!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Problemy ginekologiczne dziewczynek, nastolatek i kobiet dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 17:33
Jeszcze w okresie przed pokwitaniem mogą pojawić się problemy ginekologiczne. Wśród kłopotów, z jakimi zmagają się dziewczynki w młodym wieku pojawiają się zrośnięcie bądź sklejenie warg sromowych czy przerost warg sromowych mniejszych. Pierwsza miesiączka powinna pojawić się między ósmym a trzynastym rokiem życia. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Im lepszy jest kontakt z ciałem, tym łatwiej określić własne potrzeby
Im lepszy jest kontakt z ciałem, tym łatwiej określić własne potrzebyFoto: Pixabay

Posłuchaj
59:31 2022_03_08 20_59_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Problemy ginekologiczne dziewczynek, nastolatek i kobiet dorosłych Cz.1

Jeśli pojawienie się menstruacji u młodej dziewczyny opóźnia się, może to wynikać z kilku powodów – gdy przesadka, podwzgórze lub sam jajnik nie funkcjonuje prawidłowo, mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi. Innym powodem, zdecydowanie rzadziej występującym, są zaburzenia strukturalne, które fizycznie uniemożliwiają pojawienie się miesiączki.  

Posłuchaj
59:25 2022_03_08 21_59_54_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Problemy ginekologiczne dziewczynek, nastolatek i kobiet dorosłych cz. 2

O przedwczesnym dojrzewaniu mówimy wówczas, kiedy przed ósmym rokiem życia pojawi się miesiączka, zaczną rosnąć piersi czy pojawi się owłosienie. W tej sytuacji należy udać się do endokrynologa, gdyż może to świadczyć o tym, iż w organizmie znajduje się guz, który wytwarza hormony. Przyczyn przedwczesnego dojrzewania jest jednak znacznie więcej. Jedną z nich może być chociażby otyłość czy – idąc dalej – insulinooporność. Te przypadłości zwiększają także ryzyko pojawienia się grzybicy okolic intymnych. 

Przez pierwsze dwa lata miesiączki mogą być nieregularne i bywają bolesne. Bóle czynnościowe – bez względu na wiek - są często możliwe do wyregulowania. Pamiętajmy jednak, że za silnymi bólami menstruacyjnymi z innymi objawami towarzyszącymi, które powodują dyskomfort i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, może kryć się jednostka chorobowa, jak na przykład endometrioza. 

Jedną z przypadłości, która często dotyka kobiety jest zespół policystycznych jajników, czyli jeden z zespołów wynikających z nadprodukcji androgenów. Do charakterystycznych objawów należą nieregularne miesiączki, dodatkowe owłosienie, przetłuszczająca się skóra bądź trądzik. Do zdiagnozowania choroby potrzebne są wyniki badań oceniających stężenie hormonów  androgenowych we krwi oraz badanie USG.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: Marta Mączka - lekarz ginekolog z Centrum Medycznego Kobieta i Matka
Data emisji: 8.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Bajkoterapia dla małych i dużych. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 17:01
Bajkoterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje specjalne opowieści w celu osiągnięcia korzyści uspokajających, edukacyjnych i wychowawczych. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku do dziesiątego roku życia, ale nie zaszkodzi także dorosłym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?". Rozmowa z koordynatorką i uczestnikami projektu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 10:00
Młodzi ludzie mają nie tylko swoje potrzeby, ale też liczne pomysły na zmianę niedomagającego otoczenia i konkretne plany, by je realizować. "Jesteśmy młodzi. O co nam chodzi?" to pilotażowy program wsparcia przeprowadzony przez fundację Szkoła z Klasą, którego celem jest wsparcie młodych ludzi w działaniu na rzecz swojej codzienności - zarówno tej przyszłej, jak i obecnej. Gośćmi wieczornej audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom byli uczestnicy projektu oraz jego koordynatorka - Karolina Wysocka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobry sen. Jak zadbać o swój rytm okołodobowy? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 11:38
Problemy ze snem kojarzą się nam najczęściej z bezsennością czy budzeniem się w nocy, jednak obejmują również nadmierną senność. Trudności z zasypianiem mogą być spowodowane nadmiernym pobudzeniem, które często jest spowodowane natłokiem myśli czy obowiązków w ciągu dnia. Niekiedy problemy ze snem są powiązane z zaburzeniami nastroju lub zaburzeniami lękowymi. Kolejnym powodem jest rozregulowanie rytmu okołodobowego.
rozwiń zwiń