Polskie Radio Dzieciom

Powrót do przeszłości. Jak poskładać się po trudnym dzieciństwie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 13:49
To, jak wygląda nasze obecne życie, jest ściśle związane z tym, jak przebiegało nasze dzieciństwo. To właśnie doświadczenia, które nabyliśmy we wczesnej fazie rozwoju mogą być źródłem problemów, z którymi zmagamy się teraz. Zarówno pierwsze lata życia, jak i kształtowanie się w wieku nastoletnim, ma wpływ na późniejsze relacje. Częstą przypadłością w tworzeniu relacji międzyludzkich jest lęk przed bliskością lub lęk przed odrzuceniem. 
Jak budować rodzinną harmonię, opartą na pozytywnych relacjach i wzajemnym szacunku i do czego prowadzi słowna agresja wobec dzieci?
Jak budować rodzinną harmonię, opartą na pozytywnych relacjach i wzajemnym szacunku i do czego prowadzi słowna agresja wobec dzieci?Foto: Shutterstock.com/Monkey Business Images

Nie tylko doświadczenie z przeszłości ma znaczenie, ale też to, w jaki sposób reagujemy na dane sytuacje. Cechy osobowościowe nasze, a także naszych rodziców oraz kontekst życia rodzinnego sprawia, że każdy przeżywa sytuacje w określony sposób. "Nie tyle to, co nam się przytrafiło ma aż takie znaczenie, jak to, co my z tym robimy, jak my to przeżywamy" – tłumaczy Marita Woźny

Posłuchaj
60:16 2022_03_09 21_00_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Powrót do przeszłości. Jak poskładać się po trudnym dzieciństwie?

Choć nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu, możemy zdecydować, w jaki sposób uporządkujemy swoją przeszłość w teraźniejszości. Aby pogodzić się z tym, co było, musimy obudzić drzemiące w nas emocje, obserwować i w końcu przepracować je. Taka podróż w przeszłość może wydawać się trudna, ale stanowi prawdziwe ułatwienie w naszej codzienności.

Dzieciństwo ma odzwierciedlenie także w rodzicielstwie. Po pojawieniu się dziecka mogą pojawić się kłopoty z poradzeniem sobie z własnymi emocjami czy z emocjami pociechy. Wytłumaczeniem złości rodzica może być nieumiejętność radzenia sobie z nią z powodu tego, iż w przeszłości nie była ona słyszana lub nie było miejsca na przeżywanie jej w naszym domu. W tej sytuacji tworzymy sobie swoisty most między teraźniejszością o przeszłością. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Marita Woźny - psycholożka, psychoterapeutka
Data emisji: 9.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz także
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońska filozofia biznesowa pomocna w życiu rodzinnym?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:46
"Kaizen" to w tłumaczeniu na język polski poprawa, zmiana na lepsze, polepszenie. Oznacza ono japońską filozofię biznesową polegającą na ustawicznym poprawianiu i ulepszaniu procesu zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach. Celem takiego postępowania jest skrócenie czasu realizacji procesu, poprawa jakości wytwarzanych produktów, dostosowywanie technicznych elementów systemu, redukcja kosztów, poprawa ergonomii stanowisk roboczych oraz tworzenie kryteriów oceny i nagradzania. Jak można zastosować taką filozofię w rzeczywistości rodzinnej, i czy tam też może być pomocna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dbać o relacje w rodzicielstwie?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:31
Gdy na świat przychodzą dzieci, dorośli muszą dojść do porozumienia w wielu kwestiach, które wcześniej niekoniecznie mogły były omówione. Jednocześnie wraz z narodzinami dziecka pojawia się mniej czasu i sił, natomiast więcej emocji, co może utrudnić komunikację. O budowaniu porozumienia w rodzicielstwie opowiedziała w "Strefie Rodzica" Małgorzata Musiał, autorka bloga DobraRelacja.pl.
rozwiń zwiń