!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Dobry sen. Jak zadbać o swój rytm okołodobowy? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 11:38
Problemy ze snem kojarzą się nam najczęściej z bezsennością czy budzeniem się w nocy, jednak obejmują również nadmierną senność. Trudności z zasypianiem mogą być spowodowane nadmiernym pobudzeniem, które często jest spowodowane natłokiem myśli czy obowiązków w ciągu dnia. Niekiedy problemy ze snem są powiązane z zaburzeniami nastroju lub zaburzeniami lękowymi. Kolejnym powodem jest rozregulowanie rytmu okołodobowego.
Jak zadbać o dobry sen? Odpowiedź w załączonym piku.
Jak zadbać o dobry sen? Odpowiedź w załączonym piku.Foto: Shutterstock

Przy wrażliwym systemie nerwowym łatwo jest o deregulację rytmu snu i czuwania. Jeśli w dni wolne śpimy zdecydowanie dłużej niż na co dzień lub często decydujemy się na drzemki, które trwają dość długo, nasz rytm okołodobowy zmienia się. Ten problem mają najczęściej osoby w wieku nastoletnim i młodzi dorośli. Warto zaznaczyć, że osoby, które ukończyły szesnasty rok życia w kontekście snu są już traktowani jak dorośli i powinni spać od ośmiu do dziewięciu godzin na dobę. 

Posłuchaj
58:48 2022_02_15 21_00_03_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak zadbać o swój rytm okołodobowy?_Strefa rodzica_PRD

 

Około czwartego roku życia zapotrzebowanie na sen w ciągu dnia spada. To oznacza, że niektóre czterolatki nie będą musiały drzemać w dzień. Dziecko po czwartym roku życia potrzebuje od dziesięciu do dwunastu godzin snu w ciągu doby. To, czy dziecko sypia w dzień, zależy od zapotrzebowania organizmu. Nie można zmuszać do leżenia w bezruchu i zaśnięcia. To może wywoływać nieprzyjemne uczucia w związku ze spaniem, które mogą utrwalić się w przyszłości.

Aby spać dobrze, warto zadbać o prawidłową higienę snu. Nie należy zasypiać w zbyt ciepłym pomieszczeniu, przy tykającym zegarze, migających światełkach czy w otoczeniu sprzętów elektronicznych. Do kształtowania zdrowych nawyków związanych ze snem należy rozpoczynanie rytuałów przygotowujących do snu zawsze o tej samej porze. Podobnie sytuacja ma się ze wstawaniem rano. 

Jeśli zaczniemy dzień od aktywności, łatwiej będzie nam zasnąć wieczorem, a sen będzie miał lepszą jakość. Ruch z samego rana ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie przez cały dzień, a  w szczególności wieczorem. Jak podkreśla Kaja Romanowicz, gościni Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, najzdrowszy dla człowieka jest podział doby na trzy części – po osiem godzin na sen, pracę i aktywność. Więcej o tym, w jaki sposób przygotować się do snu w załączonej audycji.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Joanna Ficińska
Gość: Kaja Romanowicz – psycholog kliniczny
Data emisji: 15.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Slow down, czyli jak zmniejszyć tempo życia i dobrze wykorzystać czas

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 11:54
W przyrodzie występuje wiele niezwykłych zjawisk, o których nie myślimy na co dzień. Książka "Slow down. Zwolnij i popatrz składa się z opowieści przybliżających tajemnice świata natury – te bardziej i mniej widoczne. Więcej na temat dostrzegania i doceniania piękna tego, co jest wokół nas opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kilian-Antoine z wydawnictwa Znak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Siedzenie albo zdrowie. Porady z gabinetu fizjoterapeuty". Rozmowa z autorem książki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 15:53
Trwanie w jednej pozycji przez długi czas nie działa na naszą korzyść. Nasze ciała ewolucyjnie nie są przystosowane do siedzenia, a działanie wbrew naturze może przyczyniać się do licznych chorób, w tym chorób cywilizacyjnych. Często nasze przekonania na temat przyczyn dolegliwości, takich jakich jak ból pleców, mogą okazać się błędne. O tym, jakie zmiany należy wprowadzić do codziennego rozkładu, by poczuć się lepiej we własnym ciele, opowiedział w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Sebastian Król, fizjoterapeuta i autor książki "Siedzenie albo zdrowie". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Racjonalne gospodarowanie czasem wolnym [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 12:28
W dzisiejszym świecie trudno jest nie mieć grafiku wypełnionego po brzegi. Pęd i presja środowiska towarzyszą nam na co dzień. W wolnych chwilach oczekujemy przede wszystkim wytchnienia i odpoczynku. Co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać czas wolny?  
rozwiń zwiń