X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Matura i egzamin ósmoklasisty. Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki w trudnym okresie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 12:42
Sezon egzaminacyjny tuż-tuż. Przed ósmoklasistami i maturzystami bardzo duże wyzwania, o których słyszą od dłuższego czasu. Egzaminy swoich dzieci przeżywają także rodzice. Jak stworzyć w atmosferę, która będzie sprzyjała poczuciu, że dziecko ma w swoich rodzicach podporę? Na to i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Antosiewicz, edukatorka rodziców, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno", a także mama trójki dzieci.
Więcej o tym, jak stworzyć dobrą atmosferę przed egzaminem i pomóc dziecku czy nastolatkowi przejść przez ten czas w Strefie Rodzica
Więcej o tym, jak stworzyć dobrą atmosferę przed egzaminem i pomóc dziecku czy nastolatkowi przejść przez ten czas w Strefie RodzicaFoto: Shutterstock.com/domena publiczna/Khomenko Maryna

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ostatnia prosta przed egzaminem to właściwy czas, żeby się do nich przygotowywać. - Są takie typy osobowości – i wśród naszych dzieci też takie są – że lubią spinać się na ostatnią chwilę – zauważa Izabela Antosiewicz. Takie osoby potrzebują poduczyć się i przypomnieć sobie pewne rzeczy przed samym egzaminem. Lepiej też przyswajają informacje pod presją. - Są takie dzieciaki, które równomiernie uczyły się przez całe życie – zaznaczyła gościni "Strefy Rodzica". Te dzieci nie będą właściwie wiedziały, co mają sobie powtórzyć, gdyż wszystko przyswajały na bieżąco. Pozostanie im więc tylko odpoczynek. 

- Starałam się, żeby ta atmosfera około egzaminacyjna w ogóle nie wpływała na atmosferę domu - tak o swoich doświadczeniach powiedziała autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno". Edukatorka rodziców i matka trójki dzieci tłumaczy, że nie chciała wzbudzać w swoich pociechach dodatkowej presji. Dzień egzaminu powinien być według Izabeli Antosiewicz zwyczajnym dniem. - Ja nie przeżywałam efektów tych egzaminów. Wiedziałam, że one muszą przez to przejść, że dla nich to jest być może jakiś stres, ale ja im tego stresu nie dodawałam – dodała . 

Posłuchaj
59:57 2022_04_25 21_59_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Egzamin z rodzicielstwa. Jak stworzyć dziecku odpowiednie warunki w okresie około egzaminacyjnym?

Rolą rodzica jest zapewnienie dziecku wsparcia i stworzenia w domu bezpiecznej przystani bez dodatkowego obciążania presją, którą pociecha z pewnością i tak czuje. Na wynikach zależy nie tylko im, ale także nauczycielom i rodzicom właśnie. Rodzice mają dodatkowo tendencję do wybiegania w przyszłość i nadmiernego zamartwiania się wynikami. Dzieci i młodzież z kolei traktują egzamin po prostu jako wyzwanie. Więcej o tym, jak stworzyć dobrą atmosferę przed egzaminem i pomóc dziecku czy nastolatkowi przejść przez ten czas w Strefie Rodzica. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Izabela Antosiewicz - edukatorka rodziców, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno".
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 15:24
Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 11:35
Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
rozwiń zwiń