X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Polskie szkoły otwierają się na uchodźców z Ukrainy. Jak zmieni się codzienność uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 12:33
Pierwszym krokiem w pomocy uciekającym przed  wojną jest pomoc humanitarna. Podstawowym celem jest bezpieczeństwo i swego rodzaju stabilizacja. Następnie przychodzi czas na wdrażanie się w nową codzienność. W przypadku dzieci i młodzieży jest to kontynuacja nauki w polskich szkołach. W sytuacji zgłaszania dziecka do szkoły rodzic musi jedynie zadeklarować, ile klas skończyło dziecko i na jakim jest etapie oraz wyrazić prośbę o przyjęcie dziecka do określonej klasy. Decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje dyrektor danej placówki.
Polskie szkoły są otwarte na uchodźców z Ukrainy
Polskie szkoły są otwarte na uchodźców z UkrainyFoto: Shutterstock

Priorytetem wynikającym z przyjęcia do szkoły dziecka będącego uchodźcą wojennym jest zapewnienie mu opieki zarówno pedagogicznej, jak i psychologicznej. Jednym z rozwiązań może być stworzenie oddziału przygotowawczego.  Na chwilę obecną nie mówimy o tradycyjnej nauce – mówimy przede wszystkim o dotarciu do ucznia i poznaniu jego sytuacji emocjonalnej, a także możliwości uczenia się.  

Posłuchaj
59:22 2022_03_03 20_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 O przygotowaniu polskiego systemu edukacji do przyjmowania dzieci z Ukrainy w szkołach cz.1

Wejście w szkolną rutynę to duże wyzwanie zarówno dla uczniów-uchodźców, jak również pracowników placówek edukacyjnych. Ważnym elementem w przyjmowaniu do szkół dzieci z pogrążonej wojną Ukrainy jest wprowadzenie w temat pozostałych uczniów i wytłumaczenie, w jaki sposób zmieni się ich codzienność edukacyjna, by odpowiedzieć także na potrzeby nowych członków wspólnoty klasowej.

Wojna na Ukrainie budzi uzasadniony nie pokój i jest trudna także dla polskich dzieci, a również uczących się w Polsce dzieci rosyjskich i białoruskich. Wobec zaistniałej sytuacji pojawia się wiele emocji, a także liczne pytania. Rozmowa na ten temat może służyć nie tylko wyjaśnieniu otaczającego nas świata, ale też realizacji podstawy programowej. 

Posłuchaj
59:36 2022_03_03 21_59_39_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 O przygotowaniu polskiego systemu edukacji do przyjmowania dzieci z Ukrainy w szkołach cz. 2

 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadził: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Anna Ostrowska - rzeczniczka MEiN, Katarzyna Czyżycka z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz przedstawiciel Fundacji Ja, Nauczyciel. 
Data emisji: 3.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

Przemoc domowa. Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:21
Od kilkunastu miesięcy można zaobserwować znaczne nasilenie przemocy domowej. Dowodem tego jest 3-krotny wzrost liczby zgłoszeń na Niebieską Linię, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Organizacja ta od 25 lat pomaga osobom, które zostały dotknięte przemocą ze strony najbliższych. Oferuje ona m.in. pomoc telefoniczną oraz poradnię specjalistyczną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:25
Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:16
Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 
rozwiń zwiń