Polskie Radio Dzieciom

Zmiany w opiece nad najmłodszymi dziećmi. Nowy wymiar urlopu tylko dla ojców

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:00
Od sierpnia część urlopów zostanie przeznaczona dla ojców. Jak zakłada Unia Europejska, pomoże to mamom w łatwiejszym i bardziej elastycznym powrocie do pracy. W Polsce proponowanym rozwiązaniem jest zapewnienie tatom dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu poza obecnie funkcjonującym urlopem rodzicielskim, który trwa 32 tygodnie. Urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców i może być przenoszony pomiędzy nimi i wzajemnie przejmowany, natomiast ten nowy wymiar jest przeznaczony tylko dla ojców.
Urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców i może być przenoszony pomiędzy nimi i wzajemnie przejmowany, natomiast ten nowy wymiar jest przeznaczony tylko dla tatusiów
Urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców i może być przenoszony pomiędzy nimi i wzajemnie przejmowany, natomiast ten nowy wymiar jest przeznaczony tylko dla tatusiówFoto: Pixabay

Zmiany w opiece nad najmłodszymi dziećmi to nie tylko mobilizacja ojców do angażowania się w ich wychowanie, ale też odpowiedź na potrzeby rynku w kontekście wyrównywania praw kobiet w miejscach pracy. Luka płacowa, zarówno w Polsce, jak i w Europie, wcale nie maleje, kobiety wciąż zarabiają mniej, więc potrzebne są rozwiązania, które sprostają tej sytuacji. Aktualnie tylko 1 proc. ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego, a w głowach mężczyzn pojawiają się przeważnie obawy społeczne.  

Istotną kwestię w związku ze zmianami stanowią kwestie finansowe. Na ten moment wynagrodzenie za urlop rodzicielski wynosi 80 proc. podstawy zasiłku. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy rodzice korzystają z urlopu podzielonego na części, by płynnie wymieniać się między sobą. W kwestii urlopu tacierzyńskiego pojawiły się postulaty, aby urlop dla ojca był płatny minimum 80 proc. wynagrodzenia. 

Posłuchaj
59:29 5.05.Strefa 2.mp3 Zmiany w opiece nad najmłodszymi dziećmi. W jaki sposób mogą zaangażować się ojcowie? Strefa rodzica_5.05.2022.

Zasady, które wejdą w życie w sierpniu, będą dotyczyły dzieci urodzonych po dacie wprowadzenia zmian, a to oznacza, że ojcowie pójdą na urlop dopiero za rok. Więcej na temat tego, jak w praktyce będą wyglądały zmiany w opiece nad młodszymi dziećmi w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościnią była Mama Prawniczka, Marzena Pilarz-Herzyk. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska 
Gość: Marzena Pilarz-Herzyk – Mama Prawniczka
Data emisji: 05.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku w godz. 21.0023.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Powrót do przeszłości. Jak poskładać się po trudnym dzieciństwie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 13:49
To, jak wygląda nasze obecne życie, jest ściśle związane z tym, jak przebiegało nasze dzieciństwo. To właśnie doświadczenia, które nabyliśmy we wczesnej fazie rozwoju mogą być źródłem problemów, z którymi zmagamy się teraz. Zarówno pierwsze lata życia, jak i kształtowanie się w wieku nastoletnim, ma wpływ na późniejsze relacje. Częstą przypadłością w tworzeniu relacji międzyludzkich jest lęk przed bliskością lub lęk przed odrzuceniem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:25
W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
rozwiń zwiń