!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 10:56
W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji PRD
Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji PRDFoto: Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Czytaj więcej: Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem? Szczepienia obowiązkowe. Nowy podcast Idy Nowakowskiej Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego

W Niezwyczajnej Szkole w Józefowie uczy się niemal setka dzieci – najmłodsze ma trzy i pół roku, a najstarsze – osiemnaście lat. Aby prawidłowo uczyć i bawić dzieci z niepełnosprawnościami, potrzeba wielu osób. Personel Niezwyczajnej Szkoły liczy siedemdziesiąt cztery osoby. Wśród uczniów są dzieci z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, niepełnosprawnością ruchową, afazją, autyzmem i aspergerem. Kolejna grupa to dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną i znaczną, z towarzyszącymi często chorobami genetycznymi oraz z zaburzeniami zachowania, które uniemożliwiają pozostanie w zwykłych placówkach. 

Posłuchaj
59:13 2022_04_13 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Cz. 1

 

Wewnątrz Niezwyczajnej Szkoły pani Izabela Popławska postanowiła otworzyć szkołę dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy. Miejsce powstało w półtora tygodnia, a od pierwszego kwietnia część szkolna dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnością jest oficjalnie otwarta. Personel również pochodzi z Ukrainy. Wśród zatrudnionych nauczycieli są też rodzice uczniów, którzy bardzo potrzebowali pracy. 

Posłuchaj
59:21 2022_04_13 22_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Cz. 2

 

W Warszawie na 1,7 mln mieszkańców przypada jedynie 60 łóżek w hospicjach stacjonarnych. Liczba ta oznacza, że wiele osób wymagających opieki paliatywnej nie doczeka przyjęcia do hospicjum. Opieka paliatywna to opieka nad śmiertelnie chorymi pacjentami. - Jest to taka forma opieki kompleksowej, która pomaga znieść cierpienie fizyczne, psychiczne, ale też różnego rodzaju cierpienie duchowe, psychologiczne. Jest to podejście do człowieka w sposób kompleksowy, zarówno do chorego, jak i do jego rodziny – tłumaczy siostra Wiktoria, założycielka hospicjum.

Choć temat ten wiąże się z lękiem i niepewnością, przy hospicjum pracuje wielu młodych wolontariuszy. To właśnie dzięki ich zapałowi powstało wiele akcji mających na celu promocję organizacji. Docelowo hospicjum może przyjąć do 12 pacjentów. - Staraliśmy się, żeby te pomieszczenia jak najbardziej przypominały dom, żeby były takie przytulne, spokojne, żeby budziły takie poczucie bezpieczeństwa w każdym, który przychodzi – przekonuje siostra Wiktoria Kulpa

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Izabela Popławska – pedagog specjalny, s. Wiktoria Kulpa – felicjanka, założycielka Hospicjum

Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej: 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:25
Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 15:24
Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
rozwiń zwiń