autorką słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
Kampania BohaterON przygotowała w tym roku akcję "BohaterON w Twojej szkole”, której celem jest edukacja uczniów na temat Powstania Warszawskiego. W zależności od wieku dziecka, program ten oferuje różne materiały do wykorzystania przez placówki i rodziców. Dla uczniów klas 4-6 przygotowane zostało słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei”, o którym w "Strefie Rodzica” opowiedziała jego autorka, Magdalena Górska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak polskie lekarki pisały historie medycyny? Rozmowa z autorką książki "Nigdy się nie bałam"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:57
Niewątpliwie życiorysy niezwykłych ludzi mogą stanowić dla nas ogromną inspirację, także w przypadku pisania książek. Jedną z grup takich osób są lekarki, które w przeszłości udowodniły, że dla medycyny mogą zdziałać równie wiele, co mężczyźni. Wchodząc odważnie w świat, który był zarezerwowany wyłączenie dla płci męskiej pokazały, że są nie tylko wrażliwe i opiekuńcze, ale też silne i zdolne. Na podstawie dokumentów i rozmów z żyjącymi nestorkami medycyny powstała książka "Nigdy się nie bałam", o której w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej autorka, Katarzyna Droga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie szkoły otwierają się na uchodźców z Ukrainy. Jak zmieni się codzienność uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 12:33
Pierwszym krokiem w pomocy uciekającym przed  wojną jest pomoc humanitarna. Podstawowym celem jest bezpieczeństwo i swego rodzaju stabilizacja. Następnie przychodzi czas na wdrażanie się w nową codzienność. W przypadku dzieci i młodzieży jest to kontynuacja nauki w polskich szkołach. W sytuacji zgłaszania dziecka do szkoły rodzic musi jedynie zadeklarować, ile klas skończyło dziecko i na jakim jest etapie oraz wyrazić prośbę o przyjęcie dziecka do określonej klasy. Decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje dyrektor danej placówki.
rozwiń zwiń